Termin outsourcing odnosi się do wykorzystywania zasobów firmy na potrzeby podmiotów zewnętrznych, firm czy instytucji. Chętnie korzystają z niego przedsiębiorstwa, które tymczasowo potrzebują danej usługi, a koszt procesu rekrutacyjnego i dobór narzędzi produkcyjnych przewyższyłby zysk z danej działalności. Coraz chętniej z outsourcingu korzysta się w dziedzinie IT.

Programiści to obecnie jedni z najbardziej pożądanych specjalistów na rynku pracy. Ich niedobór sprawia, że stawki jakie trzeba zapłacić za wysokiej klasy specjalistę w tej branży są bardzo wygórowane. To właśnie jest przyczyną dużego zainteresowania outsourcingiem usług programistycznych. Polega on na zatrudnianiu za pośrednictwem zewnętrznej agencji programisty lub grupy programistów, na określony czas lub do wykonania określonego zadania.

Outsourcing programistów?

Rynek usług IT w Polsce należy do najszybciej rozwijających się rynków ze wszystkich krajów europejskich. Jego wartość ocenia się dziś na 15 mld złotych. Nie bez przyczyny nasi informatycy cieszą się bardzo dużym wzięciem w firmach za granicą, które widzą w nich pracownika nie tylko taniego, ale też sumiennego i dobrze wykształconego. Firm w Polsce nierzadko po prostu nie stać na organizowanie całego zespołu programistów i wolą skorzystać z usług zewnętrznego dostawcy, który mając doświadczenie, zadba o najlepszych ludzi, którzy w możliwie krótkim czasie  wykonają zadanie. Dla przedsiębiorstwa taka możliwość współpracy to oszczędność, a dla firm outsourcujących swoje zasoby możliwość maksymalizacji zysków i wydajności podopiecznych.

Korzystanie z usług outsourcingu IT to również podzielenie się odpowiedzialnością za realizację pracy z firmą dostarczającą specjalistów. To ona bowiem musi wywiązać się z podpisanej umowy, a więc zapewnić wykonanie projektu w umówionym czasie. Jeśli jednak wybieramy firmę z doświadczeniem, możemy być spokojni.

Wynajmowanie pracowników z branży IT

Niewątpliwym atutem wynajmowania pracowników z branży IT do realizacji konkretnych zadań jest ich mobilność i łatwość przystosowania się do określonego projektu. Jest to wygodne zarówno dla pracownika jak i dla pracodawcy. Tym bardziej, że nowoczesne technologie, które przecież nieodłącznie wiążą się z pracą programisty cechują się niespotykaną w innych branżach mobilnością. W dzisiejszych czasach normalne jest wykonywanie zdalnie zadań dla pracodawcy, a dużą popularnością cieszy się również freelancing, który daje pracownikom szanse pracy dla wielu przedsiębiorstw jednocześnie.

Niejednokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdy firmy korzystają z usług programistów z całego świata, przy czym strony tej współpracy nigdy nie spotkały się osobiście! Tego rodzaju outsourcing popularny jest szczególnie w Sanach Zjednoczonych, gdzie bardzo chętnie wykorzystuje się zespoły programistów z Indii czy Europy Wschodniej, w tym również z Polski.

Korzystanie z usług outsourcingu programistów to w Polsce coraz popularniejsza forma realizacji projektów informatycznych. Jak widać, jest wiele plusów, które przemawiają za tego rodzaju pracą z zewnętrznymi podmiotami. Oszczędność pieniędzy na proces rekrutacyjny, wysoka mobilność outsourcowanego pracownika i podział odpowiedzialności to tylko niektóre z nich. Warto więc zwrócić uwagę na ten rodzaj prowadzenia działalności.

Źródło: DaVinci-Studio – Aplikacje Mobilne