Poniższy artykuł dotyczy bardzo trudnej z psychologicznego punktu widzenia kwestii: niekontrolowanych wybuchów złości i gniewu. Tekst skierowany do wszystkich czytelników i czytelniczek ze szczególnym uwzględnieniem osób zamieszkujących Łódź lub jej kolice. Jeśli cierpisz na niekontrolowane wybuchy gniewu, które przeszkadzają Ci w normalnym funkcjonowaniu, zwróć się o pomoc do wykwalifikowanego psychologa w Łodzi. Jeśli mieszkasz w innym rejonie Polski, odnajdź odpowiedni dla siebie gabinet psychologiczny i rozpocznij psychoterapię.
Czego doświadcza osoba, która ma trudności w kontrolowaniu swoich emocji?
Gniew, który obezwładnia, wybucha nagle, niespodziewanie i bez ostrzeżenia to reakcja obronna, która zachodzi w organizmie danej osoby w celu rozładowania napięcia emocjonalnego. Jednakże skala owego wybuchu jest wyjątkowo często nieadekwatna do sytuacji, do przyczyny, do bodźca, który taką reakcję wyzwala. W gabinetach psychoterapeutycznych ów problem jest zgłaszany zaskakująco często przez pacjentów w różnym wieku i różnej płci (częściej ten problem dotyka mężczyzn).
Sytuacja człowieka, który nie może kontrolować swoich emocji, swojej irytacji, która natychmiast przechodzi w gniew i złość, a czasem absolutną wściekłość, przypomina sytuację kierowcy rajdowego, który znajduje się w rozpędzonym aucie bez kierownicy. Auto jedzie szybko, a gdy trafia na przeszkodę, nie może jej ominąć. Następuje wypadek, wybuch. To porównanie jest dość obrazowe, ale ukazuje, z czym taka osoba się zmaga. Jej reakcje są bardzo szybkie i nie ma nad nimi kontroli jak kierowca nad rozpędzonym autem bez kierownicy.
Leczenie wybuchów złości: na czym polega?
Rola psychologa podczas terapii osoby dotkniętej tym problemem polega na tym, aby zmienić jej perspektywę. Terapeuta lub terapeutka chcą ustalić, z jakiego powodu dana osoba straciła kontrolę, kiedy ją traci, w wyniku jakich bodźców i w jaki sposób są one związane z różnymi obszarami życia pacjenta.
Pacjent poznaje siebie od nowa i uczy się odzyskiwać kontrolę nad emocjami samodzielnie, przegląda różne aspekty swojego życia i rozumie je lub widzi inaczej, właśnie dzięki pomocy terapeuty. Bodziec, który kiedyś wyzwalał gniew, jest po skończonej terapii jedynie bodźcem. Pacjent zaś ma już kontrolę i wybór: może się zirytować, nie wybuchać. Może poczuć gniew, ale wyrażać go w nietoksyczny sposób, na przykład poprzez zaznaczenie, że jest wściekły na daną rzecz bez gwałtownego wybuchu. Celem jest nabycie umiejętności odczuwania gniewu, który nie steruje życiem danej osoby, ale po prostu się w nim pojawia, bo jest to nieuniknione, i jest rozładowywany w prawidłowy sposób.
Przyczyny
Aby terapia okazała się skuteczna (kontrola emocji i prawidłowe ich rozładowywanie), należy zlokalizować przyczyny złości, a jest ich bardzo wiele:
- stres: duże napięcie emocjonalne, któremu nie towarzyszy etap rozładowania, relaksu, odpoczynku (bycie nieustannie „podpiętym do linii wysokiego napięcia”);
- granice: granice danej osoby mogą być przekraczane na różne sposoby przez różnych ludzi i sytuacje, ale brak konfrontowania się z nimi na bieżąco sprawia, że owe przekroczenia zbierają się w kimś, by wybuchnąć wreszcie w kontakcie z często nawet przypadkowym bodźcem;
- oczekiwania: osoba, która ma wysokie oczekiwania względem siebie, przechodzi silny wstrząs, kiedy owe oczekiwania nie zostaną spełnione, dlatego zawód wynikający z tego stanu rzeczy może przerodzić się w gniew.
Podsumowanie
Osoby cierpiące na niekontrolowane wybuchy złości otrzymują pomoc psychoterapeutyczną, która daje im narzędzia do kontrolowania swoich emocji i rozładowywania ich w zdrowy sposób. Jeśli jesteś osobą dotkniętą tym problemem, nie czekaj: psychoterapia jest właściwym dla Ciebie posunięciem i może przywrócić Ci radość życia, spokój ducha i wiarę w siebie i swoje możliwości.