Monitoring pojazdów to niezwykle praktyczna usługa, na którą decyduje się coraz więcej właścicieli flot i fleet managerów. Nic w tym dziwnego, bowiem kontrola mobilnych zasobów firmy to doskonałe wsparcie zarządcze dla przedsiębiorstwa, a platforma lokalizacyjna, stanowiąca centrum kierowania całym monitoringiem, to istna skarbnica wiedzy na temat zatrudnianych pracowników, która pomoże znacznie usprawnić funkcjonowanie floty. Poniżej prezentujemy 8 sposobów na skuteczne zarządzanie flotą z wykorzystaniem monitoringu samochodów służbowych.

  1. Regularna kontrola lokalizacji kierowców – kontrolując lokalizację kierowców nie tylko weryfikujesz, czy poruszają się oni wyznaczoną przez Ciebie trasą oraz czy odpowiednio wykonują swoje zadania, ale także skutecznie wyeliminujesz wszelkie nadużycia, w tym wykorzystywanie samochodów do celów prywatnych, nieuzasadnione przebiegi i kradzieże.
  2. Zwracanie szczególnej uwagi na paliwo – wydatki na paliwo to jedne z tych kosztów, które można znacznie ograniczyć, warto zatem wspominać o tym często, również w obecności kierowców. Pracownicy powinni zwracać uwagę na poziom spalania oraz tankować wyłącznie na wskazanych przez Ciebie stacjach paliw, a więc tam, gdzie jest to najbardziej opłacalne dla Twojej firmy. W egzekwowaniu tych działań pomoże monitoring pojazdów.
  3. Natychmiastowe wykorzystywanie wolnych zasobów – platformy lokalizacyjne wyposażane są dodatkowo w systemy wyszukujące najbliższe wolne pojazdy, dzięki czemu możliwe będzie niemal natychmiastowe wysłanie ich na miejsce zlecenia. Pozwala to na wykorzystanie czasu pracy do maksimum oraz znacznie usprawnia wykonywanie wszelkiego rodzaju dyspozycji.
  4. Nauka i egzekwowanie eko-jazdy – dzięki generowanym przez platformę lokalizacyjną analizom stylu jazdy, w końcu będziesz mógł przeprowadzić skutecznie szkolenie i wymagać od kierowców stosowania się do zasad eko-jazdy, co znacznie wydłuży żywotność floty i przyniesie oszczędności.
  5. Automatyzacja pracy – kontroli kierowców, weryfikacji wykonanych zadań oraz zleceń kolejnych obowiązków możesz dokonywać online, za pośrednictwem urządzeń przenośnych, oszczędzając przy tym swój cenny czas.
  6. Ustalenie stref i godzin pracy – platformy lokalizacyjne umożliwiają ustalenie dokładnych granic strefy danego kierowcy, a także jego godzin pracy, dzięki czemu będziesz mógł przydzielić wykonywanie najbliższych zadań z okolicy jednemu pracownikowi. Brak konieczności poruszania się po całym mieście wpłynie zatem na zmniejszenie przebiegów. Wszelka ponadprogramowa aktywność zostanie natychmiast wychwycona, a Ty otrzymasz powiadomienie o nadużyciu w postaci opuszczenia miejsca pracy.
  7. Zwracanie uwagi na sposób eksploatowania auta – kontrola pojazdów to także monitoring sposobu ich eksploatowania, a dzięki bieżącemu otrzymywaniu powiadomień o przekroczeniu prędkości lub zbyt dużych obrotach, możliwe będzie skuteczne edukowanie kierowców, poparte przykładami.
  8. Cykliczne spotkania informacyjne i szkolenia – raporty i analizy generowane przez platformę lokalizacyjną to istna skarbnica wiedzy, którą powinieneś wykorzystać podczas cyklicznych spotkań i szkoleń, organizowanych dla kierowców. Stałe ich uświadamianie i wspólne dążenie do wypracowania najskuteczniejszego sposobu komunikowania się podczas pracy, a więc postawienie ich w roli osób, mających rzeczywisty wpływ na rozwój firmy, nie tylko wpłynie na samopoczucie pracowników lecz także zwiększy ich efektywność.

Monitoring pojazdów flotowych – jedna usługa, a tak wiele sposobów na usprawnienie funkcjonowania firmy. Oczywiście liderzy usług telematycznych stale prześcigają się w prezentowaniu coraz to nowszych rozwiązań i dodatkowych funkcji, co czyni ich platformy lokalizacyjne jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Fakt ten doceniają już nie tylko właściciele i managerowie niezwykle rozbudowanych flot, ale także zarządcy z nieco mniejszych przedsiębiorstw, którzy już po kilku miesiącach pracy z monitoringiem aut GPS nie wyobrażają sobie zrezygnowania z tej usługi w przyszłości.

Źródło: Finder.pl