Na rynku materiałów opałowych mamy do wyboru szeroki wachlarz możliwości i rozwiązań. Poczynając od paneli słonecznych, przez gaz propan i ekogroszek, a kończąc na oleju opałowym i węglu kamiennym. Zastanawiacie się nad wyborem ogrzewania propanem? Chcecie wiedzieć w czym tkwi sekret i fenomen tego paliwa opałowego, że jest tak chętnie wybierany do domów i firm? Wreszcie jakie są jego zalety i czy istnieje metoda lepsza, wygodniejsza lub tańsza? Rozwiewamy wątpliwości i przedstawimy, jak ogrzewanie propanem prezentuje się na tle tradycyjnych metod grzewczych.
Olej opałowy a gaz propan
Olej opałowy swego czasu był niezwykle popularną metodą ogrzewania domu. U naszych zachodnich sąsiadów wciąż jest to rozwiązanie często wybierane. Jednak czy będzie wygodne i opłacalne dla polskiego odbiorcy? Ogrzewanie olejem opałowym posiada pewne zalety w stosunku do ogrzewania gazem propan, jednak niewątpliwie nie brakuje mu również wad. Właścicieli małych działek z pewnością ucieszy informacja, że zbiornik na olej opałowy może być zlokalizowany w budynku, na jego najniższej kondygnacji lub poza nim, na terenie lub pod ziemią. Takiej możliwości nie ma w przypadku zbiornika na gaz propan, musi on być zlokalizowany poza budynkiem, w odpowiednim oddaleniu od niego, jednak na terenie działki na gruncie lub pod nim.
O ile olej opałowy wykazuje dość wysoką wartość energetyczną i posiada bardzo niewiele wody, bo tylko 0,01%, to jednak jest paliwem dość drogim. Gaz propan natomiast w swoim składzie zupełnie nie posiada wody, również jest bardzo wydajny, a jego cena niemal o 1/3 niższa. W końcowym rozrachunku w całym sezonie grzewczym olej opałowy okazuje się nawet o 6500 zł droższy (dla domu o powierzchni około 150 m2) niż gaz propan. Również koszt inwestycji początkowej w ogrzewanie na olej opałowy jest nieporównywalnie wyższy, niż w przypadku gazu propan. Tak więc ogrzewanie olejem opałowym polskiemu użytkownikowi zwyczajnie nie będzie się opłacać.
Gaz propan w porównaniu do węgla kamiennego
Porównując gaz propan do węgla kamiennego, pierwszy z nich okazuje się bezkonkurencyjny. Węgiel kamienny jest jednym z najstarszych materiałów opałowych, a piece na węgiel wciąż można spotkać w wielu polskich domach. Swego czasu węgiel kamienny był jedynym materiałem opałowym stosowanym w Polsce. Dlaczego to się zmieniło?
Zadecydowały o tym głównie względy ekologiczne. Spalanie węgla kamiennego jest szkodliwe dla środowiska naturalnego. Natomiast działalność człowieka przez lata przyczyniła się do powstawania katastrofalnych zmian klimatycznych i degradacji środowiska naturalnego. Dlatego też obecnie coraz większy nacisk kładzie się na ekologiczne rozwiązania, także w dziedzinie ogrzewania domów. Natomiast gaz propan uznawany jest za jeden z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych. Nie wywiera on absolutnie żadnego negatywnego wpływu na środowisko, zarówno na powietrze, jak i glebę czy wody gruntowe (żadne zanieczyszczenia nie trują środowiska). Dodatkowo tradycyjne piece na węgiel kamienny wymagają ogromu pracy każdego dnia.
Piec trzeba rozpalić, później dokładać węgla i pilnować, by płomień w piecu nie zgasł. A kiedy już zgaśnie, a cały węgiel się wypali, trzeba bardzo dokładnie wyczyścić palenisko z sadzy i popiołu, który tam pozostaje. Takiego problemu nie mają użytkownicy kotłów na gaz propan, które są całkowicie bezobsługowe. Jedyne co trzeba zrobić to ustawić temperaturę, która daje nam komfort termiczny, a piec automatyczny zajmie się resztą, jednocześnie regulując i dobierając najbardziej optymalne zużycie gazu.
Czy warto wybrać ogrzewanie propanem?
Ogrzewanie gazem propan ma wiele zalet. W porównaniu z tradycyjnymi i najbardziej popularnymi niegdyś metodami ogrzewania, bije konkurencje na głowę. Ogrzewanie gazem propan jest nie tylko tanie i przyjazne dla środowiska, ale również niezwykle czyste, wygodne i wydajne. Do tego koszt inwestycji początkowej nie jest druzgocący, a ceny gazu propan zachęcają do wybrania właśnie tej metody ogrzewania. Niezależnie od tego, jakie pobudki wami kierują i co jest dla was w ogrzewaniu najważniejsze, gaz propan jest najlepszym wyborem.
Źródło: LPGDirect – instalacje gazowe