Przy montażu paneli fotowoltaicznych można popełnić wiele błędów, jednak nieprawidłowości pojawiają się przede wszystkim na etapie projektowania mikroinstalacji. Przedstawiamy najczęściej popełniane błędy i podpowiadamy, jak ich uniknąć.

1. Błędne oszacowanie wielkości instalacji

Jest to często pojawiający się problem. Na etapie przygotowań projektu należy podać specjalistom przybliżone zużycie energii elektrycznej. W domach jednorodzinnych obowiązuje taryfa G. Aby dobrze ocenić wielkość instalacji, należy wziąć pod uwagę rachunki z ostatnich miesięcy, dodać je, a następnie przemnożyć przez 15-20%. Zawsze podaje się przewymiarowaną wielkość poboru energii elektrycznej, ponieważ te kilka procent to wartość, którą – jak się szacuje – zabierze dystrybutor w formie net meteringu. Takie wyliczenia pozwalają w późniejszym czasie użytkownikom zejść do rachunków wynoszących zaledwie 15-20 zł/miesiąc.

2. Złe oszacowanie ilości wytworzonej energii z instalacji fotowoltaicznej

Projektując instalację fotowoltaiczną, od razu szacuje się, ile pozwoli ona wytworzyć energii elektrycznej oraz jakie będą zyski. Jeśli nie jesteśmy specjalistami i nie uwzględnimy wszystkich zmiennych, szacunki te spowodują kolejne błędy. Aby dobrać optymalną i opłacalną fotowoltaikę, należy wziąć pod uwagę:

  • nasłonecznienie terenu, na którym zainstalowane zostaną panele,
  • możliwości skierowania paneli w stronę południową lub południowo-zachodnią,
  • zacienienie paneli,
  • kąt padania słońca i jego zmienność,
  • spadek wydajności instalacji,
  • koszty rozliczenia się za energię elektryczną,
  • podatki związane z instalacją.

3. Błędny projekt instalacji fotowoltaicznej

Na etapie projektowania warto przekazać specjalistom wszystkie dane na temat położenia i konstrukcji domu. Najważniejszą informacją, o której często się zapomina, jest nośność dachu. Należy także powiedzieć fachowcom o elementach znajdujących się na dachu, które mogą wpływać na konstrukcje instalacji fotowoltaicznej oraz zabudowaniach znajdujących się wokół. Jeżeli sąsiedzi mają dom blisko projektowanej instalacji, także należy o tym wspomnieć, ponieważ cień rzucany przez obiekty może mieć znaczący wpływ na późniejszą wydajność paneli fotowoltaicznych.

4. Nieprawidłowe ustawienie paneli

W Polsce największą wydajność paneli uzyskuje się, gdy są one ustawione pod kątem 35-40 stopni. Inaczej ich sprawność może spaść nawet o kilka procent. Projektując instalacje na dachu płaskim, kąt nachylenia elementów powinien wynosić około 15 stopni.

5. Nieprawidłowy montaż fotowoltaiki i brak ubezpieczenia

Warto pomyśleć o ubezpieczeniu instalacji ze względu na różne niedogodności pogodowe i wypadki losowe. Należy także wiedzieć, że montaż paneli fotowoltaicznych na dachu nie chroni ich przed wyładowaniami atmosferycznymi, a niestety takie się zdarzają. Zagrażają one głównie elementom paneli, które muszą zostać wymienione, co generuje dodatkowe koszty. Jeżeli w domu istnieje ochrona odgromowa, należy zadbać o to, aby panele znalazły się w jej obrębie. W instalacji muszą znaleźć się również zabezpieczenia przepięciowe.

Fotowoltaika do domów rodzinnych jest opłacalna, ponieważ pozwala obniżyć rachunki za prąd o kilkaset złotych w skali roku. Projektując i montując ją, należy mieć na uwadze powyższe zalecenie, ponieważ wówczas ma się pewność, że instalacje będzie dobrze służyć przez kolejne minimum 25 lat.