Sprężarki śrubowe znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Gdzie można je znaleźć oraz jakie są ich rodzaje przybliżymy w tym artykule.

Sprężarka śrubowa – co to jest

Sprężarki śrubowe to energooszczędne i niezawodne urządzenia, które wytwarzają sprężone powietrze. Mogą one sprężać gaz o różnorodnym ciśnieniu – w przemyśle wykorzystywane są zazwyczaj kompresory sprężające powietrze do ciśnienia 4-13 barów.

Jak działa sprężarka śrubowa? Posiada ona dwa rodzaje wirników – wypukły i wklęsły – które obracając się względem siebie zmniejszają objętość gazu.

Co ciekawe, bardziej zaawansowane technologicznie sprężarki śrubowe – na przykład te produkowane przez firmę ALMiG – pozwalają na adaptację przepływu do aktualnego zapotrzebowania wykorzystując zmienną prędkość obrotową silnika oraz ciągły pomiaru ciśnienia wykonywany na wylocie sprężarki.

Niewątpliwą zaletą sprężarek śrubowych jest ich energooszczędności oraz elastyczność w zakresie wydajności pracy, którą można dostosować do bieżącego zapotrzebowania. Efekt ten uzyskuje się dzięki zastosowaniu silników o prędkości stałej lub zmiennej. Precyzyjne sterowanie pozwala na regulację pracy i eliminację strat.

Rodzaje sprężarek śrubowych

W bogatej ofercie sprężarek śrubowych przemysł może wybierać różnorodne modele dostosowane do potrzeb danej branży. Kompresory śrubowe to urządzenia elastyczne, których pracę można adaptować do wymaganej wydajności. Każdy model posiada możliwość ustawienia zakresu ciśnień oraz automatyczne uruchomienie i zatrzymanie urządzenia według wskazań przetwornika ciśnienia. Sprężarki posiadają zdalne sterowanie oraz zintegrowane sterowanie chłodzeniem i osuszaczem.

Oprócz tradycyjnych kompresorów śrubowych na rynku znajdują się także sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności oraz sprężarki śrubowe bezolejowe. Kompresory o zmiennej wydajności pozwalają na dostosowanie ilości sprężonego powietrza dokładnie do potrzeb cyklu produkcyjnego. Sprężarki powietrza sprawdzą się we wszystkich zastosowaniach, w których kluczową rolę pełni dostarczenie sprężonego powietrza o zmiennym ciśnieniu.  

Sprężarki śrubowe bezolejowe to urządzenia zapewniające dostarczanie sprężonego powietrza bez zawartości cząstek oleju. W procesie sprężania wykorzystywana jest jedynie woda będąca naturalną i co najważniejsze neutralną substancją nie wpływającą na realizację procesu przemysłowego. Co więcej, urządzenia te wyposażone są w filtry pozwalające na eliminację drobnoustrojów (pyłków, bakterii, wirusów). Dzięki temu sprężarki śrubowe bezolejowe emitują powietrze całkowicie czyste i przyjazne dla środowiska. Te ekologiczne urządzenia pozwalają usuwać kondensat bezpośrednio do kanalizacji.

Bez wątpienia współczesne sprężarki śrubowe to urządzenia energooszczędne i ekonomiczne w eksploatacji, które, w zależności od potrzeb, są ciche lub wyciszone, przewoźne, przenośne lub stacjonarne, do zastosowania we wnętrzach, halach produkcyjnych czy na wolnym powietrzu.

Zastosowanie sprężarek śrubowych

Sprężarki śrubowe znajdują zastosowanie, w zależności od właściwości i wydajności, zarówno jako przemysłowe urządzenia produkcyjne, jak i kompresory wykorzystane w warsztatach i laboratoriach. Stosowane są m.in. w  przemyśle:

  • maszynowym,
  • lotniczym,
  • petrochemicznym,
  • elektronicznym,
  • morskim,
  • metalurgicznym,
  • spożywczym.

Z powodzeniem korzysta się z nich także w medycynie, farmacji i w wojsku.

W branżach wymagających szczególnych warunków takich, jak: przemysł spożywczy, farmaceutyczny, optyczny czy elektroniczny zastosowanie znajdą sprężarki śrubowe bezolejowe, które gwarantują emitowanie powietrza pod ciśnieniem bez zawartości cząstek oleju. Urządzenia te pozwalają na utrzymanie najwyższego stopnia jakości produkcji i higieny.

Źródło: Almig – Sprężarki powietrza