Rehabilitacja, jako wszelkie działania zmierzające do przywrócenia lub poprawy sprawności człowieka chorego, stała się nieodłącznym elementem leczenia w wielu dziedzinach medycyny. W zależności od tego, jakie schorzenia są podstawą rozpoczęcia rehabilitacji, wyróżnia się cały szereg specjalistycznych gałęzi tej dziedziny, np.: rehabilitację kardiologiczną, neurologiczną, psychiatryczną, pulmunologiczną, ortopedyczną, czy reumatologiczną.
Jak nie trudno się domyślić, różnorodność schorzeń sprawiła, że w zakresie rehabilitacji powstała cała gama różnych zabiegów, których właściwy dobór pozwala osiągnąć najlepsze efekty. Poznaj listę zabiegów, jakie oferuje współczesna medycyna w zakresie rehabilitacji w Warszawie.
Kinezyterapia
Jedną z podstawowych metod rehabilitacyjnych, a zarazem najstarszą, jest kinezyterapia. Polega ona na leczeniu ruchem, a więc na wszelkich zabiegach, w których pacjent sam lub z pomocą fizjoterapeuty wykonuje określone ćwiczenia fizyczne. Są to zabiegi niezwykle skuteczne, szczególnie w zakresie układu ruchu: osłabienia siły mięśniowej, spastyczności, niedowładów czy przykurczów. Jest to też istotny element przywracania sprawności po przebyciu wszelkiego rodzaju urazów sportowych, po zabiegach operacyjnych, czy w przypadku chorób neurologicznych. Skuteczność tej kinezyterapii zależy w dużej mierze od doświadczenia i umiejętności fizjoterapeuty, dlatego przy wyborze centrum rehabilitacji w Warszawie, warto zorientować się wcześniej, czy pracują tam dobrzy fizjoterapeuci.
Kinezyterapia to szeroki dział medycyny i potrzebna jest ogromna wiedza, aby dobrać ćwiczenia odpowiednie do danego schorzenia. Część zabiegów wykonywana jest z użyciem siły samych chorych, inne z asystą terapeuty lub, w przypadku ćwiczeń biernych, wyłącznie przez terapeutę. Niektóre z zadań manualnych wymagają odciążenia, inne obciążenia, a jeszcze inne odciążenia, ale z oporem. Ciekawą propozycją kinezyterapeutyczną są zabiegi redresyjne, mające na celu zwiększenie zakresu ruchu w stawach.
Kinesiotaping
Dla zwiększenia skuteczności rehabilitacji czasami stosowane jest odpowiednie oklejanie ciała specjalnymi taśmami, tzw. kinesiotaping. Zabieg taki może być traktowany zarówno jako samodzielna forma terapii, znosząca dolegliwości bólowe, rozluźniająca mięśnie i zwiększająca zakres ruchu w stawie, ale też jako zabieg pomocniczy, dzięki któremu przeprowadzana kinezyterapia jest skuteczniejsza i może trwać krócej.
Masaż
Niejednokrotnie masaż kojarzony jest z zabiegami relaksacyjnymi, jednak okazuje się, że może on być także świetną metodą fizjoterapeutyczną. Powszechnie znane są dobrodziejstwa masażu ręcznego, zarówno całego ciała, ale też masażu segmentarnego, którego efektem jest rozluźnienie mięśni, działanie przeciwbólowe i rozgrzewające. W rehabilitacji dodatkowo stosuje się masaż ciśnieniowy, szczególnie polecany w schorzeniach układu krążenia z zastojem żylnym lub limfatycznym i obrzękami. Polega on na odpowiednim uciskaniu ciała za pomocą specjalnych przyrządów, np. wypełnianych powietrzem pasów, nogawek, rękawów, które w sposób zróżnicowany uciskają daną okolicę ciała i w ten sposób ją masują, a w konsekwencji pomagają odpłynąć nagromadzonym tam płynom obrzękowym.
Fizykoterapia
Ten dział rehabilitacyjny wykorzystuje do leczenia różne zjawiska fizyczne i ich wpływ na organizm człowieka. Jednym z czynników wykorzystywanych w rehabilitacji jest prąd elektryczny o odpowiednio dobranych parametrach. Wykorzystuje się prądy pod postacią prądu galwanicznego, prądów diadynamicznych, interferencyjnych, mikroprądów, prądów średniej częstotliwości, wysokonapięciowych, terapii TENS (przezskórnej elektrostymulacji nerwów) czy jonoforezy. Różne zabiegi elektroterapii wywołują różny efekt, dlatego wybór odpowiedniego rodzaju prądu zależy do schorzenia pacjenta i celów, jakie chce się osiągnąć.
W fizykoterapii wykorzystuje się ponadto wpływ pola magnetycznego (magnetronic), światła laserowego (biostymulacja laserowa), lamp kwarcowych, lamp Solux, ultradźwięków czy temperatury, zarówno ciepłej (żele, diatermia), jak i zimnej (krioterapia). Warto wiedzieć także, że osobnym, dużym działem rehabilitacji jest leczenie wodą. Wielu ludzi chwali sobie zabiegi masaży wirowych ciała, biczy wodnych, masaży podwodnych czy gimnastyki w wodzie, która działa z jednej strony odciążająco, a z drugiej stawia opór dla wykonywanych ruchów.
Korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych według własnego uznania nie jest dobrym pomysłem. Szczegółowe opisy każdej z dostępnych współcześnie terapii, jej wskazania i przeciwwskazania są zawartością grubych podręczników naukowych. Dobre centra rehabilitacyjne zapewniają konsultację lekarza specjalisty, którego porady powinno się skorzystać. Przed wybraniem ośrodka, w którym poddamy się rehabilitacji warto przejrzeć wcześniej ofertę i dostępność poszczególnych zabiegów, które mogłyby być skuteczne w naszym schorzeniu. Trzecim krokiem do wyboru dobrego centrum rehabilitacji jest zapoznanie się z kadrą pracującą w danym ośrodku i zwrócenie uwagi na jej kompetencje. Cenną wskazówką mogą być różne certyfikaty i zaświadczenia o ukończonych kursach, którymi fizjoterapeuci zazwyczaj chętnie się dzielą.