Przykre sytuacje z udziałem innych ludzi przydarzają się każdemu. Niektórzy z łatwością puszczają nieporozumienia w niepamięć, podczas gdy inni tygodniami zadręczają się, rozmyślając nad tym, czy aby na pewno postąpili dobrze, zgodnie z zasadami moralnymi.
Jak sobie radzić z poczuciem winy?
Dla tych pierwszych zaleca się ćwiczenia empatii, ponieważ niezdrowo jest lekceważyć wszystko, co dzieje się w życiu. Niestety, użalanie się nad sobą także nie jest zdrowe, dlatego każdy dbający o swoje zdrowie psychiczne człowiek powinien odpowiedzieć sobie na pytanie: „poczucie winy- jak sobie radzić?”.
Komunikacja bez agresji kluczem do sukcesu
Aby wyzbyć się nieprzyjemnego uczucia, jakim jest poczucie winy, należy wprowadzić w życie kilka zasad. Po pierwsze, kontrolować swoje emocje. Kiedy nie pozwolimy, aby to one wzięły górę, nie będziemy w stanie oskarżyć się o nieodpowiednie zachowanie. Wszystko, co powiedzieliśmy w czasie kłótni lub przy zwyczajnej wymianie zdań, zostało bowiem dokładnie przemyślane i pozbawione agresji. Postępowanie odwrotnie, porozumiewanie się językiem szakala, może sprawić, że to my staniemy się agresorami, wzbudzając w rozmówcy poczucie winy. Jako że żaden człowiek nie lubi go czuć, nie powinien także być jego źródłem. Zapobiegając takim sytuacjom, nie tylko stajemy się bardziej empatyczni, ale też jesteśmy w stanie pokazać innym, dzieciom, jak i dorosłym, że możliwe jest komunikowanie się według zasad porozumienia bez przemocy.
Autokrytyka a poczucie winy
Ważnym krokiem, który należy podjąć, aby mieć dobry wpływ na swoją psychikę oraz innych ludzi, jest skrupulatna ocena własnych akcji i zachowań. Bardzo często zdarza się, że zraniona osoba nie zauważa swojej winy, zrzucając ją na innych. Jest to równie niezdrowe, co bezpodstawne oskarżanie siebie o każdą niesympatyczną sytuację. Należy pamiętać, że wyrzuty sumienia czasem pojawiają się znikąd. Może być to spowodowane oddziaływaniem innych na naszą podświadomość. Zdarza się, że druga osoba obwinia nas o coś i wyrzuty sumienia zaczynają się pojawiać niespodziewanie. Nie możemy wtedy pozwolić, aby przysłoniły nam one rzeczywiste postrzeganie świata. Nie jest to łatwe, jednak odpowiednie warsztaty dotyczące porozumienia bez przemocy mogą w tym pomóc każdej niepewnej osobie. Dobrym sposobem na redukcję wyrzutów sumienia okazuje się odróżnienie tych wywołanych przez inne osoby od tych rzeczywistych, wywołanych przez naszą podświadomość. Wtedy mamy już pewność jak je pokonać, co zrobić, aby dać upust emocjom w sposób nieszkodliwy. Najlepszym rozwiązaniem jest długotrwała refleksja nad swoim postępowaniem. Wniosków nie należy lekceważyć, lecz wypada się nimi zmierzyć. Pokazać sobie, że siłą charakteru każdy zdolny jest osiągnąć wielkie rzeczy, bez względu na przeszkody. Niestety, nie każdy zdolny jest poradzić sobie z poczuciem winy w pojedynkę. Empatia i jej ćwiczenia w grupie są lekarstwem na wiele mentalnych dolegliwości. Jeżeli jednak one nie pomogą, powinno się udać do specjalisty.
Komunikacja interpersonalna ćwiczenia dla dzieci
Warto zadbać, aby już od najmłodszych lat nasze pociechy starały się walczyć z wyrzutami sumienia oraz agresją. Każdy rodzic powinien starać się wychowywać dzieci w myśl zasad wychowania bez przemocy. Dzięki temu podopieczni są w stanie czerpać najlepsze wzorce, które pokazują im, jak w zdrowy sposób komunikować się z innymi. Zapobiega to tworzeniu się poczucia winy oraz wywoływania go u innych, często nieświadomie. Najkrótszą drogą do osiągnięcia celu, którym jest komunikacja bez agresji, jest jasne wyrażanie swoich oczekiwań wobec rozmówcy i wymaganie od niego tego samego. To sprawi, że obie strony konwersacji wiedzą, na czym stoją i mają pewność co do emocji drugiej osoby. Nie należy jednak unosić się dumą lub wyrażać się zbyt emocjonalnie. Może to spowodować zaostrzenie konfliktu i niemiłe doświadczenia. Nieważne jak ciężko będziemy pracować, poczucie winy jest uczuciem ludzkim i nie zdołamy sprawić, aby nigdy więcej się nie pojawiało. Możemy jedynie korzystać z warsztatów i nieustannie pracować nad sobą, przekształcając wyrzuty sumienia w coś pożytecznego.