Imprezy tematyczne to temat bardzo rozległy. Do niedawna po tego typu pomysły sięgaliśmy tylko w przypadku imprez dla dzieci, a dziś nawet imprezy firmowe planuje się w konkretnych klimatach, których nie da się pomylić z żadnymi innymi. Pomysłów na imprezę tematyczną dla dzieci znajdziemy bez najmniejszego problemu – wystarczy rozejrzeć się wśród ulubionych bajek i maskotek naszego malucha. A jak zorganizować imprezę tematyczną dla dorosłych?

Motyw przewodni dobrany do atmosfery

Gdybyśmy zapytali osobę, która zajmuje się zawodowo organizacją imprez tematycznych dla firm, co jest najtrudniejsze, prawdopodobnie odpowiedzią byłoby: zbadanie firmowej atmosfery. Trudno wyobrazić sobie, że organizujemy imprezę w klimacie Dzikiego Zachodu dla firmy, w której większość pracowników boi się nawet głośno odezwać. Imprezy firmowe organizowane są zwykle w celu świętowania większego sukcesu, zdobycia ważnej nagrody, czy okrągłej rocznicy istnienia. Kolejny cel to integracja zespołu. Inaczej jednak integrują się pracownicy firmy, w której panuje koleżeńska atmosfera, a inaczej pracownicy sztywnej korporacji. Motywem przewodnim może być klimat danego okresu w historii, ciekawe i dobrze znane miejsce na ziemi, czy na przykład film. Organizatorzy przyjęć tematycznych często mają sporą zagwozdkę z rozpoznaniem, jaki klimat imprezy będzie najbardziej odpowiedni – mówi nam przedstawicielka Hotelu Solec pod Warszawą. Nie wystarczy powiedzieć, że chodzi na przykład o klimat PRL, czy lat 60. Czasem impreza tematyczna to tylko dobór odpowiednich dekoracji, dań i wskazówki dla pracowników, w jakim stylu się ubrać, a czasem to huczna zabawa, w której czasie organizowane są różnego rodzaju konkursy i zabawy.

Impreza tematyczna z przytupem

Prowadzenie imprezy w taki sposób, by wszyscy czuli i bawili się dobrze, kojarzy nam się przede wszystkim z wodzirejem na weselu. Coraz częściej możemy natknąć się na ogłoszenia osób, które oferują nam usługę animatora imprezy. Firmowa wizyta w restauracji nie musi kończyć się na zjedzeniu obiadu zakończonego toastem. Profesjonalny animator powinien umieć nam zaproponować uatrakcyjnienia dla takiego spotkania. Nie będzie ono huczne niczym wesele, ale pomoże zespołowi się do siebie zbliżyć. Motywem przewodnim imprezy może być… sama firma! Możemy przygotować prawdziwy konkurs wiedzy o firmie albo konkurs z przymrużeniem oka – na przykład na znajomość cytatów osoby, która wszystkich w zespole doprowadza do łez śmiechu. Choć w pracy spędzamy codziennie kilka godzin, czasem pytanie w stylu: „Ile okien jest na korytarzu na parterze”, czy „Jakiego koloru jest krzesło sekretarki” – czasem takie pytanie okazuje się trudne, przez co zabawne. A to na dobrej zabawie właśnie nam przede wszystkim chodzi. Wcale nie wymaga to dużych nakładów finansowych i warte jest zachodu.