Coraz częściej, wybierając się na bankiety czy imprezy firmowe, można spotkać się z określeniem „dress code koktajl”. Co on oznacza? Otóż, wbrew pozorom, nie chodzi o to, aby założyć na siebie strój jak najbardziej barwny…
Jak wygląda męski strój koktajlowy?
W przypadki męskiego stroju koktajlowego, nie oznacza on jakiegoś konkretnego ubioru. Koktajl dress code dla mężczyzn najczęściej ma na myśli tak naprawdę formalny, bądź półformalny ubiór. Należy jednak pamiętać, aby był on skomponowany stosownie zarówno do naszych upodobań, jak i okoliczności imprezy.
Najczęściej jednak koktajle męskie to garnitur, bądź tak zwany zestaw koordynowany, czyli uniwersalny i elegancki. Nie musi być on ujednolicony, strój może być w kolorach czerni, szarości, bądź granatu. Warto jednak dodać, że mężczyźni mogą zrezygnować jednocześnie (na koktajl party) z krawata.
Koktajle dla kobiet
Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku kobiet. Należy ubrać sukienkę, bądź kombinezon. W przypadki pierwszej opcji, ubiór powinien być do kolan, bądź do połowy łydki. Można również wybrać strój, który będzie nieco rozkloszowany ku dołowi. Pozwoli to nieco zasłonić niektóre mankamenty sylwetki.
Jak odróżnić strój na koktajle firmowe od koktajl party?
Dostając zaproszenie na koktajl party, należy – przed wybraniem stroju – uważnie jeszcze raz je przeczytać. Pozwoli to określić rodzaj imprezy i umożliwi uniknięcia nietaktu. Mówiąc inaczej, istnieją dwa rodzaje imprez koktajlowych. Pierwsza z nich to inaczej spotkanie, bądź bankiet firmowy. Drugi – typowe koktajl party.
W przypadku imprezy firmowej, kobiety powinny wybrać strój elegancki i inny od dziennego. Typowe koktajl party oznacza natomiast strój wieczorowy oraz znacznie bardziej ekstrawagancki. Koktajlowa sukienka najczęściej sięga do kolan, jednak jest bardzo swobodna i cechuje się zmysłowym wyglądem. Co więcej, strój ten może być też rozkloszowany oraz posiadać głęboki dekolt. Dozwolone są – co ciekawe – między innymi plisy, asymetryczne fragmenty oraz falbanki. Nie da się oczywiście ukryć, iż na koktajl party można wybrać ubiór o dość odważnym kolorze.
Ciekawostką jest też, że oficjalny strój koktajlowy (w przypadku imprez firmowych) noszony jest w trakcie popołudniowych przyjęć na stojąco, bądź służbowych kolacji. Wieczorowy zaś doskonale sprawdzi się na typowym bankiecie firmowym, bądź zwyczajnej imprezie klubowej.
Gdzie jeszcze warto ubrać koktajlowy dress code?
Nie każdy ma pojęcie, że koktajlowe dress code może również występować w innych okolicznościach. Nie zawsze też będzie on wprost określony na danym zaproszeniu. Tym sposobem, koktajlowy ubiór obowiązuje na większości przyjęć weselnych, rocznicach ślubu, urodzinach osób bliskich czy imprezach biznesowych. Dress code ten można zastosować, wybierając się na przykład do teatru lub filharmonii.
Czym jest typowe koktajl party?
Choć wiemy już, jak wygląda typowy strój koktajlowy, to wciąż nie mamy pojęcia, czym tak naprawdę jest koktajl party. Otóż, najprościej tłumacząc, jest to przyjęcie, na którym serwowane są między innymi alkohole oraz przystawki. Co więcej – najczęściej rozpoczyna się ono w godzinach popołudniowych, a następnie kończy wczesnym wieczorem (choć nie jest to konieczność).
Reasumując, kiedy na imprezie firmowej obowiązuje koktajlowy dress code, możemy odetchnąć z ulgą. Oznacza to bowiem brak konieczności zakładania uciążliwej muchy, bądź krawatu (jeśli chodzi o mężczyzn) czy też stonowanych, niewygodnych sukienek (w przypadku kobiet oczywiście).