Betonowe ściany jeszcze do niedawna wymagały w każdym przypadku otynkowania. Dopiero nałożenie tynku sprawiało, że były one odpowiednio gładkie i miały równą powierzchnię. Jednak wraz z upływem czasu, a także postępem technologii w branżę budowniczą wprowadzono tak zwane szalunki ścienne, które – jak sama ich nazwa wskazuje – są przeznaczone do ścian betonowych i pozwalają na stawianie ścian o wyrównanej powierzchni.
Czym są szalunki ścienne?
Szalunki ścienne nazywane są inaczej deskowaniem ramowym. Co ważniejsze, można je stosować bez ingerencji tak zwanego żurawia, czyli deskowania ręcznego.
Deskowanie ramowe (ścienne) wymaga użycia ramy stalowej cynkowanej ogniowo, w którą wbudowane są poszycia szalunkowe o najwyższej jakości. Zestawienie optymalne każdego rodzaju szalunku (niezależnie między innymi od ich wymiarów oraz natężenia) gwarantuje rozległa gama płyt szalunkowych, których szerokość wynosi od trzydziestu do dziewięćdziesięciu centymetrów, zaś wysokość – kolejno sto pięćdziesiąt, dwieście siedemdziesiąt oraz trzysta centymetrów.
Co więcej wymienia się różnorodne rodzaje szalunków ściennych. Ich przeznaczenie i kategoria są uzależnione przede wszystkim od sytuacji na placu budowy, obszaru, a także wymagań w zakresie powierzchni betonu. Wśród nich znajdują się:
- deskowanie ramowe, charakteryzujące się łatwością w obsłudze oraz umożliwiające deskowanie między innymi fundamentów, ścian oraz słupów bez konieczności użycia dźwigu. Istnieje jednak drugi rodzaj szalunków ramowych, które z kolei stosuje się do ścian o dużych powierzchniach, a jednocześnie wymagają one ingerencji dźwigu;
- deskowanie dźwigarowe to systemy montowane w ramach konkretnych projektów. Kształt szalunku tego typu można odpowiednio dopasować do każdego kształtu, wielkości elementów, a także właściwie rozmieścić ich ściągi oraz wybrać rodzaj poszycia;
- deskowanie łukowe, które świetnie sprawdza się do betonowych ścian zaokrąglonych. Dzięki temu po zastosowaniu szalunków, ściany okrągłe nie wymagają jakiegokolwiek tynkowania;
- deskowanie elewacji pozwalające przyspieszyć proces budowy fasad z tak zwanych prefabrykowanych elementów;
- kolejny szalunek ścienny warty uwagi to kozioł oporowy. Dzięki niemu ściany można deskować jednostronnie, do wysokości około kilkunastu metrów.
Co więcej, szalunki ścienne dzielą się na kilka kategorii w zależności od gabarytów. Rozróżnia się szalunki ciężkie, szalunki średnio gabarytowe oraz szalunki lekkie. Ich wybór jest zależny od dopuszczalnego parcia betonu i wymiaru poszczególnych ścian.
Zastosowanie szalunków ściennych
Systemy szalunków ściennych są stosowane przede wszystkim do ścian betonowych oraz ich umocnienia. Mimo to jednak, należy wymienić konkretne kwestie oraz elementy budynków, takie jak między innymi:
- ławy fundamentowe;
- szyby windowe;
- podciągi;
- słupy z przekrojem o charakterze prostokątnym;
- ściany ciężkie;
- ściany średnio gabarytowe.
Efekty
Jak można się domyślić, szalunki ścienne pozwalają przede wszystkim poprowadzić wszelakie betonowe prace budowlane. Jednocześnie jednak ich zastosowanie umożliwia w późniejszym czasie uniknięcia tynkowania ścian betonowych. Powierzchnia po rozszalowaniu jest bowiem bardzo gładka, a jedyny tynk, jaki należy zastosować, to tynk podcieniony bądź normalne szpachlowanie. Obniża to czasochłonność i koszty prac.
Inspiracja: Szalunkiweb.pl