Z definicji wentylator domowy jest maszyną przepływową służącą do transportowania gazów, w której wykorzystuje się odpowiednie przewody wentylacyjne. W hurtowniach elektrycznych dostępnych jest wiele rodzajów wentylatorów, które można dopasować do indywidualnych potrzeb czy preferencji użytkowników.

Jak działają wentylatory domowe?

Popularność wiatraków wynika przede wszystkim z ich atrakcyjnej ceny w stosunku do kosztu zakupu kompleksowych systemów klimatyzacyjnych. Warto jednak zaznaczyć, że nie oczyszczają one i nie nawilżają powietrza, lecz wprawiają je w ruch za pomocą łopatek, których ilość waha się od 2 do 6. Natomiast średnica skrzydeł klasycznego wiatraka wynosi zazwyczaj 40 cm (z pominięciem niewielkich wentylatorów biurkowych lub bardziej rozbudowanych wentylatorów sufitowych). Co ważne – im większa średnica i liczba śmigieł, tym bardziej efektywnie mieszanie się mas powietrza.

Wentylatory domowe działają na zasadzie sprężania powietrza – zasysają je z jednej strony i wypuszczają z drugiej. Pod terminem „wentylatory domowe” kryje się oczywiście wiele typów urządzeń – od najtańszych wentylatorów biurkowych po bardziej rozbudowane wentylatory podłogowe czy kolumnowe. Większość z nich jest dostępnych w dobrze zaopatrzonych hurtowniach elektrycznych.

Wszystkie wentylatory domowe zasilane są prądem o napięciu od 220 do 240 V, a ich wydajność jest w pełni zależna od ich mocy. Im większą posiadają moc, tym szybciej i sprawniej łopatki będą się poruszać, co idzie w parze zarówno ze skuteczniejszym schłodzeniem, jak i ze wzmożonym poborem prądu. Średnia moc wiatraków waha się od 20 do 100 W – przy zakupie wentylatora domowego warto zwrócić uwagę na moduły o dużej mocy, niskiej głośność i małym zużyciu prądu. Sama wydajność wentylatora zwykle określana jest poprzez maksymalny przepływ powietrza, który wynosi średnio od 20 do 500 m3/h.

Wentylatory domowe obejmują swoim zasięgiem obszar 2-3 m2. Natomiast część modeli sufitowych zaprojektowana jest w taki sposób, aby schładzać znacznie większą przestrzeń. Ponadto większość wiatraków posiada kilkustopniową możliwość regulacji siły nawiewu (zazwyczaj trzystopniową). W nieco droższych modelach możemy jednak spotkać się nawet z sześciostopniową skalą.

Najpopularniejsze modele wentylatorów domowych

Wśród najpopularniejszych modeli wentylatorów domowych znajdują się wentylatory biurkowe i podłogowe.

Pierwsze z wyżej wymienionych to niewielkie, uproszczone konstrukcje, które składają się zazwyczaj z głowicy ze śmigłami oraz stabilnej podstawy. Wentylatory biurkowe posiadają regulację poziomu nawiewu na kilku poziomach. Ich główną zaletą jest pełna mobilność i małe gabaryty. Natomiast wentylatory podłogowe zwykle mają dużo większe wymiary i nieco gorszą stabilność. Podobnie jak wentylatory biurkowe posiadają pełny zakres regulacji nawiewu. Charakteryzują się pokaźnych rozmiarów głowicą z łopatkami oraz wąską, wysoką podstawą, którą można regulować, dopasowując kierunek nawiewu do swoich indywidualnych preferencji. W ostatnim czasie na popularności zyskują wentylatory stojące wyposażone w kółka, które znacząco ułatwiają ich transport.

Na rynku dostępne są wentylatory domowe, różniące się specyfikacją techniczną, funkcjonalnością czy designem, dlatego bez problemu można je dopasować do swoich indywidualnych potrzeb czy preferencji.