Warszawa składa się aż z 18 dzielnic, między innymi z dzielnicy Mokotów, która kojarzy się przede wszystkim z dużą galerią handlową oraz z licznymi w biurowcami. W nich to pracują ambitni, młodzi ludzie w krawatach i efektownych garsonkach, którzy swoje życie poświęcają na realizację planów sprzedażowych. Bo to właśnie w Mokotowie znajduje się słynny “Mordor”, czyli ulica Domaniewska. Jednak warto czasami poświęcić czas, by poznać tajemnice Mokotowa, których czasami się nie dostrzega.

Zielone płuca miasta

Wysokie, szklane biurowce, zakorkowane ulice, autobusy i tramwaje, którymi pracownicy docierają do siedzib największych firm to jednak nie wszystko. Mokotów bowiem jest niezwykle zielony i samotnie lub rodzinnie można spędzić tutaj czas w Parku Arkadia, Morskie Oko, w rezerwacie przyrody Jeziorko Czerniakowskie i w wielu innych zakątkach. Mieszkańcy i przyjezdni mogę więc w każdej chwili udać się na spacer, jeśli tylko zapragną pobyć poza biurem czy centrum handlowym.

Nieformalny hymn dzielnicy

Niewielu mieszkańców Mokotowa, a tym bardziej przyjezdnych wie, że z wieży zegarowej Domku Gotyckiego codziennie rozlega się Marsz Mokotowa. To nieformalny hymn tej dzielnicy. Marsz odgrywany jest o godzinie 17.00 na wspomnienie momentu wybuchu Powstania Warszawskiego. Niestety, nie rozlega się głośno, więc żeby się wsłuchać, trzeba być blisko wieży.

Szlakiem historii

Kolejnym ciekawym miejscem jest Szlak Starych Latarni Gazowych na Sadybie. Latarnie takie kiedyś były niezwykle popularne, dzisiaj zostały wyparte przez klasyczne, elektryczne. Miasto Ogród Sadyba to osiedle, które wciąż z nich korzysta. Latarnie znajdują się na ulicy Jodłowej, Skwerze Starszych Panów, na ulicy Kąkolewskiej, Goraszewskiej, Godebskiego, Zielonej i Waszkowskiego. Niegdyś były zapalane przez latarnika, dzisiaj zapalają się samodzielnie za pomocą mechanizmu zmierzchowego. Warto ze zwiedzaniem tego miejsca poczekać aż do zachodu słońca.

Górujące nad okolicą wzniesienie to z kolei Kopiec Powstania Warszawskiego usypany z gruzów, które po wojnie zalegały w całej Warszawie. Ponieważ wśród gruzu, cegieł i betonowych bloków znajdowały się także szczątki ofiar tragicznego powstania, jest to miejsce edukacyjne i służące do zadumy. Stąd rozciąga się także ciekawy widok na miasto. Trasa, która prowadzi do wejścia, jest spacerowa i nawet latem zacieniona szpalerem drzew. Warto jednak przygotować się na intensywną wspinaczkę, ponieważ na Kopiec prowadzi aż 400 schodów.

Kulturalny Mokotów

Nie sposób nie wspomnieć też o Królikarni. Nazwa tego miejsca nie jest przypadkowa, ponieważ niegdyś w miejscu tym urządzono zwierzyniec, a na swobodnie kicające króliki po prostu się polowało. Dzisiaj jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. Obok znajduje się Park Rzeźby, czyli muzeum sztuki. Podczas ładnej pogody można odpoczywać, leżąc na trawie lub wypożyczyć leżak, a rzeźby stoją na terenie całego parku. Można też skorzystać z darmowego wejścia do Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego.

Oczywiście najsłynniejszym parkiem nie tylko Mokotowa, ale całej Warszawy, są Łazienki Królewskie. Zespół ogrodowo-pałacowy powstał w XVIII wieku. Przestronne trawniki, wielowiekowe drzewa, elementy architektury parkowej, a do tego słynny Pałac na Wodzie, to symbole tego miejsca. Tutaj odbywają się liczne imprezy kulturalne, tutaj wybierają się na spacery zakochane pary i urządzają sesje fotograficzne nowożeńcy. Warto też poznać pawią rodzinę, która przechadza się swobodnie wśród turystów i mieszkańców miasta.

Na Mokotowie nie brakuje też miejsc dla kinomanów. Znajdują się tutaj liczne kina studyjne: kultowy już Iluzjon czy Dom Kultury Kadr. To kina dla osób, które nie przepadają za odgłosami chrupania popcornu i czasami chcą obejrzeć film ambitny, mniej popularny, niż te goszczące na ekranach multipleksów. Są też liczne teatry: Teatr Nowy, Teatr Lalek Guliwer, ale też teatry kukiełkowe, do których warto swoje pociechy.

Skarby Mokotowa, czyli co zobaczyć i gdzie zjeść?

Coś dla ciała

Ta ważna dzielnica Warszawy jest też miejscem lubianym przez rowerzystów. Ulice, najczęściej ruchliwe i zatłoczone, przecinają bowiem liczne ścieżki rowerowe. Można więc dotrzeć do innych rejonów miasta, poruszając się na dwóch kółkach.

Na Mokotowie nie brakuje też miejsc, w których można napić się kawy lub coś przekąsić. Jednym z nich jest pizzeria, znajdująca się u zbiegu ulic Wolskiej i Racławickiej. Jest jedną z kilku warszawskich pizzerii popularnej sieci Domino’s Pizza. Warto tutaj nie tylko zajrzeć i zjeść ulubioną pizzę prosto z pieca na miejscu, zwłaszcza po trudach pracy lub zwiedzania okolicznych atrakcji, ale także można zamówić ją prosto do domu. Dla zapracowanych mieszkańców Mokotowa pizzeria ta jest miejscem, w którym zjeść można smacznie i niedrogo, ciesząc się najlepszym ciastem, prawdziwym serem i dodatkami, które można swobodnie uzupełniać o swoje ulubione przysmaki.

Jak widać, nawet mieszkanie w wielkim mieście, przy ruchliwych ulicach, ale w dzielnicy, która skrywa tajemnice, jest ciekawe i może wiązać się z wypoczynkiem i prowadzeniem fascynującego życia.