Ogrodnictwo ekologiczne staje się coraz bardziej popularnym hobby. Tradycyjna hodowla roślin ozdobnych, owoców i warzyw często wiąże się z wieloma przeszkodami. Rozprzestrzeniające się choroby i szkodniki skutecznie niszczą uprawy. Walka z nimi wymaga ogromnego wysiłku, często kończy się niepowodzeniem. Naturalne metody ochrony roślin mogą być niewystarczające, a wprowadzenie chemicznych środków zaburza ekosystem ogrodu. Rozwiązaniem wielu problemów mogą być growboxy, czyli namioty uprawowe.
Zalety uprawy w growboxach
Growbox to namiot, który umożliwia stworzenie idealnych warunków dla roślin. Uprawa nie jest narażona na zmienne warunki atmosferyczne, ulewne deszcze czy porywiste wiatry. Właściwie zamontowane wentylatory gwarantują prawidłowy przepływ powietrza oraz umożliwiają dostosowanie temperatury do wymagań uprawianych roślin. Optymalną ilość światła w ciągu doby zapewnimy przez montaż odpowiedniego oświetlenia. Odpowiedni dobór namiotu pozwoli nam hodować ulubione warzywa lub zioła nawet w warunkach domowych.
Growbox DIY
Nie musimy ograniczać się wyłącznie do gotowych produktów. Posiadając odrobinę podstawowej wiedzy, jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać satysfakcjonujący model. Wystarczą chęci, czas i zaangażowanie.
Materiały
Po pierwsze, trzeba zdecydować się na materiał. W roli growboxa sprawdzić może się stara szafa a nawet zużyta lodówka. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie światłoszczelnych folii montowanych na solidnych stelażach. Istotne jest, aby elementy były bezpieczne, wszelkie łatwopalne tworzywa nie są wskazane, ponieważ mogą stać się przyczyną pożarów.
Wentylacja
Kiedy konstrukcja growboxa jest gotowa, należy wykonać otwory wentylacyjne, a następnie zamontować wentylatory. Najlepiej, jeśli są one umieszczone w dolnej części tylnej ściany oraz w panelu z oświetleniem. Uruchomienie dolnego wentylatora sprawia, że zimne powietrze przemieszcza się ku górze. Jeśli temperatura jest zbyt niska, włączenie wentylatora górnego i wyłączenie dolnego sprawi, że ciepło zgromadzone w górnej części (pochodzące również od lamp) ogrzeje przestrzeń wewnątrz growboxa.
Oświetlenie
Każda roślina wymaga innego czasu naświetlania. Dzięki elektrycznym programatorom zapewnienie odpowiedniej ilości światła nie będzie sprawiać problemu. Najczęściej wykorzystujemy zwykłe lampy, o mocy około 150W do 250W w zależności od wielkości sprzętu, doskonale sprawdzą się również gotowe panele z kilkoma diodami. Ściany i podłogę warto wyłożyć folią refleksyjną, która będzie odbijać światło wewnątrz naszego growboxa.
Gotowe growboxy
Oczywiście alternatywą są dostępne w sklepach ogrodniczych gotowe namioty uprawowe. Różnią się ceną, wielkością oraz wyposażeniem. Możemy zdecydować się na zakup gotowego zestawu z oświetleniem i wentylacją albo wybrać sam namiot, do którego sami dokupimy niezbędne akcesoria. Oczywiście w tym przypadku trzeba liczyć się z wyższymi kosztami, ale nie będziemy musieli poświęcać czasu na jego wykonanie i na pewno nie popełnimy błędów, które mogłoby wpłynąć na kondycję naszych roślin.