Na pewno nieraz, patrząc na pięknie świecące szyby okazałych wieżowców zastanawialiście się, kto je myje? A może kiedy siedzieliście przed komputerem w biurowcu, w którym pracujecie, Waszym oczom niespodziewanie ukazał się człowiek z wiadrem, spuszczający się na linie? Ten człowiek to alpinista przemysłowy. Z usług takich ludzi jak on coraz częściej korzystają zarządcy budynków – nie tylko tych dotyczących mycia szyb.

Kim są alpiniści przemysłowi?

Alpiniści przemysłowi to specjalnie przeszkolone osoby, wykonujące prace wysokościowe w celu czyszczenia i innej obsługi budynków w miejscach, do których dotarcie w inny sposób byłoby niemożliwe lub nieopłacalne. Do swojej pracy wykorzystują atestowany sprzęt alpinistyczny.

Czego dotyczą usługi alpinistyczne?

 1. Mycie i konserwacja elewacji – to najbardziej popularny rodzaj usług alpinistycznych. Usługa ta dotyczy wszystkich rodzajów elewacji: kamiennych, blaszanych, tynkowych, piaskowych i aluminiowych. Mycie odbywa się przy pomocy bezpiecznych preparatów, odpowiednio dobranych do rodzaju powierzchni.
 1. Prace montażowe i budowlane – zespoły profesjonalnych firm świadczących usługi alpinistyczne składają się nie tylko ze specjalistów myjących okna na wysokości. To także fachowcy w dziedzinie wymiany szyb, elektryki, czy obróbki blacharskiej.
 1. Zabezpieczenia przeciw ptakom – ptaki są prawdziwą zmorą zarządców budynków. Nie tylko zanieczyszczają parapety, ale też zaburzają spokój i ład. Rozwiązaniem tego problemu są kolce i siatki, montowane przez alpinistów na zadaszeniach budynków i parapetach.
 1. Zbijanie sopli i odśnieżanie dachów – sezon zimowy niesie ze sobą szczególne zagrożenia dla konstrukcji dachów, a także dla bezpieczeństwa ludzi znajdujących się w budynkach i przechodzących obok nich. Firmy alpinistyczne zajmują się zrzucaniem śniegu i jego wywozem oraz zbijaniem sopli. Porządkują także teren wokół
 1. Malowanie elewacji – Elewacja jest pierwszą rzeczą, którą się widzi, patrząc na budynek. Dlatego tak ważny jest jej stan i to, jak wygląda farba na niej. Proces malowania elewacji jest złożony i odpowiada specjalistycznej wiedzy, dlatego istotne jest, aby usługa ta została wykonana przez doświadczony zespół alpinistów.
 1. Wycinka i pielęgnacja drzew – Prace alpinistyczne dotyczą nie tylko budynków. Alpiniści zajmują się także profesjonalną pielęgnacją i wycinką drzew. Technika linowa umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Dzięki niej opuszczenie obciętych części drzewa odbywa się w bezpieczny sposób.

Jakie są zalety korzystania z usług firm alpinistycznych?

 1. Oszczędność pieniędzy – Nie musimy kupować profesjonalnego sprzętu alpinistycznego. Jedynym kosztem jest wykonana praca i materiały zużyte do tego celu.
 1. Oszczędność miejsca – praca alpinisty nie wymaga rozstawienia wokół budynku urządzeń, które zajmują dużo miejsca.
 2. Dbałość o środowisko – Praca alpinisty jest przyjazna dla środowiska. W przeciwieństwie do rusztowania, nie gniecie terenów zielonych, które się pod nim znajdują.
 1. Bezpieczeństwo konstrukcji obiektu – Praca alpinistów nie ingeruje w konstrukcję budynku. Nie wymaga wbijania w niego kotew. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko jego uszkodzenia.
 1. Skuteczność w trudno dostępnych miejscach – Alpiniści mają dostęp do miejsc, do których dotarcie nie byłoby możliwe przy pomocy tradycyjnego rusztowania.

Jak widać, praca alpinisty posiada obecnie szeroki wachlarz zastosowań. Biorąc pod uwagę rozwój miast i powstawanie kolejnych wieżowców można śmiało stwierdzić, że popularność tego zawodu będzie rosła.