Szczególnie częstym problemem związanym z kanalizacją jest zatkany odpływ. O ile w wannie, brodziku i umywalce łazienkowej jest to rzadsze zjawisko, to w przypadku zlewozmywaka kuchennego pojawia się w wielu domach. Przyczyną zazwyczaj jest brak siatki zatrzymującej nieczystości, przez co włosy i resztki jedzenia przedostają się do rur kanalizacyjnych i tam zalegają, tworząc zator, a z czasem czop. Warto temu zapobiegać stosując odpowiednie środki.

Pierwsze oznaki to czas na podjęcie działania

Kiedy z odpływu wydobywa się nieprzyjemny zapach, podczas puszczania wody słychać dziwne bulgotanie lub woda spływa bardzo powoli to dowód na to, że w rurach powstaje problem. Najczęściej jest to niewielki zator, który w bardzo łatwy sposób można usunąć, jednak brak reakcji może skutkować poważniejszymi problemami.

Od czego zależy częstotliwość udrożniania rur?

To, jak często konieczne będzie podejmowanie działań zależne jest od wielu czynników. Częściej konieczne będzie udrożnianie rur w kamienicach i mieszkaniach starszego budownictwa. Wieloletnie instalacje mają mniejszy przepływ ze względu na nagromadzenie się kamienia i rdzy, przez co o wiele łatwiej o powstanie zatoru. Duże znaczenie ma także posiadanie siatki w odpływie. Taka ochrona sprawi, że nie będzie trzeba zbyt często stosować środków, które pomogą odetkać rury.

Sposoby na udrożnianie rur kanalizacyjnych

Najczęściej wykorzystywane są preparaty chemiczne. Jest to rozwiązanie bezpieczne wtedy, gdy zakupiony środek ma odpowiednie przeznaczenie. Niektóre z nich mogą niekorzystnie oddziaływać na materiał, z jakiego wykonana jest instalacja powodując nieszczelności. Preparaty te działają drażniąco również na skórę człowieka, dlatego podczas ich stosowania konieczne jest posiadanie rękawiczek i maski ochronnej. Koszt naprawy skutków takiego działania bywa bardzo duży, dlatego jeśli nie ma się pewności, co do ich wykorzystania, lepiej jest wybrać pomoc specjalistów ze stankan.pl. Wykorzystanie nowoczesnych i bezpiecznych metod przyniesie szybkie rezultaty, bez ryzyka uszkodzenia instalacji.