W ostatnich latach protetyka zębów mocno się rozwinęła. Dziś oferuje szeroką gamę rozwiązań uzupełniających braki zębowe, które poprawiają estetykę twarzy i przywracają naturalne funkcje narządu żucia: gryzienia i mowy, zapobiegając przy tym również zanikowi kości. Znacznie podnoszą komfort życia pacjentów gabinetów stomatologicznych. Na jakie rozwiązania możemy się zdecydować?
Protezy ruchome
Jednym z dostępnych rozwiązań są akrylowe protezy ruchome, które są refundowane przez NFZ. Sprawdzają się one świetnie zarówno kiedy występuje ubytek kilku zębów, ale i w przypadku całkowitego bezzębia. Protezy takie nosi się za dnia, i wyjmuje nocą. W ten sposób dziąsła mają możliwość odpoczynku. Pacjenci, którzy decydują się na taki typ protezy, muszą się do niej przyzwyczaić. Początkowo mówienie czy gryzienie może sprawiać nam pewne trudności. Wrażenie jest zupełnie inne niż w przypadku swoich zębów. Stomatolog powinien zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie dopasowanie takiej protezy.
Osoby, które stawiają na większy komfort i mają odpowiednie możliwości finansowe, mogą zdecydować się na protezy szkieletowe. Wykonuje się je z metalowych elementów pokrytych w wybranych miejscach akrylem. Każda proteza szkieletowa jest zaprojektowana indywidualnie, na podstawie warunków panujących w jamie ustnej pacjenta. Dzięki specjalnym zatrzaskom, klamrom i zaczepom taka proteza jest bardzo stabilna.
Proces adaptacji protezy stomatologicznej ruchomej może trwać nawet kilka miesięcy. Duże znaczenie ma jej jakość. Warto także podkreślić, że tego typu rozwiązania są tylko czasowe i należy je regularnie wymieniać. Specjaliści sugerują, że powinno to nastąpić mniej więcej co 5 lat. Powodem są zmiany fizyczne, które przez cały czas zachodzą w jamie ustnej. Z biegiem czasu dziąsła znacznie zmieniają swój kształt, dlatego po czasie proteza może zacząć nam przeszkadzać.
Proteza powinna być wymieniana częściej, jeżeli nastąpią jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne lub uszkodzenia spowodowane niewłaściwą higieną lub za wysoką temperaturą. Długie noszenie niewłaściwej lub uszkodzonej protezy może mieć bardzo przykre konsekwencje, takie jak m.in. zapalenia jamy ustnej i inne choroby.
Protezy stałe
Innym rozwiązaniem są protezy stałe, czyli takie, które są na stałe osadzane w jamie ustnej i nie stwarzają możliwości ich zdejmowania i zakładania. Pacjenci decydują się na nie przede wszystkim ze względu na znacznie większy komfort ich noszenia. Nie bez znaczenia pozostają też względy estetyczne. Wśród protez stałych możemy wymienić przede wszystkim korony i mosty protetyczne oraz implanty stomatologiczne. W jednym i drugim przypadku wypełnienia doskonale spełniają swoją funkcję – możemy jeść, rozmawiać, uśmiechać się bez obaw, że proteza się obsunie czy wypadnie.
Most protetyczny mocuje się na zębach sąsiadujących z brakiem zębowym, na tzw. filarach. Zostają one odpowiednio oszlifowane, aby umieścić na nich korony Jest to rozwiązanie bardzo trwałe i od lat wykorzystywane w praktyce stomatologicznej.
Implanty to tytanowe śruby, które w czasie zabiegu chirurgicznego wprowadza się do kości szczęki pacjenta. Kiedy wszczepy się przyjmą i minie proces rekonwalescencji, na implantach można zamontować korony (w przypadku niewielkich ubytków) lub most protetyczny (w przypadku dużych braków lub zupełnego bezzębia). To, co wyróżnia ten rodzaj uzupełnienia, to przede wszystkim trwałość – implanty przy odpowiedniej higienie jamy ustnej mogą nam służyć nawet 20 lat.
Przed zdecydowaniem się na protezę ruchomą lub stałą, warto skonsultować się z zaufanym specjalistą, który z pewnością pomoże dobrać najlepsze i najbardziej wygodne rozwiązanie. Jeśli zależy nam na komforcie i pozwala nam na to zasobność portfela, na pewno bardziej opłacalne będą uzupełnienia stałe – mosty, korony lub implanty stomatologiczne.