Na Warszawę warto spojrzeć z różnych perspektyw. Pasjonatów historii zachęcamy do odbywania wycieczek tematycznych po stolicy. Odkrywanie miasta w ten sposób pozwala naprawdę dogłębnie poznać i zrozumieć nie tylko jego dzieje, ale także współczesne oblicze. Jedną z propozycji jest zwiedzanie Warszawy – stołecznej metropolii śladami socrealistycznych realizacji. Im właśnie dedykujemy nasz krótki Przewodnik Warszawa.

Pałac Kultury i Nauki

Olbrzymi gmach w sercu Warszawy przez lata na tyle wrósł w pejzaż miasta, że dziś przechodzący obok niego w codziennym pędzie warszawiacy rzadko zastanawiają się nad historią tej budowli. Wyrastające obok wysokościowce sprawiły, że ogromny gmach przestał dominować nad otoczeniem. Nikt również nie snuje dziś na poważnie planów wyburzenia „symbolu radzieckiej dominacji”.

Cofnijmy się jednak do początków dziejów budynku. Po wojnie w rejonie Marszałkowskiej wokół ocalałych resztek zabudowy odradzało się życie stolicy. Powrócili mieszkańcy, zaczęły funkcjonować sklepy i kawiarnie. Narzucona odgórnie przez radzieckich „przyjaciół” decyzja o wyburzeniu wielu budynków mieszkalnych i stworzeniu w tym miejscu ogromnego, monumentalnego Placu Defilad z górującym nad całym miastem gigantycznym budynkiem wywołała ogromne rozgoryczenie warszawiaków. Pałac, „dar narodu radzieckiego” dla odbudowującej się stolicy, z perspektywy jej mieszkańców był po prostu przytłaczającym znakiem radzieckiej dominacji.

Olbrzymi gmach wzniesiono w latach 1952-1955 wg. projektu radzieckiego architekta, Lwa Rudniewa. Jednym z głównych założeń socrealizmu miało być wykorzystanie rozwiązań nawiązujących do kultury „narodowej”. Radziecki architekt w poszukiwaniu polskich „narodowych form” udał się na objazd po kraju. Efektem jest dekoracja Pałacu w postaci attyk, które miały nawiązywać do renesansowych dekoracji krakowskich Sukiennic czy sandomierskiego ratusza.

Po zakończeniu budowy w samym sercu stolicy wyrósł olbrzymi gmach (jego całkowita wysokość wynosi 237 metrów), którego jaśniejące nowością elewacje w mieście dopiero podnoszącym się z wojennych zniszczeń były widoczne niemal z każdego punktu.

Podczas wizyty w Pałac Kultury, warto nie poprzestawać na podziwianiu panoramy miasta z tarasu widokowego. Jeśli wybiorą się Państwo na zwiedzanie tego wyjątkowego obiektu z dobrym przewodnikiem, znającym pasjonujące sekrety budowli, czeka Was naprawdę wyjątkowa przygoda. Poznacie historie o radzieckich robotnikach, których kilkunastu zginęło podczas budowy. Dowiecie się, w jaki sposób na przestrzeni lat zagospodarowane były wnętrza Pałacu. Posłuchacie o słynnym koncercie Rolling Stonesów w Sali Kongresowej oraz o tym, co podziemia gmachu kryją wg. miejskich legend i co się w nich znajduje w rzeczywistości. Jeśli już teraz macie Państwo ochotę dowiedzieć się więcej, odwiedźcie: http://warszawazwiedzanie.pl/.

Przewodnik Warszawa – inne realizacje w duchu realizmu socjalistycznego

Wizyta w budynku – symbolu socrealizmu to zaledwie pierwszy krok w poznawaniu Warszawy lat 50-tych. Okres odbudowy miasta obfituje w realizacje w tym stylu. Dzielnicą, którą szczególnie warto odwiedzić jest w tym kontekście Muranów. Przed wojną zamieszkiwała ją przede wszystkim społeczność żydowska. Socrealistyczna zabudowa powstała w miejscu zniszczonych niemal w 100% budynków getta. Z przedwojennej zabudowy nie pozostał właściwie kamień na kamieniu. Nieliczne relikty zostały wyburzone podczas wznoszenia powojennego osiedla. Jego projektant Bohdan Lachert chciał symbolicznie nawiązać do przeszłości miejsca, pozostawiając elewacje domów nieotynkowane, ale rozwiązania nie zaakceptowali nowi mieszkańcy dzielnicy. Architekt musiał również dostosować swoje modernistyczne koncepcje do wymogów socrealizmu, wprowadzając ludowe formy do dekoracji budynków. Monumentalne rozwiązania (bramy, kolumnady) zastosowane w budownictwie mieszkaniowym wciąż robią duże wrażenie. Ideowe założenia socrealizmu i funkcjonowanie społeczne zabudowy utrzymanej w tym stylu to kolejny niezwykle ciekawy temat poruszany przez przewodników podczas zwiedzania Warszawy.

Jakie jeszcze miejsca i obiekty warto odwiedzić? Do sztandarowych realizacji należą Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa czy Plac Konstytucji. Lista jest jednak znacznie dłuższa. Warszawę okresu realizmu socjalistycznego warto odkrywać z przewodnikiem, który pomoże Państwu ułożyć dobry plan zwiedzania, a podczas wycieczki pasjonująco opowie o powstaniu i funkcjonowaniu oglądanych budowli. Są to zazwyczaj historie, w których dramat przeplata się z humorystyczną anegdotą. Więcej informacji i świetnych znawców tematu znajdą Państwo wśród przewodników współpracujących z serwisem Warszawa Zwiedzanie.