USG jamy brzusznej to podstawowe badanie z zakresu profilaktyki chorób jamy brzusznej. Warto je wykonać przynajmniej raz w roku. Zwłaszcza, że w ostatnich latach choroby nowotworowe w tym obrębie ciała należą do niezwykle częstych. Wyjaśniamy dlaczego warto zdecydować się na USG jamy brzusznej i na czym to badanie polega.
USG jamy brzusznej – jako element profilaktyki
Badania profilaktyczne istnieją po to, aby uchronić nas przed rozwojem poważniejszej choroby. Obecnie lekarze kładą największy nacisk na profilaktykę chorób nowotworowych, które rozwijają się w szybkim tempie, a większość z nich nie daje początkowo żadnych wyraźnych objawów. Jednym z najdokładniejszych rodzajów badań, mających na celu zobrazowanie stanu narządów wewnętrznych, jest USG. Metoda ta jest szybka, bezbolesna i skuteczna. W zaledwie kilka chwil po zakończeniu badania diagnosta dokonuje oceny badanego organu. Przy opisie zaznacza, czy niezbędna jest wizyta u specjalisty, celem postawienia dokładniejszego rozpoznania.
W skład obowiązkowych badań profilaktycznych wchodzi między innymi USG jamy brzusznej. Ten rodzaj badania ultrasonograficznego znajduje swoje szczególne zastosowanie w profilaktyce następujących schorzeń w obrębie jamy brzusznej:
- kamicy pęcherzyka żółciowego
- schorzeń wątroby, trzustki, nerek, nadnerczy
- u mężczyzn – raka prostaty
- u kobiet – choroby nowotworowej narządów rodnych.
Warto przy tej okazji podkreślić, że jak dotąd nie wykazano medycznych przeciwwskazań co do wykonywania USG jamy brzusznej.
Na jakiej podstawie lekarz może zlecić USG jamy brzusznej?
Pierwszym i podstawowym wskazaniem medycznym do profilaktycznego wykonania USG brzucha jest występowanie choroby nowotworowej któregoś z narządów jamy brzusznej w rodzinie pacjenta. Wyraźnym wskazaniem jest również podeszły wiek pacjenta, kiedy ustrój sam przestaje prawidłowo funkcjonować. Poza tym do wykonania badania mogą predysponować daną osobę następujące objawy: przedłużające się biegunki lub zatwardzenia, częste wymioty, wyczuwalne powiększenie obwodu brzucha, problemy w trakcie oddawania stolca lub moczu, utrata masy ciała oraz gorączka bez wyraźnej przyczyny (niezwiązana z infekcją).
Badanie warto też zlecić, gdy pacjent uskarża się na krwawienie z przewodu pokarmowego, układu moczowego bądź też dróg rodnych. Ponadto warto je wykonać, gdy w obrębie brzucha wyczuwa się niepokojące stwardnienia lub guzy. Zapobiegawczo dobrze jest też skierować na USG jamy brzusznej pacjenta, który doznał urazu brzucha lub jego okolic. Ponadto podstawę do profilaktycznego wykonania tego rodzaju badania stanowią zawsze dolegliwości bólowe przedłużające się lub o nietypowym charakterze w obrębie jamy brzusznej.
Jakich informacji dostarcza USG jamy brzusznej?
Ten konkrety rodzaj badania ultrasonograficznego daje wgląd we wszystkie najważniejsze organy znajdujące się w obrębie jamy brzusznej. Są nimi: nerki, wątroba, trzustka oraz pęcherz.
U kobiet dodatkowo pozwala na ocenę budowy oraz wszelkich zmian w przydatkach oraz macicy. U mężczyzn z kolei USG jamy brzusznej daje też obraz stanu gruczołu krokowego.
Profilaktyka chorób jamy brzusznej często bywa ignorowana przez pacjentów. Stoi za tym brak odpowiedniej wiedzy, ale i niedostateczna ilość czasu (często też brak jakichkolwiek dolegliwości ze strony organów wchodzących w skład jamy brzusznej). Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że nie każda choroba daje od razu sygnały, a w tym czasie stan chorobowy rozwija się w sposób utajony. Reagując wcześniej zwiększamy swoją szansę na wyzdrowienie lub chociażby spowolnienie postępów choroby. Zanim udamy się na badanie warto dopytać o to, jak przygotować się do badania. Z pewnością lekarz podkreśli, by wcześniej przynajmniej na jeden czy dwa dni przejść na dietę lekkostrawną. W dniu badania zaś pacjent powinien przyjść z pustym żołądkiem, usuniętymi gazami – jeśli cierpi na wzdęcia oraz wypełnionym pęcherzem.