Podróżowanie z przyczepą kempingową jest naprawdę sporym ułatwieniem, ogranicza bowiem ilość spraw organizacyjnych i koszty wyjazdów związane z zakwaterowaniem. Podczas takiej podróży można też przewieźć o wiele więcej bagaży niż w samochodzie osobowym. Są jednak i pewne ograniczenia. O czym trzeba pamiętać, organizując urlop z przyczepą? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Jak się przygotować na wyjazd z przyczepą kempingową?

Na samym początku warto sprawdzić planowaną trasę. Drogi muszą być oczywiście przystosowane do jazdy z przyczepą kempingową. Niestety bardzo wąskie jezdnie utrudniają podróż, a czasami okazują się wręcz nieprzejezdne dla samochodu z przyczepą. Ponadto należy pamiętać, że im pojazd jest cięższy, tym dłuższa jest droga jego hamowania. Spora waga przyczepy kempingowej sprawia więc, że dojazd na miejsce przeznaczenia zajmuje więcej czasu. Wiąże się to dodatkowo z wyższymi kosztami paliwa. Czasami wyższe są też opłaty za autostrady. Duże znaczenie ma w tym przypadku waga przyczepy. Podczas podróżowania za granicą bywa różnie, dobrze jest więc wcześniej sprawdzić cennik opłat, który obowiązuje w danym kraju.

Czy jazda z przyczepą kempingową jest bezpieczna?

Oczywistym jest, że jazda z przyczepą, która jest szersza niż samochód, może nieco pogarszać  widoczność na drodze. W tej sytuacji warto zaopatrzyć się w dodatkowe lusterka na wysięgnikach. Dzięki nim można obserwować drogę za autem i przyczepą kempingową. Aby podróż była jeszcze bardziej bezpieczna, dobrze jest się upewnić, że bagaże są przewożone w sposób odpowiedni i stabilny. W czasie jazdy nie powinny się one swobodnie przemieszczać po przyczepie kempingowej, gdyż to może spowodować ich uszkodzenie. Poza tym zawsze istnieje ryzyko wybicia szyb.

Obowiązkowo przed wyruszeniem w drogę należy też wykupić ubezpieczenia OC dla przyczepy kempingowej. W tym celu warto przejrzeć oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Można sprawdzić ich profile w mediach społecznościowych czy opinie dotychczasowych klientów na forach internetowych. Chodzi o to aby odnaleźć najbardziej optymalne w danej sytuacji rozwiązanie.

A co z kempingami?

Jeszcze przed rozpoczęciem podróży dobrze jest wyszukać w sieci i zarezerwować miejsca na kempingu, aby później uniknąć długotrwałego szukania, gdzie można by się zatrzymać z przyczepą kempingową. Można też rozważyć zakup nawigacji, która wskaże, gdzie w niedalekiej odległości znajdują się takie pola. Wówczas nawet jeśli konieczny okaże się nieplanowany postój odnalezienie kempingu nie będzie zbyt trudne.

Na miejscu może się też okazać, że punkt z dostępem do prądy jest znacznie oddalony od przyczepy. Dlatego też dobrze jest mieć ze sobą przedłużacz o znacznej długości. Zresztą takie urządzenie powinno bardzo ułatwić korzystanie ze sprzętu elektrycznego w czasie całego wyjazdu.

Przyczepa kempingowa może być naprawdę doskonałym pomysłem podczas wakacyjnego wyjazdu. Nie trzeba się bowiem wówczas martwić w zasadzie o nic. Z głowy jest problem noclegu czy niewystarczającego miejsca na bagaże. Do podróży przyczepą warto się jednak wcześniej odpowiednio przygotować. Dobrze jest zaplanować trasę pod katem pól kempingowych, biorąc pod uwagę również prowadzące do nich drogi. Niestety nie wszędzie da się swobodnie podróżować samochodem z przyczepą, ale takich miejsc jest na szczęście coraz mniej. Wcześniej trzeba też pomyśleć o stosownym ubezpieczeniu. O wypadek podczas podróży na drodze nie jest trudno. Ponadto należy zaopatrzyć się w dodatkowe lusterka czy przedłużacz. To elementy niezbędne podczas podróży z przyczepą kempingową.

Inspiracja: Camp-Plus.pl