Urządzenie pokoju dla dziecka może być nie lada wyzwaniem. Musimy zaplanować, które rzeczy będą najpotrzebniejsze, wybrać kolory ścian, a przy tym wszystkim wziąć pod uwagę bezpieczeństwo dziecka. W sklepie znajdziemy mnóstwo zabawek dla dzieci, gadżetów, które wyglądają zachęcająco, ale i kosztują niemało. Warto dokładnie przeanalizować, czego potrzebujemy, aby pokój dla dziecka był funkcjonalny i przytulny.

Kolorystyka pokoju

Kupując wszelakie farby do ścian, czy lakiery do podłóg warto zwrócić uwagę czy produkt jest polecany alergikom i czy nadaje się do dziecięcego pokoju. Dziecko nie musi być alergikiem, ale chemikalia, które nie uczulają z pewnością mu nie zaszkodzą. Z kolei kolor pokoju, tudzież tapetę dobrze jest dopasować do wieku dziecka. Najlepiej jest wybierać jasne, spokojne kolory. Czerwień, granat czy ciemna zieleń z pewnością nie będą pasować do pokoju dziecka, ze względu na ciemniejsze światło.

Łóżeczko

Łóżeczko jest bardzo ważnym elementem wyposażenia pokoju dziecka z tego względu, że niemowlak spędza w nim najwięcej czasu. Bardzo ważne jest solidne wykonanie, biorąc pod uwagę aktywność malucha, łóżko musi być wytrzymałe na wszelakie zabawy dziecięce. Ponadto mebel powinien być dobrze zakończony, głównie ze względów bezpieczeństwa. Wybierając łóżeczko koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rozstaw szczebelków, który nie powinien być większy, niż 6 centymetrów.  Przy wyborze materaca do łóżeczka, dobrze jest sprawdzić czy nie ma on właściwości alergicznych oraz czy jest prawidłowa wentylacja materiału. Jej brak może powodować nadmierną potliwość i przegrzanie, co może skutkować odparzeniami skórnymi.

Meble

Na początku w pokoju niemowlaka szafa jest zbędna, z tego względu lepiej zdecydować się na funkcjonalną komodę. W takim miejscu można trzymać ubranka, pieluchy i akcesoria do pielęgnacji dziecka, a na blacie umieścić przewijak. W sklepach dostępne są komody z wbudowanym przewijakiem, ale przed kupnem należy upewnić się czy możemy go później zdemontować. Dokupić można także specjalny organizer z przegródkami, które pozwolą zachować porządek.

Oświetlenie

W pokoju niemowlaka egzamin zda mała lampka, która przydaje się, kiedy dziecko budzi się do karmienia. Poza tym przez kilka miesięcy będzie, to główne źródło światła dla malucha. Światło lamp sufitowych  może być jeszcze za ostre. Z kolei niewielka lampa powinna dawać lekkie, rozproszone światło. Najlepiej jest je ustawić w strategicznych punktach w pokoju np. obok przewijaka czy fotela do karmienia.

Z pewnością warto rozważyć czy przydadzą się takie gadżety, jak nawilżacz powietrza, higrometr, elektroniczna niania czy mata edukacyjna do zabawy. Obecnie na rynku dostępne są różnorodne akcesoria, które przydają się w codziennej pielęgnacji dziecka.

Źródło: Zabawkaiwyprawka.pl – Wózki i foteliki dla dzieci