Warszawa to miasto, które od lat przyciąga nowych mieszkańców. Nie ma w tym nic dziwnego – stolica daje wiele możliwości rozwoju oraz komfortowe warunki życia.

Z tego właśnie powodu sytuacja na rynku mieszkaniowym w tym mieście zmienia się dynamicznie. Przeanalizujmy jak wyglądała w ciągu ostatnich miesięcy oraz zastanówmy się, czego możemy spodziewać się w przyszłości.

Jak kształtowały się ceny mieszkań na przełomie ostatnich miesięcy?

Ceny mieszkań w Warszawie - jak kształtowały się w ciągu ostatnich miesięcy? (+infografika)

Mieszkania w Warszawie drożeją. Co więcej, tempo wzrostu cen jest naprawdę spore. Na stronie www.sonarhome.pl znaleźć możemy bowiem informację, że od początku roku ceny wzrosły o ponad 8 procent, co nie jest niestety dobrą informacją dla osób poszukujących mieszkania. Obecnie, średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w stolicy wynosi już 9210zł. Jeśli weźmiemy pod uwagę trzeci kwartał naszego roku zaobserwujemy wzrost cen mieszkań o 1,87% w stosunku do kwartału poprzedniego.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że na terenie stolicy znajdziemy zarówno mieszkania, których cena jest znacząco wyższa, jak i te, w przypadku których cena za metr kwadratowy jest znacznie poniżej średniej. Warto jednak mieć świadomość, że jest to spowodowane szeregiem czynników. Wśród nich wymienić możemy układ pomieszczeń, rodzaj budynku, jego położenie oraz udogodnienia znajdujące się w pobliżu. Niższa cena za metr oznacza więc niższy standard.

Z czym to się wiąże? Mówiąc najprościej, jeśli ktoś poszukuje mieszkania, w którym zamierza zamieszkać po prostu musi liczyć się z wydatkami znacznie większymi niż jeszcze na początku roku. Niestety, jest to również bardzo zła informacja dla osób, które nie kupują mieszkania a poszukują lokum na wynajem. Inwestorzy, którzy dotychczas zarabiali na wynajmie mieszkań odnoszą mniejsze zyski, przez co niechętnie decydują się na zakup nowych lokali.

Mieszkań w Warszawie przybywa, ale…

Nie da się ukryć, że firmy działające na rynku nieruchomości działają na terenie Warszawy bardzo prężnie. Według informacji, które możemy znaleźć na portalu www.mieszkania.xyz w 2018 roku wzrosła liczba mieszkań wystawionych na sprzedaż przez deweloperów. Szacuje się, że jest ich aż o 25% więcej, niż rok temu. Nie zmienia to faktu, że zapotrzebowanie na mieszkania w Warszawie jest bardzo duże. Dlatego też wzrost ofert sprzedaży mieszkania nie przekłada się niestety na spadek cen. Wprost przeciwnie, mieszkania są coraz droższe.

Dlaczego mieszkania drożeją?

To pytanie zadają sobie wszystkie osoby poszukujące nieruchomości w Warszawie. Większość uznaje, że jest to wynik rosnącego zainteresowania mieszkaniami w tym mieście. Poniekąd, jest to prawda – wystarczy sprawdzić informacje podawane przez GUS. Według wyliczeń tego urzędu do 2020 roku liczba ludności w Warszawie będzie większa o 8900. Tak spory popyt na mieszkania nie zachęca deweloperów do obniżek cen. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to jedyny czynnik. Wpływ na wzrost cen mieszkań w Warszawie ma bowiem również wzrost średnich wynagrodzeń oraz stopy procentowe, które kształtują się na niskim poziomie. Nie da się również ukryć faktu, że koszty budowy nowych inwestycji również stale rosną.

Wiele zależy od dzielnicy

Mówiąc o tym jak kształtowały się ceny mieszkań podczas ostatnich miesięcy warto mieć świadomość, że Warszawa nie jest miastem jednorodnym – ceny, które możemy zaobserwować w ofertach różnią się znacząco w zależności od tego, w jakiej dzielnicy położona jest dana nieruchomość. I tak, najwyższe ceny za metr osiągają mieszkania znajdujące się w Śródmieściu. W tym rejonie miasta średnia cena za metr kwadratowy mieszkania wynosi bowiem średnio aż 12980 zł. Najtańszą dzielnicą stolicy jest zaś Wesoła. Za metr kwadratowy mieszkania w tej okolicy zapłacimy średnio 5642 zł, a więc znacznie poniżej średniej. Mówiąc o tym, jak poszczególne dzielnice wpływają na ceny mieszkań warto również wspomnieć o tym, które z dzielnic posiadają najwięcej ofert sprzedaży mieszkań. W trzecim kwartale tego roku był to przede wszystkim Mokotów. Średnia cena za metr mieszkania w tej dzielnicy wynosi obecnie nieco ponad 10 tysięcy złotych. Tak szeroka liczba ofert pozwala jednakże na znalezienie mieszkania całkowicie dopasowanego do naszych potrzeb i oczekiwań.

Jak będą wyglądały ceny mieszkań w Warszawie?

Wiemy już ile obecnie trzeba zapłacić za mieszkanie w stolicy. Czy jednak ceny te zmienią się na przestrzeni kolejnych kilku miesięcy? Wszystko wskazuje na to, że owszem, zmiany te nastąpią. Nie będzie to jednak obniżka cen. Koszt zakupu mieszkania w Warszawie będzie nadal rósł, choć nie będzie to dynamiczny wzrost. Prognozy jakie stawiają specjaliści mówią o wzroście średniej ceny za metr mieszkania, która na koniec roku wyniesie około 9278 zł.

Podsumowując, rosnące zainteresowanie mieszkaniami w stolicy oraz fakt, że wciąż przybywa osób chętnych na zamieszkanie w tym mieście na stałe sprawia, że mimo wielu rozwijających się inwestycji zarówno ceny mieszkań od dewelopera, jak i tych z rynku wtórnego będą rosły. Warto mieć to na uwadze podczas podejmowania decyzji. Im szybciej ją podejmiemy – tym lepiej dla naszego portfela.

Sprzedajesz nieruchomość? Wejdź na Sonarhome.pl i sprawdź, za ile możesz ją sprzedać.
Kupujesz nieruchomość? Wejdź na Sonarhome i znajdź ofertę w najkorzystniejszej cenie.