Właściwie zagospodarowana przestrzeń w ogrodzie sali bankietowej stanowi nie tylko jej ozdobę, lecz także miejsce odpoczynku i relaksu dla gości. Aby jednak aranżacja była spójna, warto zadbać również o styl ogrodu, który korespondował będzie z salą bankietową. Dzięki kilku niezawodnym elementom efekt zachwyci nawet najbardziej wymagających klientów!
Klasyczny wyróżnik stylu w ogrodzie
Czerpiąc inspirację z najpiękniej urządzonych ogrodów, z łatwością można dostrzec, że styl klasyczny w ogrodzie charakteryzuje się przede wszystkim porządkiem i symetrią. Dominujące kolory to głównie odcienie zieleni w formie roślinności, a także biele i szarości w postaci elementów dekoracyjnych. Do najbardziej stylowych dekoracji należą figury ogrodowe, fontanny i balustrady. Forma zagospodarowania roślinnością również ma ogromne znaczenie. Charakterystyczne, równo strzyżone trawniki, formowane żywopłoty o architektonicznym kształcie i efektowne ściany bluszczu to podstawa. Całość dopełniają równe alejki i ławki ogrodowe.
Urządzając ogród przy sali bankietowej, należy zadbać o to, aby pełnił on funkcję zarówno estetyczną, jak i rekreacyjną. Elementy takie jak ławki czy fontanny betonowe umożliwią relaks w otoczeniu zieleni i przy kojącym szumie wody, co z pewnością docenią goście szukający wytchnienia podczas wielogodzinnych imprez przy głośnej muzyce.
Dekoracje w ogrodzie sali bankietowej
Ogrody w stylu klasycznym wywodzą się z renesansu, warto więc postawić na ten nurt w elementach dekoracyjnych zielonej przestrzeni. Jednym z najbardziej efektownych są fontanny. Wielopoziomowe, zdobione, przywodzące na myśl antyczne perełki architektury stanowią główną ozdobę ogrodu. Bogate w formie fontanny betonowe połączone z odpowiednim podświetleniem potrafią wywrzeć na gościach duże wrażenie, a dodatkowo pięknie prezentują się na fotografiach, stając się wizytówką obiektu.
Nie mniej istotnym elementem dekoracyjnym są figury ogrodowe. Przy ich wyborze również można do woli czerpać inspiracje ze starożytnych rzeźb i motywów, aby podkreślić klasyczny styl ogrodu. Świetnie sprawdzą się posągi inspirowane rzeźbami starożytnych mistrzów dłuta, jak np. Nike czy Wenus.
Ważnym elementem dekoracyjnym są również finezyjne balustrady ogrodowe, niezastąpione podczas aranżacji przestrzeni w stylu klasycznym. Świetnie nadają się do ogrodzenia tarasu wychodzącego na ogród, wydzielenia przestrzeni lub podkreślenia schodów. Ten popularny element dekoracyjny cieszy się ogromnym zainteresowaniem i nadaje przestrzeni niepowtarzalnego charakteru. Wybierając balustrady ogrodowe, można zdecydować się na bardziej zdobione barierki lub na lżejsze w formie, smukłe tralki.
Rośliny w klasycznym ogrodzie
Wyszukane rabaty porośnięte hortensjami, delikatne trejaże oplecione winnym bluszczem i monumentalne krzaki żywopłotu lub cisów to najczęściej wybierane roślinne elementy do ogrodu klasycznego. Rabaty kwiatowe przyjmują zwykle mniejsze rozmiary niż czysto zielona roślinność, która jest również łatwiejsza w utrzymaniu na co dzień. Odmiany kwiatów, takie jak np. hortensje, są również bezpieczną alternatywą dla alergików. Żywopłot, bukszpan lub cis mogą być strzyżone w formie kul lub strzelistych kolumn.
Najważniejsza jest jednak praktyczna strona użytkowania ogrodu przy sali przez gości, tak więc należy zadbać o wygodne, utwardzane ścieżki pomiędzy rabatami oraz o odpowiedni dobór roślin. Biorąc pod uwagę charakter użytkowy ogrodu, lepiej unikać roślin trudnych lub kosztownych w uprawie, a także potencjalnie niebezpiecznych dla dzieci (np. z trującymi owocami lub mocno toksycznymi kwiatami).
O czym warto pamiętać?
Urządzając ogród przy sali bankietowej w stylu klasycznym, najważniejszą zasadą jest spójność aranżacji ogrodu i wnętrza obiektu. Zbliżone charakterem motywy dekoracji i umiar w ich ilości stanowią klucz do sukcesu. Dzięki tym zabiegom obiekt będzie prezentować się bardzo efektownie, a ogród stanie się jego dodatkowym atutem.