Praca alpinisty przemysłowego jest niecodziennym zawodem, wzbudzającym wiele kontrowersji. Z pewnością wydaje się atrakcyjna dla osób, które nie chcą spędzać dnia za biurkiem i przed komputerem. Czynnikiem dodatkowo zachęcającym, są zarobki – dochodzące nawet do 400 zł dziennie w przypadku doświadczonego alpinisty. Jednak nie jest to łatwy zawód. Przedstawiamy kilka prawd o zawodzie alpinisty przemysłowego, które warto wiedzieć, przed podjęciem się go.
Na czym polega praca alpinisty
Zawód alpinisty polega na pracy wysokościowej. Z definicji jest to praca wykonywana co najmniej 1 metr nad ziemią, w praktyce jednak często polega na wznoszeniu się kilkaset metrów nad nią. Same umiejętności wejścia na tak dużą wysokość nie wystarczą.
Alpinista znajduje się na górze wieżowca w celu bezpiecznego świadczenia konkretnych usług, do których zwykle należy:
- Czyszczenie szyb i elewacji
- Montaż reklam
- Odśnieżanie dachów
- Montaż zabezpieczeń przeciw ptakom
To tylko część obowiązków wykonywanych przez alpinistów przemysłowych. Aby poprawnie zrealizować usługę, muszą wiedzieć, jakich technik oraz środków czystości należy użyć. Do ich zadań należy wykonanie serwisu w sposób bezpieczny dla siebie i dla otoczenia. Alpinista przemysłowy wie, w jaki sposób zabezpieczyć stanowisko pracy i jak poprawnie użyć sprzętu alpinistycznego.
Zawód nie dla każdego
Nie każdy może zostać alpinistą. Z oczywistych względów, zawód ten jest nieodpowiedni dla osób zmagających się z lękiem wysokości. Aby wykonywać zawód alpinisty, trzeba mieć ukończone 18 lat i przejść przez badania fizyczne i psychologiczne. Cechą wymaganą od kandydatów jest wytrzymałość – zarówno psychiczna jak i fizyczna. Niektóre schorzenia uniemożliwiają wykonywanie prac wysokościowych. Należą do nich, m.in:
- choroby serca
- problemy z ciśnieniem,
- cukrzyca
- epilepsja
- omdlenia
- zaburzenia funkcji kończyn
- zaburzenia równowagi
- choroba alkoholowa
- choroby psychiczne
Wymagane uprawnienia
Ze względu na trudny charakter pracy alpinisty, doświadczenie w tym zawodzie jest dobrze widziane. Nie jest jednak wymogiem, w przeciwieństwie do posiadania odpowiednich uprawnień. Kandydat na alpinistę przemysłowego musi najpierw ukończyć stosowny kurs i zdać egzamin.