Zwierzę w domu to marzenie wielu dzieci. Warto się zastanowić, czy posiadanie zwierząt domowych  będzie radością  z nowego „członka” rodziny, czy przykrym po pewnym czasie obowiązkiem i przeszkodą w planach. Przed wyborem pupila należy kilka razy zastanowić się, czy mamy możliwości i chęci, aby zająć się żywą przecież istotą.

Pies, kot… a może rybki?

Jakie zwierzę warto mieć w domu? To już zależy od preferencji, możliwości lokalowych, finansów i życzeń naszych najmłodszych. Najczęściej wybieramy pieski, kotki, chomiki, świnki morskie, ptaki, rybki itp. Warto mieć psa, bo najlepiej harmonizuje z psychiką człowieka, potrafi wczuć się w nasz nastrój, pocieszyć w smutku. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – stwierdzenie jest jak najbardziej zasadne. To świetny towarzysz, obrońca, potrafi nawet oddać życie za swojego pana, gdyby była taka konieczność.

Świetną alternatywą  jest akwarium  zwłaszcza dla osób np. z alergią. Akwarystyka to czysta przyjemność i wiele zalet. Pięknie oświetlone, usytuowane w widocznym  miejscu może stanowić ciekawą aranżację wnętrza. Akwarium nie wymaga dużego nakładu pracy, czasu, czy dużych pieniędzy. Wystarczy odpowiednio wielkie akwarium do liczby ryb, lampka, filtr i grzałka do akwarium. Rybki nie spowodują żadnych szkód w domu. Akwarium to świetny pomysł dla ludzi zestresowanych, zabieganych bo pozwala odpocząć, zrelaksować się, podziwiać podwodny świat, nawilżyć powietrze, odciąga zwłaszcza dzieci od wirtualnego świata komputerów i telefonów. Szum akwarium może uspokajać.

Każde zwierzę domowe uczy odpowiedzialności, zaangażowania, organizacji czasu, empatii, właściwego jedzenia, pielęgnacji, dobrego traktowania. Pamiętajmy, że zwierzę to radość, ale i obowiązek.