Garnet to nazwa, którą określa się grupę minerałów z gromady krzemianów wyspowych. Pod jedną nazwą klasyfikuje ona kilkanaście kamieni o nieznacznie zróżnicowanym składzie chemiczny, zawierającym w swoim składzie grupy żelazowe, chromowe, glinowe, wanadowe, wapniowe, magnezowe, czy też cyrkonowe. Naturalnie garnet występuje w skałach metamorficznych oraz magmowych, a także w ciężkich skałach osadowych. Charakteryzuje się bardzo dużą twardością, dzięki czemu wykorzystywany jest szeroko w różnych gałęziach przemysłu jako materiał na ścierniwo. Wydobywany garnet zostaje kruszony na piasek o ziarnach o różnej wielkości. Ziarna utrzymujące się w przedziale między 60 mesh a 200 mesh najczęściej wykorzystane są jako ścierniwo w abrazyjnym cięciu wodą w technologii WaterJet. Drobniejsze niż 200 mesh cząstki garnetu znajdują zastosowanie w jako materiał do polerowania.

Przebieg procesu hydro-ścieralnego

Cięcie mieszanką wody i garnetu, podanego strumieniem pod bardzo dużym ciśnieniem jest możliwy dzięki zastosowaniu odpowiedniej głowicy tnącej, wyposażonej w tak zwaną kryzę. Ważnym elementem kryzy jest umieszony w niej niezwykle twardy kamień szlachetny (najczęściej jest to diament lub rubin), z przewierconym otworem o średnicy 0,25-0,36mm. Przepuszczona przez kryzę woda o ciśnieniu około 4000 barów nabiera prędkości przewyższającej prędkość dźwięku, a następnie trafia do komory miksującej, gdzie woda łączy się z garnetem. Następnie powstała w niej mieszanka wody i ścierniwa trafia do dyszy miksującej, gdzie zostaje uformowana w strugę, która odpowiedzialna jest za cięcie materiału.

Zalety wykorzystywania garnetu w cięciu abrazyjnym.

Cięcie abrazyjne nie powoduje, jak inne metody cięcia odkształcania ciętego materiału pod wpływem wydzielającego się w samym procesie cięcia ciepła, gdyż metoda hydro-ścierna jest procesem zimnym. Tym co wyróżnia jeszcze cięcie wodą jest niezwykła precyzyjność cięcia oraz doskonała jakość samego cięcia – wycięte elementy nie wymagają późniejszej obróbki lecz nadają się od razu do użycia. Mieszanka wody i garnetu pozwala na przecięcie praktycznie każdego, nawet najtwardszego materiału o dużej grubości. Nie powinno się jej stosować tylko do cięcia szkła hartowanego. Ponadto technologia WaterJet jest efektywna ekonomicznie i ekologiczna. Sam proces cięcia przebiega bardzo szybko, a dzięki stosowaniu cienkiej strugi, maszyna WaterJet nie zużywa niezliczonych ilości wody. Zużyty w procesie cięcia garnet zostaje zebrany w wannie maszyny i może być utylizowany jak zwykły odpad komunalny. W odróżnieniu od cięcia laserem, czy plazmą, cięcie wodą nie generuje toksycznych produktów ubocznych. Odpowiednio zaprogramowanie cięcia pozwalają również na znaczną oszczędność ciętego materiału. Maszyna WaterJet jest w stanie wyciąć kilka elementów jednocześnie oraz rozplanować cięty materiał tak, by wykorzystać go z jak najmniejszą ilością odpadów.