Skaling jest zabiegiem, który polega na usuwaniu nad i poddziąsłowych złogów nazębnych. Na złogi składają się osad i miękka płytka nazębna jak i twardy kamień.   Te złogi stanowią doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i mogą skutkować rozwojem próchnicy i chorób przyzębia popularnie zwanych parodontozą. . Co jeszcze warto wiedzieć na temat skalingu?

Skaling – charakterystyka

W procedurze usuwania złogów nazębnych, w zależności od lokalizacji, wyróżniamy dwa etapy:     Skaling naddziąsłowy- polega na usuwaniu kamienia nazębnego i płytki  z powierzchni korony zęba.   Skaling poddziąsłowy   polega na usunięciu kamienia nazębnego i innych złogów  poddziąsłowo a więc poniżej linii dziąsła w kieszonce dziąsłowej i na korzeniu zeba.

Skaling wykonuje się kilkoma różnymi metodami:

  • przy wykorzystywaniu skalerów i narzędzi ręcznych
  • przy wykorzystaniu urządzeń piezoelektrycznych do rozbijania biofilmu ( System Vector)
  • przy wykorzystaniu urządzeń ultradźwiękowych oraz piaskarek
  • przy zastosowaniu laserów ( diodowych , erbowych)

 

Zawsze warunkiem dobrze przeprowadzonej procedury jest rozpoczęcie od skalingu naddziąsłowego i przejście w rejon poddziąsłowy.  Po zakończonym skalingu zęby muszą być wypolerowane. Tzw. proces polishingu jest niezbędny do zapewnienia gładkości powierzchni zapobiegającej ponownemu gromadzeniu się złogów nazębnych.   Czasami dodatkowo wykonuje się fluoryzację powierzchni zębowych oraz zakłada przeciwzapalne leki do kieszonek dziąsłowych.

Zabieg skalingu jest najbardziej fundamentalnym zabiegiem warunkującym zdrowie zębów i przyzębia, zapobiegającym parodontozie i wpływającym na całe zdrowie jamy ustnej i zdrowie ogólne pacjenta.            U pacjentów obciążonych niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi ze względu na dużą bakteriemię zabieg wykonuje się w osłonie antybiotykowej. Ponieważ zabieg nie powinien być bolesny dla pacjenta w sytuacji dużej nadwrażliwości zębów powinien być wykonywany w znieczuleniu miejscowym.