O zęby warto dbać nie tylko samodzielnie, lecz także korzystając z zabiegów higienizacyjnych u stomatologa. W ten sposób można zachować dobry wygląd uzębienia, a także zapobiegać rozwojowi chorób zębów i dziąseł. Jednym z takich zabiegów jest piaskowanie.  Na czym polega, jakie daje efekty i kiedy warto zdecydować się na piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów – przebieg

Piaskowanie zębów to zabieg, podczas którego wykorzystuje się specjalne urządzenie, zwane piaskarką. W ten sposób dentystyczny piasek pod wpływem ciśnienia i wody kierowany jest na zęby. Piaskowanie pozwala na usunięcie zalegającej płytki nazębnej, czyści osad i przebarwienia z zębów. Zabieg ten ma wysoką skuteczność i pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca, które nie sposób dokładnie oczyścić podczas codziennego mycia czy nitkowania zębów. Zęby od razu po zabiegu są gładsze, bielsze i pozbawione przebarwień. Piaskowanie nie jest bolesne, dlatego nie ma co obawiać się wizyty u stomatologa. Niekiedy jednak po zabiegu może pojawić się nadwrażliwość, która minie z czasem.

Kiedy zdecydować się na piaskowanie?

Na zabieg piaskowania zębów warto wybrać się przede wszystkim wtedy, kiedy widoczny jest osad nazębny i liczne przebarwienia. Towarzyszyć temu może uczucie niezbyt gładkiej powierzchni zębów, mimo regularnego ich szczotkowania. Piaskowanie może być także dodatkiem do zabiegu usuwania kamienia, aby dodatkowo oczyścić zęby z nalotu i osadu. Niekiedy też warto zdecydować się na piaskowanie przed rozpoczęciem leczenia zachowawczego – w ten sposób łatwiej ocenić stan zębów i zidentyfikować ubytki w uzębieniu.

Piaskowanie jest szczególnie zalecane dla osób, które palą papierosy, spożywają duże ilości kawy, herbaty czy innych produktów pozostawiających przebarwienia nazębne. Wskazane jest także dla tych, którzy decydują się na aparat ortodontyczny, przez co dokładne czyszczenie zębów jest znacznie utrudnione. Zdarza się również, że większe zapotrzebowanie na piaskowanie mają ci, którzy posiadają nachodzące na siebie zęby, przez co osad nazębny łatwiej odkłada się w tak trudno dostępnych miejscach. Piaskowanie trzeba również wykonać, gdy decyduje się na zabieg wybielania zębów.

Niekiedy też zależy nam na nienagannym wyglądzie w związku z jakąś ważną okazją, na przykład ślubem czy inną uroczystością. Piaskowanie zębów może być dobrym zabiegiem, aby szybko i niewielkim kosztem poprawić wygląd uzębienia.

Jak często wykonywać piaskowanie zębów?

Najlepszym wyjściem jest piaskowanie zębów co pół roku. Dzięki temu można zachować ładny kolor zębów oraz przeciwdziałać rozmaitym chorobom, takim jak na przykład paradontoza. Jeśli jednak ktoś ma tendencje do szybkiego odkładania się osadu i tworzenia przebarwień, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabieg ten wykonywać częściej. Po piaskowaniu zaleca się również inne zabiegi pielęgnacyjne zębów, takie jak fluoryzacja oraz polerowanie zębów. Fluor wnika w szkliwo zębów, dzięki czemu je wzmacnia i chroni przed powstawaniem próchnicy. z kolei polerowanie zębów nadaje im niezwykłą gładkość poprzez wyrównywanie nierówności. Dodatkowo powoduje, że zęby stają się mniej podatne na odkładanie osadu i kamienia nazębnego. Wszystkie te zabiegi, w połączeniu z usuwaniem kamienia, można wykonać podczas jednej wizyty, co stanowić będzie kompleksową higienizację jamy ustnej. Zarówno po piaskowaniu, jak i innych zabiegach higienizacyjnych, warto jest wstrzymać się na kilka godzin od spożywania barwiących pokarmów czy palenia papierosów, aby uniknąć szybkiego odnawiania się osadu oraz przebarwień.

Źródło: Stomatologia-dentica.pl – Dentysta Józefosław