Żoliborz to najmniejsza, ale zarazem jedna z najurokliwszych i najciekawszych warszawskich dzielnic. Wśród najchętniej wybieranych do zamieszkania części miasta niezmiennie od wielu lat piastuje wysokie miejsce. Wpływa na to wiele okoliczności. Bez wątpienia bliskość wielu terenów zielonych czy przebieg linii metra przez tereny dzielnicy są jednymi z najważniejszych. Równie istotny jest jednak również zabytkowy charakter Żoliborza – ciekawe, warte zobaczenia miejsca są tu praktycznie na każdym kroku.

Żoliborz dawniej był dzielnicą graniczną. Wiąże się z tym fakt zlokalizowania w jego obrębie wielu obiektów o charakterze fortyfikacyjnym. Zabudowania powstałe w ramach Twierdzy Warszawy tworzą wyjątkową specyfikę tego miejsc. Centralnym miejscem w tym przypadku jest rzecz jasna Cytadela z Bramą Straceń i istniejącym obecnie Muzeum X Pawilonu.
Na terenie Żoliborza znajdziemy też wiele pomników. Upamiętniają one polskich żołnierzy z 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka czy Powstańców Warszawskich, ale też błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Istnieje również wiele zabytkowych obiektów architektury. Są to nie tylko liczne, piękne kościoły, ale też inne obiekty użytkowe, które można nie tylko podziwiać, ale też zorganizować sobie świetnie i pomysłowo czas. Do takich z pewnością należy Teatr Komedia, mieszczący się w niezwykle atrakcyjnym budynku przy ulicy Sierpeckiej. Wizyta tu pozwala na obcowanie ze sztuką na wielu płaszczyznach. Podziwianie ciekawej architektury to jedno, ale prawdziwych emocji dostarcza udział w spektaklu. Repertuar zaś jest szeroki i dostosowany do rozmaitych upodobań, sprawdzić go można na stronie teatrkomedia.pl.

Warszawa to miasto pełne zabytków. Wśród turystów największym powodzeniem, co zrozumiałe, cieszy się Stare Miasto czy Wilanów. Ci, którzy miasto znają dokładniej wiedzą natomiast, że Żoliborz jest pod tym względem dzielnicą równie atrakcyjną. Samodzielnie można tu ułożyć sobie co najmniej kilka tras turystycznych na całodniowe wycieczki z oryginalnymi pomysłami.