Jeżeli nie będziemy właściwie dbać o sprężarkę powietrza, nie będzie ona w stanie pracować w sposób bezpieczny i efektywny. Kluczowym elementem każdej sprężarki jest jej silnik i to właśnie on musimy być regularnie serwisowany. Dzięki konserwacji składającej się ze smarowania i usuwania zanieczyszczeń możemy znacząco wydłużyć żywotność silnika. Odpowiednio zadbane sprężarki śrubowe będą także pracowały o wiele sprawniej i jednocześnie generowały mniejsze koszty eksploatacyjne.

O czym pamiętać podczas konserwacji silnika sprężarki powietrza?

Producenci w specyfikacji technicznej danego modelu sprężarki powietrza powinni zamieścić informację, kiedy należy smarować jej silnik. Spory wpływ ma na to także jego prędkość obrotowa oraz liczba przepracowanych godzin. Jeżeli zaopatrzyliśmy się w sprzęt z silnikiem dwubiegunowym, to najlepiej smarować go po upływie 3000 godzin pracy. Tak wygląda sytuacja w przypadku maszyn, które posiadają urządzenia służące do ręcznego smarowania uzupełniającego. Wśród sprężarek oferowanych przez firmę BOGE, znajdują się także modele z funkcją automatycznych smarownic. Są one obecne we wszystkich kompresorach powietrza dysponujących zintegrowanym falownikiem. Z kolei w przypadku stałoobrotowej sprężarki powietrza, sami musimy zdecydować się na dodanie takiej opcji. Automatyczne smarownice służą do dostarczania właściwej ilości smaru do danego punktu w maszynie w uprzednio ustalonym przedziale czasowym. Dzięki temu zyskujemy o wiele większą kontrolę nad zużyciem środka smarnego. Mamy też pewność, że proces smarowania zostanie przeprowadzony precyzyjnie, a koszty eksploatacyjne będą znacząco obniżone.

Potencjalne zagrożenia wynikające z braku regularnej konserwacji naszych sprężarek

Serwis kompresorów powietrza jest niezbędny, jeżeli zależy nam na wydajności i niezawodności systemu produkcji sprężonego powietrza. Jeżeli zaniedbamy czasokresy zalecane przez producenta, to może dojść między innymi do uszkodzenia sprzęgła przeniesienia napędu. Sprężarki śrubowe z niedziałającym sprzęgłem nie są w stanie produkować sprężonego powietrza. Aby tego uniknąć, powinniśmy regularnie wymieniać sprzęgła, gdy zbliża się koniec ich żywotności. Każdy producent powinien podać informację na temat limitu godzin pracy danego sprzęgła. Istotnym elementem serwisowania sprężarek jest sprawdzanie stanu filtrów i usuwanie wszelkich zanieczyszczeń. W przeciwnym razie zablokowane filtry będą prowadziły do nadmiernego nagrzewania się naszej sprężarki. W takich warunkach poszczególne elementy konstrukcyjne używają się o wiele szybciej.

Czy warto kupować nieoryginalne części zamienne?

Chociaż tego typu części mogą być tańsze od tych oryginalnych oferowanych przez producenta, ich zakup nie jest dobrym pomysłem. Podczas wybierania sprężarek kierujemy się zazwyczaj ich wydajnością i energooszczędnością. Należy mieć na uwadze fakt, że sprężarki śrubowe będą działały bezawaryjnie jedynie wtedy, gdy używamy oryginalnych części zamiennych. Stosując nieautoryzowane zamienniki, tracimy gwarancję na nasz układ sprężonego powietrza. W razie jakiejkolwiek poważniejszej awarii nie będziemy mogli liczyć na pomoc producenta. Co więcej, w przypadku nieoryginalnych części zastępczych nie mamy pewności, że spełniają wszystkie niezbędne parametry techniczne. Po dłuższym czasie sprężarka używająca takich części może zacząć coraz częściej ulegać awariom.

Regularna konserwacja i korzystanie wyłącznie z oryginalnych części zamiennych to podstawa, jeżeli pragniemy maksymalnie wydłużyć żywotność naszych sprężarek powietrza. Serwis tego typu sprzętu najlepiej pozostawić w rękach producenta. Podczas trwania okresu gwarancyjnego mamy pewność, że naprawą naszego systemu sprężania powietrza zajmować się będą osoby, które dysponują największą wiedzą na temat jego funkcjonowania.