Rynek usług stomatologicznych w Polsce jest bardzo zróżnicowany. Badania i ekspertyzy pokazują, że w wielu miejscach brakuje lekarzy i gabinetów dentystycznych. Jak to wygląda w Warszawie? Czy trudno znaleźć gabinet dentystyczny i skorzystać z jego usług?

Na początek dane statystyczne

Raporty Naczelnej Izby Lekarskiej pokazują, że w województwie mazowieckim mieszka ponad 6 tysięcy lekarzy dentystów. I jest to najlepszy wynik w Polsce. Oznacza to, że na 100 tysięcy mieszkańców województwa przypada ponad 113 stomatologów, co jest z kolei drugim wynikiem w kraju. Wskaźnik ten jest prawie dwukrotnie wyższy niż w województwach kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim czy opolskim. Oznacza to, że mieszkańcy Mazowsza mają względnie dobry dostęp do opieki stomatologicznej.

Jeżeli zestawi się te dane z raportami mówiącymi o tym, że większość gabinetów stomatologicznych ulokowanych jest w dużych miastach, to sytuacja staje się jeszcze lepsza. Na podstawie danych można postawić tezę, że warszawski rynek usług dentystycznych jest dobrze rozwinięty.

Informacje w Internecie

Potwierdzenie przytoczonych danych Naczelnej Izby Lekarskiej można bez trudu znaleźć w sieci. Na najpopularniejszym portalu umożliwiającym umawianie wizyt lekarskich znajdziemy oferty 2 tysięcy warszawskich dentystów oraz ponad 600 poradni i gabinetów stomatologicznych. Bez trudu można także znaleźć lekarza dentystę wykorzystując popularną wyszukiwarkę.

Wyposażenie gabinetów i zakres usług

Wyposażenie warszawskich gabinetów dentystycznych nie odbiega od standardów europejskich, Coraz więcej gabinetów wyposażonych jest w najwyżej klasy sprzęt stomatologicznych, a także w urządzenia umożliwiające wykonywanie zdjęć rentgenowskich oraz mikroskopy dentystyczne.

Zakres usług oferowanych przez warszawskich dentystów jest bardzo szeroki i nie ogranicza się wyłącznie do stomatologii zachowawczej. Znalezienie gabinetów wykonujących skomplikowane procedury dentystyczne nie stanowi większego problemu.

Wiele warszawskich gabinetów świadczy usługi w zakresie implantologii oraz usługi ortodontyczne. Dynamicznie rozwija się oferta stomatologii estetycznej. Związane jest to z rosnącym zapotrzebowaniem na zabiegi tego typu. Zdrowe i pięknie wyglądające zęby są wyznacznikiem statusu społecznego i dlatego coraz więcej osób regularnie odwiedza gabinety dentystów.

Ceny w gabinetach stomatologicznych

Ceny w warszawskich gabinetach dentystycznych są bardzo zróżnicowane. Spowodowane jest to dużą konkurencją. Przykładem są zabiegi nakładkowego wybielania zębów. Koszt takiego zabiegu waha się od 450 do nawet 1200 złotych. Różnica jest bardzo duża.

Niestety, podobnie jak w całej Polsce, ceny usług stomatologicznych w Warszawie systematycznie rosną. Badanie i prognozy pokazują, że do 2020 roku ceny będą się zwiększały o około 7 procent rocznie. Eksperci uważają, że trend ten będzie trwały i nic nie wskazuje na jego zmianę. Oznacza to, że za wizyty w gabinetach dentystycznych będziemy płacić więcej.

Źródło: Dentysta Warszawa – Klinika Bianco