Wybór ścieżki zawodowej jest niezwykle trudny i zaczyna się już w liceum. Dzięki szkołom, które są nastawione na konkretne profile, młodzież ma możliwość podążania w odpowiednim kierunku. Następnym etapem są studia, które przygotowują do wykonywania zawodu, a co najważniejsze dają wykształcenie wyższe.

Doradca finansowy jako zawód na polskim rynku wykształcił się dość niedawno. Dlaczego cieszy się obecnie taką popularnością ? Głównym powodem jest większe zainteresowanie ze strony klientów, a także pojawianie się coraz większej ilości firm oferujących produkty finansowe. Osoba, która nie zna się ubezpieczeniach, inwestycjach, czy większych kredytach bardzo chętnie powołuję się na wiedzę doradcy i korzysta z pomocy.

Jaki kierunek edukacji wybrać i gdzie później szukać pracy ?

Do wyboru są w sumie trzy opcje: technikum, liceum i studia, gdzie kierunki są typowo ekonomiczne. Wcześniejszy etap pozwoli na przygotowanie do podstawowych zagadnień z zakresu szeroko pojętej ekonomii, natomiast studia o konkretnym kierunku np. Finanse i rachunkowość pozwolą na głębsze poznanie zawodu i wszystkiego, co z nim związane. Otrzymanie dyplomu z potwierdzonym tytułem to jednak dopiero początek drogi. Na tym nie kończy się nauka doradcy finansowego. Poszerzanie wiedzy i aktualizowanie informacji o systemie podatkowym i prawie gospodarczym to konieczność. Osoba, która wybiera taki zawód, powinna być również świadoma tego, że instytucje finansowe cały czas poszerzają oferty, a więc bieżąca orientacja w tej dziedzinie to konieczność.

Po ukończonej edukacji pojawia się kolejne pytanie: gdzie należy szukać pracy ? Odpowiednim i najbardziej popularnym miejscem są oczywiście banki. Tutaj początkująca osoba może poznać system funkcjonowania takiej placówki i skupić się wyłącznie na jej produktach np. funduszach inwestycyjnych i kredytach. Pracując w konkretnej firmie, doradca może nabrać pożądanego doświadczenia, by z czasem stać się niezależną osobą z własną działalnością gospodarczą. Do takiego etapu w swojej karierze dąży praktycznie każdy, kto decyduje się podążać tą ścieżką kariery. Niezależne działanie na tak obszernym rynku ofert i produktów daje możliwość dostosowania odpowiedniego rozwiązania dla każdego klienta. W takiej sytuacji doradca najczęściej współpracuje z różnymi placówkami i jest na bieżąco z aktualnymi propozycjami. Własna firma pozwala na szersze rozwijanie skrzydeł, a każdy zadowolony klient to osobisty sukces doradcy.

Pożądane cechy u dobrego doradcy

Wiedza, szybkie uczenie się i pochłanianie informacji niczym gąbka to jedno, ale oprócz tego liczą się odpowiednie predyspozycje. W każdym zawodzie wymagane są cechy, które ułatwiają wykonywanie zadań. Dobry doradca finansowy powinien być otwarty na nowe kontakty i odporny na stres. Dzięki temu można dogadać się z każdym, nawet z najtrudniejszym klientem. Analityczny umysł pozwoli na bezproblemową ocenę sytuacji finansowej i idealne dopasowanie produktu. Aby poszerzać swoją wiedzę i umiejętności interpersonalne warto od czasu do czasu brać udział w organizowanych szkoleniach.

W pozyskaniu klientów pomagają również bardziej zaawansowane cechy, które wykształcają się wraz ze stażem pracy. Doświadczenie, które niezwykle działa na korzyść doradcy i pozwala na realizację wielu transakcji. Ważne jest również posiadanie referencji – oczywiście tych pozytywnych. W ten sposób można udowodnić skuteczność swojej pracy i przede wszystkim zaangażowanie. Specjaliści w dziedzinie finansów powinni w klarowny sposób wyjaśniać wszelkie wątpliwości swoich klientów. Rozmowa i sprawna komunikacja to podstawa do dobrej współpracy. Jej brak ze strony specjalisty może być sygnałem dla klienta, że kontakt będzie żmudny i ciężki. Atutem jest również dyspozycja szeroką ofertą banków. Według niektórych kryteriów jest to najważniejsza cecha, jaką powinien szczycić się prawdziwy doradca.

Wszystkie cechy potrzebują odpowiedniego czasu na ich wypracowanie. Nic nie przychodzi od razu. Najważniejszy jest ciągły rozwój i zaangażowanie, od którego będą zależały również zarobki.