Wkręty to jeden z najczęściej używanych elementów do mocowania różnych materiałów. Możemy je podzielić na różne typy z uwagi na kilka właściwości. Chodzi między innymi o rodzaj materiału oraz nacięcia, kształt łba i końcówki, jak również to, czym pokryto dany wkręt. To, który model nam się przyda, zależy przede wszystkim od tego, co planujemy mocować. Żeby podjąć właściwą decyzję, warto zapoznać się z najpopularniejszymi rodzajami dostępnymi na rynku.

Podstawowe różnice pomiędzy modelami wkrętów

Tradycyjny wkręt jest zbudowany z naciętego łba oraz gwintowanego trzonu, którego kształt może być walcowaty lub stożkowy. Główną cechą odróżniającą poszczególne rodzaje wkrętów, jest kształt główki oraz sposób nacięcia. Mocując zawiasy lub skręcając deski, ważne jest, aby element mocujący nie wystawał ponad płaszczyznę materiału. Do tego najlepiej przydadzą się wkręty z łbem stożkowym. Główki walcowe lub talerzykowe pozwalają na solidniejsze przymocowanie przytwierdzanych elementów. Przedmioty charakteryzujące się dużymi gabarytami powinny być łączone za pomocą wkrętów z łbami sześciokątnymi. Bardziej wytrzymałą opcją są wkręty z nacięciem Torx oraz sześciokątnym. Nawet mało precyzyjne dociskanie do nich wkrętaka nie spowoduje ich uszkodzenia.

Przykłady specjalistycznych wkrętów

Wkręty są używane nie tylko do łączenia elementów metalowych, ale również drewnianych. Jeżeli potrzebujemy stworzyć połączenia typu drewno-drewno, najlepiej zdać się na wkręty ciesielskie. Wybierany przez nas łącznik powinien posiadać aprobatę techniczną. Możemy to łatwo sprawdzić, zwracając uwagę na symbole umieszczone na łbie wkręta. Szukając właściwego łącznika, musimy upewnić się, że będzie odporny na działanie korozji. Musi być odpowiednio ocynkowany lub wykonany ze stali nierdzewnej. Duża znaczenie ma również frez na gwincie oraz obecność podwójnego gwintowania. Ten pierwszy element przydaje się przy wkręcaniu szczególnie długich wkrętów. Drugi element wyeliminuje potrzebę dociskania po wkręceniu łącznika.

Jednym ze sposobów podziału wkrętów jest system miar, zgodnie z którym zostały one wyprodukowane. Z jednej strony mamy system metryczny, a z drugiej imperialny, czyli calowy. Najważniejszym krajem, w którym korzysta się przede wszystkim z tego drugiego, są Stany Zjednoczone. Z uwagi na ich ogromny potencjał gospodarczy, imperialny system miarowy pozostaje w użytku. Wkręt metryczny charakteryzuje się tym, że podczas jego tworzenia posługiwano się miarami metrycznymi. Jego wymiary są mierzone za pomocą milimetrów zamiast cali. Na powierzchni takich wkrętów możemy znaleźć symbol M w połączeniu z liczbą, która sygnalizuje średnicę trzonu. Taki system oznaczeń pozwala nam w łatwy sposób zidentyfikować, czy dany łącznik spełnia nasze wymagania.

Jeżeli potrzebujemy mocowania do regulowania napięcia oraz długości różnorodnych przewodów lub drutów stalowych, przydatny może się okazać wkręt rzymski. Charakteryzuje się on nietypową budową składającą się z otwartego korpusu wyposażonego po obu stronach w gwint. Oprócz tego wkręty rzymskie posiadają zmontowany element napinający typu hakowego, oczkowego lub prostego. Do ich wykonania stosuje się stal ocynkowaną, aby zapewnić jak największą odporność na korozję. Znajdują zastosowanie zarówno w przypadku konstrukcji stalowych, jak i drewnianych. Pełnią ważną funkcję w zapewnieniu stabilności obiektów, w których są używane. Zgodnie z wymogami bezpieczeństwa, niezbędne może być potwierdzenie nośności charakterystycznej tych łączników za pomocą specjalnego testu kontrolnego.

Ogromna różnorodność na rynku łączników budowlanych może sprawić nam trochę problemów ze znalezieniem optymalnego rozwiązania. Z wielu powodów to właśnie wkręty mogą okazać się najlepszym produktem, jeżeli potrzebujemy złączyć poszczególne elementy budowlane. Nie bez powodu cieszą się taką popularnością zarówno wśród domorosłych majsterkowiczów, jak i profesjonalistów.

źródło: azmet.com.pl – śruby do drewna