Regularna konserwacja wózka paletowego ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznego środowiska pracy. Codzienna kontrola wózka pozwala odpowiednio interweniować w czasie, gdy ten wymaga naprawy. W rezultacie, regularne kontrole zapobiegają niespodziewanym przestojom i przedłużają żywotność wózka paletowego. Co jednak w sytuacji, kiedy dojdzie do zepsucia lub zużycia jednego z elementów?

Czym jest wózek paletowy?

Wózek paletowy to urządzenie stosowane do przemieszczania i unoszenia palet z wykorzystaniem siły operatora. Wykorzystuje się je w magazynach, halach, supermarketach. Stosowanie wózków paletowych ułatwia przemieszczanie ładunków po płaskich powierzchniach.

Urządzenie to składa się z korpusu (na którym zamontowane są widły paletowe), łożysk, osi, łańcucha i innych elementów związanych z mechanizmem podnoszenia, a także kół, dyszla do sterowania oraz pompy pozwalającej na podnoszenie wideł paletowych wraz z ładunkiem.

Kasz zakupu

Popularne ręczne wózki paletowe dostępne są już od 1000 złotych. Średni koszt takiego sprzętu dobrej jakości, to już wydatek rzędu 1600–1700 zł (przy założeniu, że dokonujemy zakupu najprostszego egzemplarza), a w przypadku bardziej funkcjonalnego sprzętu – nawet 7000 zł. Ceny wózków paletowych zależą m.in. od ich możliwości udźwigu czy wysokości podnoszenia.

Czy opłaca się naprawiać wózki paletowe, czy lepiej kupić nowy?

W zależności od stopnia uszkodzenia lub zużycia poszczególnych komponentów wózka paletowego, najczęściej to właśnie naprawa będzie o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż zakup nowego egzemplarza. W wielu przypadkach, koszt regeneracji wózka paletowego może zamknąć się w kwocie 35% wartości nowego sprzętu.

Zdecydowanie najbardziej kosztownym elementem wózka są widły paletowe – zarówno, jeśli chodzi o ich zakup, jak i usługę regeneracji czy naprawy. Ze względu na wysokie koszty, z jakimi wiąże się zakup nowych wideł, wielu właścicieli i użytkowników decyduje się na ich regenerację. Należy jednak pamiętać, że regeneracja wideł w wózku paletowym nie zawsze jest możliwa. Ze względów bezpieczeństwa widły można regenerować maksymalnie do momentu zużycia ich w 10%.

Jakie komponenty wózka paletowego najczęściej wymagają regeneracji?

Wózek paletowy to prawdopodobnie najczęściej używany sprzęt na różnego rodzaju powierzchniach płaskich. Nic więc dziwnego, że równie często dochodzi do awarii, uszkodzeń i zużycia jego poszczególnych elementów. Które z nich najczęściej wymagają naprawy?

  • łożyska i osie – wózek paletowy składa się m.in. z łożysk i osi, które podczas pracy są narażone na wysokie obciążenia, co przy nieodpowiednim użytkowaniu wózka paletowego lub złym serwisowaniu (brak konserwacji odpowiednimi smarami, przedłużającymi żywotność), wpływa na ich szybsze zużycie,
  • koła – wszystkie rodzaje brudu lub drutów i innych niepożądanych elementów, jakich nie brakuje na magazynach i halach, mogą utknąć między kołami, w wyniku czego zużyją się one znacznie szybciej, a dodatkowo mogą zostać poważnie uszkodzone. Warto temu zapobiegać, dbając o czystość powierzchni użytkowych. Koła wózka paletowego mogą pękać, a ze względu na obciążenie, na jakie są narażone – w przypadku przeładowania, mogą ulec deformacji,
  • łańcuch – jest eksploatowany podczas każdorazowego podnoszenia i opuszczania wideł paletowych,
  • dźwignia opuszczania – wraz z całą hydrauliką, obecną w urządzeniu, jest to główny element, odpowiedzialny za opuszczanie wideł paletowych. Jego naprawa i regeneracja zapobiegną ponoszeniu wysokich kosztów naprawy lub kupna nowego sprzętu,
  • widły paletowe – są elementem wózka paletowego najbardziej narażonym na uszkodzenia i zużycie (to ta część wózka, która ma bezpośrednią styczność z ciężarem). Wysokie koszty zakupu nowych wideł paletowych sprawiają, że warto zastanowić się nad ich regeneracją.

Regeneracja wózków paletowych uznawana jest za zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż zakup nowego sprzętu. Wiele zależy oczywiście od poziomu uszkodzenia lub zużycia poszczególnych elementów, jednak uważa się, że około 70% napraw, zapewni niższe koszty oraz równie wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowania.