Ogród to niezwykle urokliwe miejsce, a jeśli poświęcimy mu nieco uwagi i pracy – cieszy oko i zachęca do spędzania w nim czasu. Potrzebne są więc nie tylko ewentualne naprawy powstałych z czasem szkód, remonty czy sprzątanie, ale także odpowiednie dbanie o każdy aspekt. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na regularną pielęgnację kamieni. Te tworzą nie tylko ścieżki, po których można się poruszać, ale także są najlepszą wizytówką domu. W jaki sposób powinno się o nie dbać?

Jak dbać o kamienne elementy w ogrodzie?

Stosując kamień naturalny wokół swojego domu, należy być świadomym tego, że wymaga on odpowiedniej pielęgnacji, aby jego trwałość była jak najdłuższa, a estetyka – jak największa. Warto więc przygotować się na regularne jego czyszczenie za pomocą odpowiednich preparatów, które pozwolą na utrzymanie naturalnego kamienia w jak najlepszej kondycji przez długi czas. Na rynku dostępnych jest wiele różnych środków, które poradzą sobie z czyszczeniem i usuwaniem osadów, tłuszczu czy nalotów. Kamień z czasem gromadzi zabrudzenia, które nie tylko sprawią, że będzie się gorzej prezentował, ale również zaburzą jego naturalną strukturę. Do pozbycia się takich plam, najlepiej jest użyć środków sprawdzonych producentów, które pomogą wyczyścić kamień w sposób nie tylko skuteczny, ale przede wszystkim – bezpieczny.

Chodniki kamienne – o czym warto pamiętać?

Kamienie, tworzące chodniki kamienne, narażone są na ciągłą eksploatację, dlatego należy przyłożyć szczególną uwagę do ich regularnej pielęgnacji. Wiele osób decyduje się na zastosowanie kamieni, takich jak marmur czy trawertyn. Jak dbać o tego rodzaju kamienie i na co zwracać uwagę?

Nie bez powodu marmur uznawany jest za towar luksusowy – należy do jednych z najdroższych kamieni naturalnych, które wykorzystywane są w budownictwie. Jego zaletą jest nie tylko piękny wygląd, ale również fakt, że jest bardzo trwałym kamieniem, który nie ulega tak łatwo zniszczeniom. Nie zwalnia to jednak jego właścicieli z obowiązku odpowiedniej pielęgnacji. Warto zaopatrzyć się w impregnat do kamienia i dobrej jakości środki przeznaczone do czyszczenia marmuru.

Trawertyn natomiast stał się nieodłącznym elementem ogrodów i tarasów, którym dodaje niezwykłego uroku. Warto jednak pamiętać, że jak każdy kamień chodnikowy – trawertyn także wymaga przestrzegania zasad odnośnie jego pielęgnacji. Podobnie jak w przypadku marmuru, tutaj również doskonale sprawdzi się staranna impregnacja. Mimo iż trawertyn jest tańszym kamieniem naturalnym niż marmur – warto zawczasu zapobiegać uszkodzeniom i zabrudzeniom. To znacznie prostsze i wymagające o wiele mniejszych nakładów finansowych, niż późniejsza wymiana lub naprawa powstałych uszkodzeń.

Kamienne elementy prezentują się w ogrodach niezwykle pięknie, ale podobnie jak rośliny – wymagają starannego dbania o to, aby mogły zachwycać swoim wyglądem i cieszyć ludzkie oko przez naprawdę długi czas.