Wysypka na twarzy i widoczne rumieńce? To może być znak, że problemem może być trądzik różowaty. Leczenie takiego schorzenia jest zazwyczaj długotrwałe i wymaga dużo cierpliwości, ale rezultaty prawdopodobnie będą zadowalające. Zatem, czym charakteryzuje się trądzik różowaty oraz jakie są przyczyny i sposób leczenia takiego schorzenia?
Czym jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą zapalną skóry twarzy. Charakteryzuje się wypryskami oraz pojawiającymi się na twarzy rumieniami, krostami oraz pajączkami. Medycyna odnotowuje najwięcej przypadków zachorowań w Europie oraz Ameryce Północnej, głównie ze względu na przeważającą na tym obszarze jasną karnację skóry, która ma o wiele większą tendencję do zapadania na tę chorobę. Schorzenie dotyka najczęściej kobiety w wieku 20-30 lat. Pełny rozwój choroby trwa natomiast ok. 20 lat.
Przyczyny i objawy
Dermatolodzy jak dotąd nie wskazali jednej, konkretnej przyczyny, przez którą ludzie borykają się z tym problemem. Poza wspomnianą, większą tendencją do zapadania na tę przypadłość, wśród osób z jasnym kolorem skóry, przyczyną problemów ze skórą twarzy można doszukiwać się też w chorobach układu pokarmowego, złej diecie czy nietolerancji niektórych pokarmów, a także w nadciśnieniu tętniczym i niekontrolowanej alergii. Do czynników, które zwiększają szansę zachorowania, zalicza się również zbyt długie wystawianie skóry na światło słoneczne, a więc również na działanie wysokich temperatur.
Lekarze, wśród przyczyn wskazują ponadto wszelkiej maści zakażenia – bakteryjne, wirusowe (w tym zakażenia mieszków włosowych). Problemem mogą być też problemy z hormonami, które wśród kobiet (problem z cyklicznością miesiączkowania) są jedną z głównych przyczyn zapadalności na trądzik różowaty. U mężczyzn, głównym problemem pod kątem hormonów jest nieprawidłowa praca tarczycy.
W początkowej fazie trądzik różowaty przejawia się częstym, okresowym pojawianiem się rumienia na twarzy, który po jakimś czasie zaczyna się utrwalać, negatywnie wpływając na ogólną estetykę twarzy. Następnie naczynka krwionośne rozszerzają się, tworząc tzw. pajączki. Centralny fragment twarzy z czasem naprzemiennie zaczynają pokrywać piekące i swędzące grudki czy krostki. Gruczoły łojowe rozszerzają się i rozrastają, co może zaprowadzić do zmian w samej strukturze twarzy, które można leczyć już tylko chirurgicznie.
Rodzaje trądziku
Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje trądziku różowatego – oczny, guzowaty, rumieniowo-teleangiektatyczny oraz grudkowo-krostowy. Pierwszy jest najgroźniejszym i najcięższym do wyleczenia przypadkiem. Charakteryzuje się zapaleniem spojówek oraz brzegów powiek. Często pojawia się też światłowstręt, wskazujący na upośledzenie pracy rogówki. Występuje również ból, swędzenie i pieczenie oczu.
Drugim, po ocznym, najgroźniejszym rodzajem trądziku różowatego jest typ guzowaty. Charakteryzuje się on stałym rumieniem na twarzy, który z czasem przeradza się w obrzęk (najczęściej w okolicy nosa, oczu i czoła). Powszechnie występują też grudki i krosty (w mniejszej ilości) oraz znaczna ilość guzków i pogrubień skóry.
Trzecim, najgroźniejszym typem trądziku różowatego jest typ rumieniowo-teleangiektatyczny, charakteryzujący się pojawiającym się cyklicznie rumieniem na twarzy, który z czasem zostaje na skórze na stałe. Do objawów należy doliczyć również występowanie pajączków. Warto dodać, że ten nieleczony typ trądziku może prowadzić do nieodwracalnych zmian w strukturze i wyglądzie twarzy.
Najlżejszym do wyleczenia jest zdecydowanie typ grudkowo-krostowy, który charakteryzuje się wysypem grudek obrzękowych oraz krostek w centralnej części twarzy. Mogą tutaj występować też drobne guzki i stały rumień w środkowym fragmencie twarzy, z czasem przeradzający się w obrzęk.
Trądzik różowaty – leczenie
Wszystko zależy od rodzaju choroby. W najcięższym przypadku, czyli ocznym, stosuje leki na bazie sterydów w postaci kropli lub maści, a także sztuczne łzy. Sam pacjent musi się znajdować pod stałą obserwacją i opieką okulisty. Typ guzowaty bardzo często wymaga interwencji chirurgicznej. W przypadku dwóch pozostałych typów trądziku, standardowo stosuje się preparaty przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz wspomagające krążenie. Często konieczne jest wspomaganie naskórka poprzez stosowanie odpowiednich suplementów diety i leków, które wspomagają odbudowę tej części skóry.
Niezależnie od typu trądziku różowatego podstawą jest szybka konsultacja z odpowiednim specjalistą oraz zastosowanie się do wszelkich jego zaleceń. W ten sposób unikniemy bowiem ewentualnych poważnych skutków ubocznych.