Kiedy przychodzi czas wakacyjny, w wielu szkołach językowych kończą się wszelakie kursy nauki języka obcego. Wakacje kojarzą nam się z odpoczynkiem, nawiązywaniem nowych znajomości i realizacją swoich pasji, na które nie było czasu podczas roku szkolnego i akademickiego. Coraz popularniejsze stają się chociażby wakacyjne kursy angielskiego. W tym beztroskim czasie ciężko jest nam znaleźć chwilę na powtórzenie słówek czy gramatyki. Zastanówmy się, co zrobić, aby nie przerywać nauki języka obcego w wakacje, aby wysiłek podjęty w trakcie roku nie poszedł na marne.

Podróże

Z pewnością większość osób w trakcie wakacji podróżuje po świecie, odkrywa nowe kultury, smaki, a przede wszystkim nawiązuje cenne znajomości. Podróże zagraniczne są doskonałym pretekstem do powtórzenia języka obcego. Będziemy mogli sprawdzić swoje umiejętności bez obecności nauczyciela oraz uczyć się języka w naturalnym środowisku. Nie ma lepszego sposobu na przyswojenie nowych słówek czy konstrukcji gramatycznych niż nauka z obcokrajowcami. Wakacje możemy połączyć z edukacją języka obcego, przy okazji nawiązując znajomości. Zatem wsłuchuj się w akcent, wyłapuj nowe słówka i nawiązuj nawet krótkie rozmowy – zamawiając kawę, kupując bilet czy pytając o drogę. Każda okazja jest dobra, aby podszlifować język.

Filmy i seriale

Jeżeli nie planujesz żadnego wyjazdu i decydujesz się na pełen relaks podczas wakacyjnych dni, również masz szansę, aby poduczyć się języka w nieco inny sposób niż nauka w klasie. Oglądanie ulubionych filmów i seriali to świetny pomysł na relaks, który możemy połączyć też z czymś pożytecznym. Doskonałym pomysłem jest oglądanie zagranicznych seriali z napisami w języku angielskim lub produkcji filmowych z ich oryginalną ścieżką dźwiękową, jeżeli znajomość języka obcego jest już na nieco wyższym poziomie. Oglądać filmy można nie tylko w domu, ale i w podróży. Nie tylko czas będzie szybciej płynął, ale i podszkolimy się w znajomości języka obcego. Co najważniejsze, ten sposób na naukę nic nie kosztuje, a my mamy szansę osłuchać się z nowym językiem, poszerzyć zasób słownictwa i utrwalić gramatykę.

Książki

Odpoczynek możemy idealnie połączyć z nauką języka obcego podczas wakacyjnej przerwy. Doskonałym pomysłem jest wycieczka na łono natury z kocem, przekąskami i ulubioną książką w języku obcym. Jeżeli obawiasz się, że tekst może być za trudny lub brak znajomości niektórych słów utrudni zrozumienie treści, weź ze sobą kieszonkowy słownik lub zainstaluj aplikację z tłumaczeniem. Dzięki temu odpoczniesz i zadbasz oto, aby nauka języka nie poszła w zapomnienie. Książkę możesz zastąpić audiobookiem lub piosenkami w języku obcym. Dzięki tym sposobom nie wypadniemy z obiegu i cały czas będziemy mieć kontakt z językiem obcym.

Jak widać nauka języka obcego nie musi być żmudna i nudna. Nic tak nie przyspiesza nauki, jak połączenie obowiązku z czymś przyjemnym. Oglądaj filmy, czytaj książki, rozmawiaj z obcokrajowcami, a obcy język z pewnością niedługo stanie się czymś naturalnym.

Źródło: 3WAY – Szkoła językowa Toruń