Na nasze samopoczucie ma wpływ naprawdę wiele czynników. Od długości snu, przez stan zdrowia, po choćby panującą na zewnątrz aurę. Niewątpliwie jednym z czynników, jest także wystrój pomieszczenia, w którym się znajdujemy.

Jak aranżacja wnętrza przekłada się na spotkania biznesowe i czy od jej dobrego przemyślenia może zależeć sukces negocjacji? Sprawdźmy.

Poczuć się jak w domu

Coraz częściej wystrój pomieszczeń biurowy zbliżony jest do wystroju mieszkania. Ciepłe dodatki, mające przywołać domową atmosferę, urozmaicone kolory i wzory, oryginalne wykładziny.

Nie każdy jednak pamięta, że przesyt nie jest dobry. W odróżnieniu od aranżowania własnej przestrzeni domowej, dekorując biuro powinniśmy kierować się nie tylko własnym gustem i preferencjami. Przede  wszystkim musimy pamiętać o ogólnych zasadach, dotyczących wpływu wystroju pomieszczenia na osoby, które w nim przebywają.

Tym samym, nie do końca trafionym pomysłem może okazać się położenie na ściany Sali konferencyjnej pstrokatych tapet. Rozmaite wzory i motywy mogą rozpraszać rozmówców, a przebieg spotkania i jego efekt, mogą być dalekie od oczekiwanych.

Do miejsca, w którym mają odbywać się merytoryczne rozmowy, lepszym wyborem będą gładkie ściany o łagodnych kolorach.

Ciepło, cieplej, lodowato! Czyli przewodnik po kolorach

Podobnie, jak wzory, tak też kolory, oddziaływają na nasze samopoczucie, nastrój i nastawienie. Nastawienie nie tyle do rozmówcy, co do samej sytuacji, w której się znaleźliśmy. Co prawda kolor nie jest głównym determinantem przebiegu rozmowy podczas spotkania, ale z całą pewnością nie pozostaje dla niego bez znaczenia.

Żeby zarówno przestrzeń biurową, jak i salę konferencyjną określić właściwymi kolorami, wspomagającymi określone reakcje, dowiedz się jak poszczególne barwy mogą wpływać na samopoczucie.

Biały

Jest to kolor symbolizujący przestrzeń. Jest też kolorem najbardziej neutralnym i uniwersalnym. Jeżeli nie masz dobrze przemyślanego pomysłu na aranżację pomieszczenia, najlepiej będzie, jeśli zostawisz je w kolorze białym. Biały jest też doskonałą bazą pod każdy inny kolor, więc gdy podejmiesz już decyzję o kierunku, w którym chcesz udekorować biuro, będziesz mógł od razu przejść do działania.

Wpływ białego na samopoczucie to przede wszystkim łagodzenie emocji i stresu. Zwiększa też poczucie swobody i ułatwia uporządkowanie myśli.

Żółty

Kolor z gamy ciepłych barw. Choć nie każdy go lubi, jest to kolor pozytywnie wpływający na poczucie pewności siebie oraz decyzyjność. Może wspomagać również rozładowywanie konfliktów i napięć.

Różowy

Nie jest to kolor polecany do przestrzeni biurowej. Zwłaszcza, jeśli mowa o Sali konferencyjnej. Być może różowy doskonale sprawdzi się w tzw. chill-room, jednak prowadzenie negocjacji w różowym otoczeniu może rozpraszać rozmówców. Jest to kolor mający wpływać pozytywnie na relaks i zabawę.

Pomarańczowy

To kolor symbolizujący motywację. Pozytywnie wpływa na chęci do działania i przypływ pozytywnej energii. Uważaj jednak z jego nadmiarem, bo dodatkowym atutem pomarańczowego jest wzmaganie apetytu 😊 Głód podczas rozmów biznesowych może nie być sprzymierzeńcem.

Czerwony

Choć z całą pewnością czerwony kolor jest efektywny i podkreśla estetykę wnętrza, to niekoniecznie sprawdzi się w biurze. Barwa czerwona, z gamy ciepłych, przyciąga uwagę, przez co może rozpraszać Twojego rozmówcę i jego skupienie odciągać od właściwego tematu.

Niebieski

Barwa zimna i neutralna. Niebieski służy łagodzeniu nastroju, przy jednoczesnym zachęcaniu do podejmowania działań. Z całą pewnością, jeśli myślisz o neutralnej, ale jednocześnie przemyślanej aranżacji przestrzeni biurowej, akcenty z kolorem niebieskim będą odpowiednim wyborem.

Zielony

Podobnie, jak niebieski, jest kolorem spokoju i zachęty do działania. Choć nie jest tak energetyzujący, jak pomarańczowy, to z całą pewnością sprzyja poukładaniu myśli i racjonalnemu podejmowaniu decyzji.

Fioletowy

Ten kolor symbolizuje filozofię i metafizykę. Sprzyja głębokim rozważaniom, nawiązywaniu kontaktu z własnym „ja” i analizowaniu wewnętrznych potrzeb. Czy fioletowy jest dobrym kolorem do biura? Wiele zależy od branży, w jakiej działasz.

Brązowy

Ciepła barwa, która sprzyja zwalnianiu życiowego tempa. Nie jest to jednak kolor radosny i radości nie symbolizuje. Choć określany jest kolorem spokoju, to przywołuje raczej nostalgię i zamyślenie, niż aktywność i chęć do działania.

Czarny

W zależności od pozostałych akcentów, może wpłynąć na pozytywny, jak i negatywny odbiór zaaranżowanej przestrzeni. Jeżeli czarny będzie przeważał, Twój rozmówca może poczuć się przytłoczony, a zamiast skupienia, może odczuwać dyskomfort, a nawet lęk. Odpowiednio dobrane dodatki w kolorze czarnym, pomogą z kolei nadać wnętrzu ekskluzywnego i wysmakowanego charakteru. Choć czarny towarzyszy nam na co dzień, warto uważać, aby z nim nie przesadzić.

Źródło: ConceptSpace.com.pl – Pracownia projektowa w Warszawie