Firmy budowlane realizujące budowę domu przeprowadzają wszystkie niezbędne prace, aby w jak najkrótszym czasie budynek był gotowy do użytku. Najczęściej wymienia się aż 6 etapów w zakresie budowy domu. Są to formalności, stany zerowy, następnie stan surowy otwarty oraz zamknięty, prace wykończeniowe i formalności następujące po zakończeniu budowy. Wybierając profesjonalną firmę budowlaną można spokojnie przejść cały harmonogram budowy, bez opóźnień oraz nerwów.

Na czym polega stan zerowy podczas budowy domu jednorodzinnego?

Usługi budowlane w pomorskim obejmują między innymi budowę domu od stanu surowego. Za stan zerowy określa się wszystkie prace, których celem jest doprowadzenie do rozpoczęcia budowy. Tym samym nie są to formalności, lecz czynności i działania, które mają przygotować działkę. Dzięki czemu teren będzie przystosowany do budowy domu. Wśród najważniejszych prac stanu zerowego wyróżnia się wyrównywanie działki oraz stworzenie ogrodzenia, wytyczanie obrysu nieruchomości w terenie, ale także trasę przyłączy, jeżeli działka nie jest uzbrojona. W dalszym etapie wykonuje się kopanie fundamentów oraz ich zalewanie, instalacje wodne i kanalizacyjne w fundamentach, a także prace dotyczące przygotowania zbrojenia. Na następnym etapie budowy domu wykonuje się także ściany podziemne, izolację termiczną oraz przeciwwilgociową. Należy wylać także ślepą posadzkę oraz wykonać fundamenty ścianek działowych.

Przejście do stanu surowego otwartego

Firmy budowlane z Małopolskiego często realizują usługi wykończeniowe domu. Po zakończeniu stanu zerowego w następuje stan surowy otwarty. Wówczas budynek posiada fundamenty, ściany, dach oraz kominy, ewentualnie także piwnicę. Dlatego budowa domu na tym etapie przebiega bardzo intensywnie. Wykonywane są roboty murarskie związane ze stawianiem ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych, prace konstrukcyjne polegające na wykonywaniu stropów oraz schodów żelbetowych. Konieczne jest także stworzenie dachu, poprzedzone wykonaniem więźby dachowej oraz pokrycia dachowego. Następnie realizowane jest orynnowanie budynku. Jest to także etap budowy domu, kiedy firma budowlana musi specjalizować się w pracach murarskich, cieślarskich oraz dekarskich. Można także zamówić kilka firm budowlanych, które jednocześnie będą wykonywać poszczególne prace. Z pewnością przyspieszy to budowę domu. Najczęściej jednak stan surowy otwarty trwa od 3 do 4 miesięcy. Jest to uzależnione zarówno od warunków pogodowych, lecz także ewentualnych awarii czy kradzieży na placu budowy. Stan surowy otwarty to etap budowy domu, który można przerwać nawet na dłuższy czas, np. w związku z wystąpieniem zimy. W tym celu wystarczy zabić otwory okienne oraz otwory drzwiowe.