Kolonoskopia to badanie, które umożliwia wczesne wykrycie raka jelita grubego. Z tego względu jeśli występują objawy mogące wskazywać na chorobę jelita grubego lub podejrzenie nowotworu warto jak najszybciej udać się na to badanie. O czym jeszcze warto wiedzieć przed pójściem na kolonoskopię?
Kiedy warto pomyśleć o wykonaniu badania?
Przesłanką do wykonania kolonoskopii jest krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz podejrzenie takich chorób jak m.in. choroby jelit Leśniewskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (colitis uderosa), zaburzeń wchłaniania oraz, przede wszystkim, raka jelita grubego. Kolonoskopia jest zlecana także osobom, u których w wywiadzie rodzinnym występował rak jelita grubego lub zespół Lyncha.
Kolonoskopia: przygotowanie
Niezmiernie ważne jest przygotowanie do samego badania, zwłaszcza dieta przed kolonoskopią. Przed wprowadzeniem aparatu do jelita grubego konieczne jest najpierw jego oczyszczenie. W związku z tym na 2-3 dni przed badaniem nie należy jeść pokarmów bogatoresztkowych, zawierających pestki i ziarna. Na dzień przed zabiegiem pacjent musi przestrzegać zaleceń lekarzy i stosować dietę płynną. Osoba, u której ma zostać wykonane badanie, musi przyjmować również płyny z rozpuszczonym środkiem przeczyszczającym, po którym wystąpi wodnista biegunka dlatego po wypiciu przygotowanego płynu pacjent powinien przyjąć jeszcze sporą ilość wody mineralnej. Zazwyczaj nie korzysta się z lewatyw.
Na czym polega badanie i jak przebiega?
Dzięki kolonoskopii możliwe jest obejrzenie wnętrza jelita grubego, co pozwala ocenić stan błony śluzowej. Badanie polega na wprowadzeniu do jelita grubego (przez odbyt) kolonoskopu, czyli cienkiej i giętkiego przewodu ze światłowodem. Dzięki tej technice lekarze są w stanie zobaczyć obraz jelita grubego na ekranie monitora. Kolonoskop – przy użyciu dodatkowych instrumentów – umożliwia również wykonywanie drobnych zabiegów – lekarze są np. w stanie usunąć polipa lub bezpośrednio zaaplikować leki hamujące krwawienie.
Tuż przed badaniem pacjent musi zdjąć dolną część odzieży, w tym bieliznę – dostaje natomiast coś w rodzaju fartucha osłaniającego części intymne. Pacjent kładzie się następnie na boku, uginając jednocześnie kolana. Lekarz może wtedy przystąpić do wprowadzenia aparatu do odbytnicy. Jeśli celem badania jest wyłącznie ocena błony śluzowej i ogólnego stanu jelita grubego, to badanie nie powinno trwać dłużej niż 15-20 min. Przy wykonywaniu dodatkowych czynności przez lekarzy czas trwania zabiegu może wydłużyć się do ok. 40 min.
Należy pamiętać, że kolonoskopia – zaliczana do badań przesiewowych – umożliwia wykrycie ewentualnych nieprawidłowości na wczesnym etapie choroby. Tym samym zwiększa szansę na jej wyleczenie.
Więcej o zabiegach endoskopowych podczas kolonoskopii i samym badaniu można dowiedzieć się ze strony https://cm.enel.pl/centrum-medyczne/uslugi-medyczne/diagnostyka-podstawowa/kolonoskopia-DCEho1.