Spiesząc się na autobus, gwałtownie zbiegamy po schodach z telefonem w ręce, a ten nagle wyślizguje nam się z dłoni i upada na twardo wyłożone podłoże. Podnosimy urządzenie i szybko diagnozujemy, że cały przedni wyświetlacz uległ zniszczeniu. Wobec tego zaczynamy się zastanawiać – zaryzykować wymianę tego elementu samemu, czy oddać sprzęt do serwisu? Okazuje się, że samodzielna naprawa telefonu nie musi wcale być trudna. Niektórzy robią to nawet z pasją, stając się przy okazji zbawieniem swojej rodziny czy znajomych.
Co można naprawić w domu?
W zależności od posiadanego przez nas telefonu możemy ingerować w jego wnętrze w różnym stopniu. Czasem bez specjalistycznych narzędzi nie dostaniemy się nawet do baterii, a w innym przypadku ta sama sytuacja wymaga jedynie podważenia tylnej klapki. Dlatego dobrze jest rozeznać się w tym, jaki model telefonu posiadamy i czy damy radę naprawić go we własnym zakresie.
Jak przygotować się do naprawy telefonu?
W zależności od stopnia zaawansowania uszkodzenia staniemy przed mniej lub bardziej wymagającą naprawą telefonu. Wobec tego warto wyposażyć się na wstępie we wszystko, co może nam się przydać – zarówno chodzi tu o domowe, ułatwiające prace, proste narzędzia, jak i te bardziej profesjonalne, które wymagają już większej wiedzy.
Przede wszystkim musimy zadbać o stabilne miejsce pracy. Stabilny stół, który umożliwi nam dokładne przyjrzenie się każdej najmniejszej części, będzie w zupełności wystarczający na nasze potrzeby. Poza tym warto zaopatrzyć się też w rękawiczki oraz okulary, które ochronią nas przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi.
Właściwa naprawa
W zależności od tego, czy mierzymy się z wymianą gniazda ładowania, zepsutym wyświetlaczem czy też zalaniem części lub całości telefonu, podejmowane przez nas kroki będą się znacząco różnić. Z racji tego, że naprawa każdego modelu smartfona czy też telefonu przebiega inaczej, warto zaopatrzyć się w oficjalną dokumentację, którą powinien dostarczyć producent.
Ważne jest przede wszystkim racjonalne zaplanowanie kolejnych kroków. Poszczególne elementy telefonu mogą różnić się stopniem zniszczenia i delikatnością, dlatego każdy ruch powinien być wykonywany z rozwagą i wysoką precyzją. Tylko w ten sposób upewnimy się bowiem, że trwale nie uszkodzimy sprzętu.
Tak więc dokładnie określmy, gdzie tak właściwie leży problem – być może okaże się on prozaiczny i naprawa nie zajmie nam zbyt dużo czasu, a także nie będzie wymagać znacznych umiejętności. Jeżeli sytuacja będzie jednak odwrotna i awaria będzie wymagała specjalistycznej porady, nie bójmy się z niej korzystać. Przykładowo internet jest pełen filmów wideo oraz wpisów blogowych, które drobiazgowo opisują wymianę każdego podzespołu.
Pamiętajmy, aby wszystko dokładnie sprawdzić – najlepiej dwa lub trzy razy przed właściwym złożeniem urządzenia. Tylko w ten sposób sprawimy, że prosta wymiana gniazda ładowania czy szybki nie doprowadzi do uszkodzenia pozostałych podzespołów.
Jeżeli nie czujemy się na siłach i nie chcemy samodzielnie podejmować się żadnych napraw, możemy skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. W takim wypadku należy jednakże liczyć się z dodatkowymi kosztami (np. wykonanie usługi, marża), ale zyskujemy pełny komfort oraz ochronę gwarancyjną.