Z definicji wentylator domowy jest maszyną przepływową służącą do transportowania gazów, w której wykorzystuje się odpowiednie przewody wentylacyjne. W hurtowniach elektrycznych dostępnych jest wiele rodzajów wentylatorów, które można dopasować do indywidualnych potrzeb czy preferencji użytkowników.

Jak działają wentylatory domowe?

Popularność wiatraków wynika przede wszystkim z ich atrakcyjnej ceny w stosunku do kosztu zakupu kompleksowych systemów klimatyzacyjnych. Warto jednak zaznaczyć, że nie oczyszczają one i nie nawilżają powietrza, lecz wprawiają je w ruch za pomocą łopatek, których ilość waha się od 2 do 6. Natomiast średnica skrzydeł klasycznego wiatraka wynosi zazwyczaj 40 cm (z pominięciem niewielkich wentylatorów biurkowych lub bardziej rozbudowanych wentylatorów sufitowych). Co ważne – im większa średnica i liczba śmigieł, tym bardziej efektywnie mieszanie się mas powietrza.

Wentylatory domowe działają na zasadzie sprężania powietrza – zasysają je z jednej strony i wypuszczają z drugiej. Pod terminem „wentylatory domowe” kryje się oczywiście wiele typów urządzeń – od najtańszych wentylatorów biurkowych po bardziej rozbudowane wentylatory podłogowe czy kolumnowe. Większość z nich jest dostępnych w dobrze zaopatrzonych hurtowniach elektrycznych.

Wszystkie wentylatory domowe zasilane są prądem o napięciu od 220 do 240 V, a ich wydajność jest w pełni zależna od ich mocy. Im większą posiadają moc, tym szybciej i sprawniej łopatki będą się poruszać, co idzie w parze zarówno ze skuteczniejszym schłodzeniem, jak i ze wzmożonym poborem prądu. Średnia moc wiatraków waha się od 20 do 100 W – przy zakupie wentylatora domowego warto zwrócić uwagę na moduły o dużej mocy, niskiej głośność i małym zużyciu prądu. Sama wydajność wentylatora zwykle określana jest poprzez maksymalny przepływ powietrza, który wynosi średnio od 20 do 500 m3/h.

Wentylatory domowe obejmują swoim zasięgiem obszar 2-3 m2. Natomiast część modeli sufitowych zaprojektowana jest w taki sposób, aby schładzać znacznie większą przestrzeń. Ponadto większość wiatraków posiada kilkustopniową możliwość regulacji siły nawiewu (zazwyczaj trzystopniową). W nieco droższych modelach możemy jednak spotkać się nawet z sześciostopniową skalą.

Najpopularniejsze modele wentylatorów domowych

Wśród najpopularniejszych modeli wentylatorów domowych znajdują się wentylatory biurkowe i podłogowe.

Pierwsze z wyżej wymienionych to niewielkie, uproszczone konstrukcje, które składają się zazwyczaj z głowicy ze śmigłami oraz stabilnej podstawy. Wentylatory biurkowe posiadają regulację poziomu nawiewu na kilku poziomach. Ich główną zaletą jest pełna mobilność i małe gabaryty. Natomiast wentylatory podłogowe zwykle mają dużo większe wymiary i nieco gorszą stabilność. Podobnie jak wentylatory biurkowe posiadają pełny zakres regulacji nawiewu. Charakteryzują się pokaźnych rozmiarów głowicą z łopatkami oraz wąską, wysoką podstawą, którą można regulować, dopasowując kierunek nawiewu do swoich indywidualnych preferencji. W ostatnim czasie na popularności zyskują wentylatory stojące wyposażone w kółka, które znacząco ułatwiają ich transport.

Na rynku dostępne są wentylatory domowe, różniące się specyfikacją techniczną, funkcjonalnością czy designem, dlatego bez problemu można je dopasować do swoich indywidualnych potrzeb czy preferencji.

pozycjonowanie stron warszawa