Gdy zbliżają się święta w domach zaczyna roznosić się zapach wypieków oraz tradycyjnych potraw. To również czas na gruntowne porządki, często takie, których dokonujemy tylko raz w roku. Zwykle w tym czasie nasz dom poddawany jest gruntownemu sprzątaniu, staramy się usunąć wszystkie zabrudzenia, które w ciągu roku ignorujemy. Często nie jest to łatwym zadaniem, zwłaszcza, jeżeli zabrudzenia pojawiły się na dywanie. Jak poradzić sobie z przedświątecznym praniem dywanów? Co zrobić, żeby wyglądały jak nowe, a nasze działania przyniosły spodziewane efekty?
Dostosuj działanie do rodzaju zabrudzeń
Czyszczenie dywanów nie jest prostym zadaniem. Przede wszystkim należy się zastanowić, w jaki sposób powstały zabrudzenia. Jeżeli nawet na naszym dywanie nie znajdziemy widocznych plam, warto go odświeżyć, gdyż w ciągu roku wnikają w niego różnego rodzaju zabrudzenia. Nawet jeżeli odkurzamy stosunkowo często, dywan jest istnym magazynem kurzu, to również idealne siedlisko dla roztoczy. Dlatego właśnie dobrze zadbać o jego czystość. Chemia do prania dywanów jest dostępna w różnych wersjach. Jeżeli zdecydujemy się na odświeżenie, wystarczy wybrać standardowy środek, który jest wygodny w aplikacji. Można na przykład dodać go do wiadra z wodą i takim roztworem wyszorować dywan lub spryskać go odpowiednim preparatem i poczekać, aż substancje aktywne zrobią swoje. Tak odświeżony dywan nie tylko będzie się doskonale prezentował, ale również będzie wolny od większości substancji, które są w stanie nam zaszkodzić – w tym kurzu i roztoczy.
A co, jeżeli na dywanie znajdziemy plamy?
Czasem jednak czyszcząc dywan, musimy zmierzyć się z bardziej zaawansowanym zabrudzeniami. Mamy w domu zwierzaka? Z pewnością na dywanie widać ślady brudnych łapek. A może nasze dziecko rozlało atrament, albo my, podczas podawania kolacji, poplamiliśmy go sosem pomidorowym? Niezależnie od tego, co jest przyczyną plam, chemia do prania dywanów jest w stanie zdziałać cuda. Możemy na przykład zaopatrzyć się preparat, który działa punktowo – nałożyć go bezpośrednio na plamę, a następnie pozostawić na zalecany czas. Później wystarczy szczotka i wiaderko z wodą i nasz dywan będzie jak nowy. Chemia do prania dywanów pozwala na usunięcie najtrudniejszych zabrudzeń – nawet jeżeli te wniknęły głęboko w strukturę dywanu. Warto jednak zaopatrzyć się w preparat, który jest dedykowany dla danego problemu. W przypadku, gdy w domu znajdują się osoby z alergiami, albo zwierzaki, należy sięgać po środki bezpieczne. Chemia do prania dywanów zwykle jest przygotowana w taki sposób, aby działać skutecznie i jednocześnie nie stanowić zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Należy jednak pamiętać, żeby preparatu nie pozostawiać na dywanie dłużej, niż zaleca producent danego specyfiku. W przeciwnym razie włókna mogą się zniszczyć lub odbarwić. Zwykle na etykiecie znajdziemy dokładne informacje, w jaki sposób stosować środek, jakie podjąć środki ostrożności i jak długo pozostawić preparat na dywanie. Tutaj czas jest bardzo zróżnicowany. Niektóre środki działają już w kilka minut, inne muszą wniknąć w dywan, aby dać odpowiednie efekty, a na to trzeba już więcej czasu. Zwykle dłużej pozostawimy specyfik, który ma sobie poradzić z najtrudniejszymi zabrudzeniami.
Dbajmy o dywany
Dbałość o czystość dywanów jest szczególnie ważna w sytuacjach, gdy w naszym domu są małe dzieci, lub osoby z alergiami. Pamiętajmy, że nawet jeżeli zabrudzeń na pierwszy rzut oka nie widać, z pewnością gromadzą się dywanie, a zwykłe odkurzanie na dłuższą metę nie jest wystarczające. Dlatego dobrze zaopatrzyć się w chemię do prania dywanów i okresowo je czyścić – dzięki temu zyskamy pewność, że w naszym domu panuje czystość i porządek.