W latach 2016-2017 Instytut Matki i Dziecka pod nadzorem Światowej Organizacji Zdrowia przeprowadził badanie COSI, które przeanalizowało stan zdrowia polskich dzieci. Okazało się, że:

  • 30% dzieci przed ekranem telewizora lub komputera w dni szkolne spędza 2 godziny.
  • 50% przeznacza na te same zajęcia 3 godziny dziennie w weekendy.
  • 31% ośmiolatków ma zbyt dużą masę ciała.
  • 13% z ośmiolatków cierpi na otyłość.
  • 10% drugoklasistów ma problemy z ciśnieniem tętniczym, co z kolei wynika z nadwagi i otyłości.

Z kolei inne, międzynarodowe badanie Global Matrix 3.0, wskazuje, że jedynie 20% polskich dzieci spełnia kryteria Światowej Organizacji Zdrowia odnośnie do codziennej aktywności fizycznej, która to powinna trwać przynajmniej godzinę.

Wielu rodziców nawet bez tych twardych danych dostrzega problemy w aktywności fizycznej najmłodszych. Zachodzi zatem pytanie – jak jako rodzic możesz zmotywować swoje dziecko do regularnych ćwiczeń? W tym artykule poznasz 5 przydatnych porad.

Zajęcia sportowe dla dzieci – co stoi na przeszkodzie?

Większość dzieci, a nawet i maluchów ma naturalne skłonności do bycia aktywnym fizycznie. Z tego powodu istnieją liczne zajęcia sportowe choćby dla trzylatków. Jednak z czasem pojawiają się czynniki, które mogą utrudnić regularne oddawanie się takim czynnościom:

  • Zwiększające się wymagania i obowiązki w szkole.
  • Uczucie, że nie jest się wystarczająco sprawnym w porównaniu do rówieśników.
  • Brak wzorców.
  • Zajęci rodzice i rodzeństwo.

Nawet jeśli dzieci same z siebie chcą uprawiać sport, rodzice mogą mieć obawy przed daniem im kompletnie wolnej ręki w tym, co, gdzie i z kim będą robić. Istnieją jednak sposoby, które teraz omówimy, jak zaradzić wspomnianym tutaj problemom.

1. Daj dobry wzór

Dzieci w dużym stopniu odzwierciedlają zachowania swoich rodziców. Badanie opublikowane w Internationl Journal of Obesity and Metabolic Disorders wskazuje, że jeden otyły rodzic zwiększa trzykrotnie szansę na pojawienie się otyłości u dziecka. Dwóch otyłych rodziców zwiększa to ryzyko dziesięciokrotnie. Badanie pokazuje także, że długoterminowa zmiana nawyków u dziecka ma większe szanse na powodzenie, jeśli jeden z rodziców także w niej uczestniczy.

Ważne jest, aby rozważyć działania, zachowania i przekonania dotyczące aktywności fizycznej, jakie panują w Twoim domu. Jeśli dzieci słyszą, jak ich rodzice mówią o zdrowych nawykach jak o niechcianej karze za zbytnie przybranie na wadze, ich postrzeganie aktywności fizycznej stanie się niewątpliwie negatywne.

Jedną z najbardziej pozytywnych rzeczy, jaką możesz zrobić jako rodzic, jest zaangażowanie się w aktywność fizyczną razem z dziećmi. Spraw, aby widziały, że sam lubisz być aktywnym. Badania wskazują, że ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem wśród młodzieży może pomóc w poprawie zdrowia u najmłodszych, ale to samo można odnieść także do osób dorosłych. Nie tylko zatem popracujesz nad swoim zdrowiem, ale i pomożesz w dłuższej perspektywie swoim dzieciom.

2. Zacznij od zainteresowań dziecka

Zrób listę: poproś dziecko, aby wymieniło wszystkie aktywności, które sprawiają mu przyjemność. Zapewne pojawią się takie odpowiedzi jak oglądanie telewizji czy granie w gry elektroniczne.

Jeśli zajęcia obejmują jedynie korzystanie z urządzeń elektronicznych, zadaj pytanie: „gdyby wszystkie Twoje urządzenia przestały działać i nie mógłbyś ich naładować, to co chciałbyś robić?”.

Następnie połóż nacisk na wszystko, co obejmuje aktywność fizyczną, jak wyjście na spacer do parku czy wyprowadzenie psa. Może to być dobry punkt wyjścia, jeśli chcesz, aby dzieci zaczęły regularnie zażywać ruchu.

3. Uświadamiaj dziecko o korzyściach wynikających z regularnych zajęć sportowych

Małe dzieci często nie mają odpowiednich zdolności poznawczych, aby powiązać swoje obecne działania z przyszłymi rezultatami. Trudno jest zmotywować dziecko, mówiąc: „znajdź teraz sport, który polubisz, bo w przeciwnym wypadku za 50 lat będziesz mieć problemy z kręgosłupem”.

Jednak badania nad wychowaniem fizycznym/zdrowotnym w szkołach sugerują, że uczestnictwo, motywacja i postrzeganie przez dzieci ćwiczeń poprawia się, gdy rozumieją, dlaczego to robią.

Gdy chcesz zachęcać dzieci do aktywności fizycznej, podkreślaj nie tylko standardowe korzyści jak utrata nadwagi, zdrowie i większa sprawność fizyczna. Zapytaj swoją pociechę, jak się czuje po wysiłku. Zazwyczaj jest wtedy naładowana energią i szczęśliwa. Pomagając dziecku kojarzyć ze sobą przyjemne odczucia z oddawaniem się ćwiczeniom, sprawisz, że aktywność fizyczna stanie się dla niego czymś ważnym, a nawet i życiowym nawykiem.

4. Rozsądnie ogranicz czas spędzany na bierne zajęcia

W wielu przypadkach przed skłonieniem do regularnej aktywności fizycznej konieczne będzie ograniczenie czasu, jaki dzieci przeznaczają na granie w gry wideo, oglądanie telewizji oraz korzystanie z Internetu. Jednak rób to w jak najłagodniejszy sposób. Jeśli dzieci są poirytowane tym, że właśnie wyłączyłeś ich ulubiony program, mogą nie być zbytnio podekscytowane perspektywą pogrania z Tobą w piłkę. Ustal wyznaczony czas na korzystanie z urządzeń elektronicznych – najlepiej po odrobieniu pracy domowej czy po zakończeniu aktywności fizycznej w ramach odpoczynku.

5. Zrozum, jakie obawy może mieć dziecko

Każde dziecko jest wyjątkowe i ma swoje indywidualne upodobania. Ważne jest, aby je uszanować i uwzględnić podczas pracy nad motywacją do ćwiczeń. Oprócz podkreślania korzyści z aktywnego stylu życia równie ważne jest zajęcie się obawami, lękami i frustracjami, które dziecko może mieć w związku z aktywnością fizyczną. Możliwe, że tak naprawdę lubi sport, jednak problemem jest niezdrowe porównywanie się z bardziej sprawnymi rówieśnikami, które to zniechęca go do aktywności fizycznej.

W takiej sytuacji porozmawiaj z dzieckiem o tych obawach. Jeśli zdaje ono sobie sprawę, że rozumiesz jego troski i je wspierasz, będzie miało więcej pewności siebie i podejmie odpowiednie kroki. Cieszcie się z każdego małego postępu – gdy już się uzbierają, pomogą stworzyć podstawy dla bardziej aktywnego trybu życia.

Podsumowanie – skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Wspomnieliśmy wcześniej, że dziecko może obawiać się uprawiania sportu ze względu na to, że odstaje od grupy kolegów lub aktywność nie sprawia mu przyjemności. Jako rodzic także martwisz się o to, aby Twoja pociecha przebywała wśród odpowiedzialnych ludzi. Aby zaradzić tym kwestiom, dobrze jest zapisać ją na zajęcia sportowe dla dzieci, takie jak oferuje choćby szkółka Football Kids. Organizowane przez nas zajęcia dla dzieci wieku od 2 do 6 lat są dostosowane do ich potrzeb. Odbywają się raz na tydzień, aby nie przeciążyć organizmu Twoich pociech. W naszej akademii piłkarskiej dla dzieci stawiamy na zabawę, aby najmłodsi sami z siebie chcieli uczęszczać na kolejne treningi.

Zajęcia sportowe dla przedszkolaków i maluchów organizujemy w licznych miastach jak Warszawa, Kraków czy Białystok. Ich pełną listę znajdziesz tutaj. Nawet jeśli trwa rok szkolny, dzieci mogą zapisać się w dowolnym momencie. Skorzystaj z możliwości bezpłatnych zajęć, aby upewnić się, czy Twoja pociecha będzie chciała uczęszczać na nasze zajęcia.