Czy wiesz, że 30 rok życia to moment, w którym słuch zaczyna się starzeć? Na skutek powolnego procesu zaniku komórek słuchowych w ślimaku usznym ludzka zdolność słyszenia stopniowo się pogarsza. Choć u każdego człowieka ma on indywidualny przebieg, to jednak aby jak najdłużej cieszyć się doskonałym słuchem, konieczne jest wprowadzenie kilku zasad. Oto 5 sposób na codzienną troskę o własny słuch! 

1. Zapewnij uszom odpowiednie warunki 

Okazuje się, że wyrobienie w latach wczesnego dzieciństwa nawyku noszenia czapki podczas porywistych wiatrów czy siarczystych mrozów procentuje na przyszłość! Zapewniając uszom ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, zmniejszasz ryzyko wystąpienia stanu zapalnego, który może przyczynić się do rozwoju niedosłuchu. Jeśli więc temperatura na zewnątrz spada poniżej 10 stopni nie zapomnij o czapce lub nausznikach!

2. Zwróć uwagę na higienę 

Kluczową kwestią jest również higiena uszu. Jednakże przy oczyszczaniu ucha z woskowiny należy wykazać się dużą dozą delikatności. Zapomnij o popularnych patyczkach kosmetycznych! Korzystając z tego typu akcesoriów, możesz jedynie uszkodzić błonę bębenkową oraz przesunąć korek woskowy w głąb kanału słuchowego, co w rezultacie może skutkować problemami zdrowotnymi oraz problemami ze słyszeniem. Zamiast patyczków najlepiej zainwestować w dostępne w niemal każdej aptece preparaty laryngologiczne, które przeznaczone są do dokładanego oczyszczania małżowiny usznej.

3. Unikaj hałasu 

Każdego dnia nasz słuch narażony jest na hałas. Musi zmierzyć się z setkami częstotliwości, które chcąc nie chcąc do niego docierają, dlatego jeśli zależy Ci na tym by kwestia dostępnych modeli aparatów słuchowych jak najdłużej pozostała Ci obca, musisz zapewnić uszom odpowiednią ochronę.

Jak? To wcale nie takie trudne!

Jeśli na co dzień pracujesz w trudnych warunkach akustycznych (np. na budowie) pamiętaj o zakładaniu słuchawek ochronnych. Na kwestię ochrony słuchu powinny także zwrócić uwagę osoby, które korzystają ze słuchawek dousznych (dokanałowych) – niekontrolowane, bardzo głośne słuchanie muzyki powoduje zaburzenia w przewodzeniu oraz odbieraniu dźwięków.

4. Pamiętaj o regularnych badaniach kontrolnych 

Pierwszymi sygnałami świadczącymi o fakcie, że najwyższa pora na wizytkę kontrolną u protetyka słuchu są coraz częstsze problemy ze zrozumieniem wypowiadanych podczas rozmowy zdań oraz pogłaśnianie telewizora czy radia.

Badania słuchu są niezwykle istotną kwestią w profilaktyce i diagnostyce ubytków słuchu o czym najlepiej świadczy fakt, że to właśnie dzięki przesiewowym badaniom słuchu wykonywanym w pierwszej dobie życia noworodka lekarze mają szansę wcześnie wykryć wrodzone wady słuchu i zaproponować odpowiednie leczenie, które wpłynie na komfort życia dziecka w dalszych latach.

Oczywiście wykonywanie tego typu badań nie jest zarezerwowane wyłącznie dla najmłodszych – starsze osoby również powinny regularnie badać stan słuchu, gdyż z wiekiem na skutek infekcji oraz zaniku rzęsek słuchowych w ślimaku usznym stan naszego słuchu diametralnie się pogarsza. Dzięki regularnym badaniom protetyk słuchu jest w stanie wcześnie wykryć ew. ubytki słuchu i zalecić rehabilitację za pomocą sprzętu dopasowanego z szerokiej gamy aparatów słuchowych, dzięki czemu proces postępowania niedosłuchu zostanie zahamowany.

5. Stosuj się do zaleceń laryngologa 

Czy wiesz, że nieleczone infekcje mogą doprowadzić nawet do całkowitej głuchoty? Jeśli więc podczas otoskopii laryngolog wykrył chorobę uszu, nie lekceważ zaleceń, które pomogą Ci odzyskać zdrowie.

Dzięki realizowaniu powyższych zasad, zadbasz o stan swojego słuchu i jeszcze przez długie lata będziesz mógł cieszyć się rozmowami z rodziną.