Nauka języków obcych to podstawa w dążeniu do osiągnięcia sukcesu zawodowego, dlatego od najmłodszych lat języki obce towarzyszą uczniom na każdym etapie edukacji. Niestety nauka w przedszkolu, szkole czy później na studiach nie zawsze okazuje się efektywna, a zdobyta wiedza w starciu z koniecznością zastosowania w praktyce boleśnie ujawnia nasze braki i powoduje wrażenie straty czasu poświęconego na zapamiętywanie słówek i zasad gramatyki obcego nam języka.

Coraz częściej stykamy się z różnorodnymi reklamami przekonującymi, że znaleziono magiczne sposoby na przyswojenie tajników każdego obcego na języka w niezwykle krótkim czasie. W rzeczywistości nie ma jednej i właściwej dla każdego metody nauki angielskiego, niemieckiego czy włoskiego, która małym nakładem pracy pozwoli stać się poliglotą. Nauka podczas snu, korzystanie z „kosmicznych” okularów czy słuchanie hipnotyzujących wykładów to tylko chwyt mający skusić nas do wydania astronomicznych sum pieniędzy.

Skuteczna nauka języków obcych

Nauka języka obcego wymaga czasu, zaangażowania oraz motywacji. Nie prawdą jest, że języków obcych nie można nauczyć się w starszym wieku – nawet seniorzy z powodzenie przyswajają nową wiedzę i zdobywają umiejętności komunikatywnego posługiwania się wybranym językiem, zaskakując tym samym młodzież nadal pozostającą na szarym tyle rankingów umiejętności językowych nie tylko w UE, ale i na całym świecie.

Proces nauczania języków obcych w szkołach pozostawia wiele do życzenia. O ile na początku edukacji nauka przez zabawę np. w przypadku przedszkolaków przynosi dość dobre efekty, o tyle przeciętny uczeń szkoły podstawowej nadal odbiega umiejętnościami od swoich rówieśników z innych krajów. Ma to związek nie tylko z poziomem kształcenia szkół między innymi w małych miastach i na wsiach, ale także poziomem wiedzy nauczycieli i ich umiejętnościami wpojenia jej uczniom.

Najlepszym sposobem na naukę języka w każdym wieku jest uczęszczanie na kursy organizowane przez znane i doceniane szkoły językowe. Dobra szkoła języków obcych to strzał w dziesiątkę dla każdego, kto chce szybko nauczyć się języka oraz poszerzyć wiedzę zdobytą w czasie edukacji szkolnej. Szczególnie polecaną szkołą języków obcych jest Empik School, której filie znajdziemy zarówno w dużych, jak i większych miastach. Edukacja z doświadczonymi lektorami to sposób na efektywną naukę, dlatego nie warto inwestować w kursy online, magiczne sposoby nauki czy zakup kursów multimedialnych, które i tak po upływie krótkiego czasu przestaną cieszyć każdego uczącego się języka i staną się jedynie zmarnowaną gotówką, którą można było przeznaczyć na profesjonalne lekcje.