Muzyka poważna kojarzy się z elegancją, wytwornością i szykownością, ale tak naprawdę jest bardzo uniwersalnym gatunkiem i jest w stanie doskonale wpasować się w różne gusta, a przekaz jaki niesie staje się zrozumiały dla wielu grup wiekowych. Muzyka poważna jest ponadczasowa i nigdy nie wychodzi z mody, z wielką namiętnością nieraz wracamy do legendarnych utworów, aby w skupieniu rozkoszować się klasycznymi dźwiękami, bo jak wiadomo muzyka tego rodzaju wspaniale wycisza, pozwala wejść w nastrój skupienia, zniwelować zmęczenie, a nawet poprawić znacząco samopoczucie. Koncerty muzyki poważnej odbywają się w filharmonii, która jest szczególnym miejscem, ponieważ niejednokrotnie występujący na scenie muzycy to nietuzinkowe postacie muzyki klasycznej. Często przygotowanie i występ podczas koncertów muzyki klasycznej i poważnej wymaga zaangażowania wielu solistów i instrumentalistów, dlatego wzbudzają tyle emocji u publiczności. Jak zatem zachowywać się podczas takiego eventu? Na co zwrócić uwagę i jak należałoby przygotować się do udziału w koncercie, tym bardziej, gdy wybierasz się tam po raz pierwszy.

Punktualność

Wybierając się do filharmonii na koncert muzyki poważnej lub klasycznej, zdecydowanie powinniśmy pamiętać nie tyle o punktualności ile o tym, aby stawić się wcześniej na miejscu, gdzie będzie odbywał się koncert. Te kilkanaście minut może mieć spore znaczenie i równie szybko nam upłynie, gdyż jest to rezerwa czasowa, którą najczęściej wykorzystuje się do skorzystania z toalety, do kupienia lub odnalezienia programu występów na ten wieczór, a także do oddania swojego odzienia wierzchniego np. płaszcza do szatni filharmonii. Następnie warto zwrócić uwagę na odnalezienie swojego miejsca, zanim rozpocznie się koncert, niedopuszczalne jest aby zrobić to po rozpoczęciu wydarzenia, gdyż może to innym zwyczajnie przeszkadzać, a także rozpraszać artystów. Istotną kwestią w poszukiwaniu miejsca i rzędu jest fakt, że przechodząc już przed rząd, należy czynić to z twarzą zwróconą ku osobom znajdującym się w nim, nie odwracamy się plecami.  W wielu filharmoniach osoby, które nie dotarły na miejsce o czasie, spóźniając się przy tym – nie zostają uprawnione do wzięcia udziału w wydarzeniu, tracąc tym samym zarówno czas jak i pieniądze, dlatego niezwykle ważna jest kwestia punktualności, jeśli zależy nam aby nie narażać się na takie nieprzyjemne sytuacje i aby koncert był dla nas prawdziwą ucztą.

Dlaczego program jest ważny?

Przygotowując się do udziału w koncercie muzyki klasycznej, należy przed jego rozpoczęciem koniecznie zaopatrzyć się w program imprezy, szczególnie kiedy bierzesz udział w koncercie po raz pierwszy. W programie znajdują się najważniejsze informacje dotyczące tego kogo zobaczymy na scenie, jaki jest skład orkiestry, jak długo będzie trwał koncert, które utwory zostaną zagrane. Programy czasem są zredagowane także w formie broszurki książkowej, gdzie  zapoznamy się z biogramem dyrygenta, poznamy nazwiska solistów, ciekawostki a nawet ciekawe rozmowy dotyczące muzycznych tematów. Warto jest zapoznać się z programem, mając tym samym świadomość tego, co jest zaplanowane na czas trwania koncertu.

koncert muzyki poważnej

Jak należy się ubrać?

Jak wiadomo ubiór ma duże znaczenie, szczególnie wtedy gdy jest to wyjście do filharmonii na koncert np. muzyki klasycznej. Zazwyczaj dress code do miejsca tego rodzaju kojarzy się z wieczorową suknią dla kobiety i garniturem lub smokingiem dla mężczyzny, ale nie do końca tak jest, że wybrać należy tylko i wyłącznie te dwie opcje, chyba, że lubimy takie połączenie – idealnie.  Dopuszczalne są kwestii mężczyzny ciemnego koloru spodnie (najlepiej wstrzymać się od jeansowych) z marynarką i koszulą a dla kobiety adekwatna może okazać się równie elegancka sukienka koktajlowa. Wszystko jednak zależy od indywidualnych oczekiwań osób. Jedno jest pewne – ubrać należy się szykownie i elegancko z wyczuciem stylu, ale nie przesadzić i nie popadać w żadne skrajności, w końcu to koncert muzyki klasycznej, a nie zabawa karnawałowa.  Mimo wszystko należy jednak zachować podstawy takiego dress codu, gdyż wyjście do filharmonii nie jest codziennym wydarzeniem, aby nadać mu taki ton warto zadbać o odpowiedni na tą okazję strój. Drugim argumentem jest też szacunek do artystów którzy wystąpią na scenie, aby poczuli, że ich długie godziny ciężkich przygotowań do koncertów zostały docenione, gdyż zakładając eleganckie ubrania dowodzimy faktom, że doceniamy ten fakt.

Wyłącz telefon

NIe wystarczy wyciszenie, najlepiej jest całkowicie wyłączyć telefon, który może rozpraszać nie tylko Ciebie ale także wiele osób znajdujących się w niedalekim zasięgu, a wibracje też mogą okazać się dekoncentrujące. Każdy z nas zapewne sięgając pamięcią w przeszłość przypomina sobie wydarzenia kulturalne na których zawsze znalazły się osoby, które usiłowały uporczywie uwieczniać wszystko, co się dzieje przy pomocy swojego telefonu, a przecież koncert to ulotna chwila, którą należy się delektować, a nie skupiać na tym, by uchwycić wszystko w pamięci swojego smartfonu, niejednokrotnie bardzo rzadko potem wraca się do danego nagrania, a nieraz też całkowicie się zapomina o nim. Dlatego doceniajmy chwile, a nie skupiajmy się na tym, by pstryknąć fotki lub nagranie i umieścić w social mediach aby pochwalić się udziałem w koncercie. Na zdjęcia przyjdzie czas w trakcie przerwy.

Klaskać czy nie?

Jak wygląda sytuacja z oklaskami? Kwestia jest na tyle istotna iż wymaga wyjaśnienia. Wiadomo, że w trakcie otwartego festiwalu bijemy brawo nawet w trakcie wyśpiewywanego lub wygrywanego utworu, tak sytuacja w przypadku koncertu klasycznej muzyki wygląda inaczej. Utwory, prezentowane w operze podzielone są na konkretne części, a aplauz nagradza artystów dopiero po zakończeniu całego utworu, a nie jego jednej z części. O tym, w którym momencie należy zacząć klaskać, możesz dowiedzieć się obserwując dyrygenta, jego batutę, mimikę i gestykulację, ponieważ w momencie zakończenia najczęściej opuszcza on batutę i rozluźnia ramiona, czasem zwracając wzrok ku publiczności. Bicia braw w trakcie utworu może działać w sposób rozpraszający. Zanim więc zaczniesz aplauz, powinieneś się upewnić, że utwór został zakończony, lepiej więc obserwuj dyrygenta i resztę gości filharmonii, jeśli nie jesteś pewien.

O wartości ciszy, którą należy bezwzględnie zachować

Wydarzenia takie jak np. koncerty chopinowskie w Warszawie są organizowane dla pasjonatów muzyki poważnej. Od początku aż do końca koncertu nie ma miejsca na żadne szepty, rozmowy, delikatne podśpiewywania, a już w ogóle nie wchodzi w grę potupywanie (nawet w rytm muzyki) nie przechadzamy się w poszukiwaniu łazienki (warto zrobić to przybywając wcześniej do filharmonii), nie wykonujemy absolutnie żadnych aktywności, nie jemy ani nie przynosimy żadnych rzeczy spożywczych, nie wiercimy się w fotelu, nie komentujemy niczego, bo to wszystko znacząco wpływa na zakłócenie ciszy na sali, dodatkowo irytując pozostałe osoby, jak i muzyków, usiłujących skupić się na swoim zadaniu.

Wiele osób, które do tej pory nie zdecydowały się wybrać na koncert muzyki poważnej do filharmonii nie wie jak ważnymi wydarzeniami są takie koncerty. Jeśli jeszcze nigdy nie brałeś udziału w koncercie w takim stylu, warto przełamać się i spróbować, bo mnóstwo ludzi właśnie po swoim  pierwszym koncercie w filharmonii pokochało muzykę poważną, a jak wiadomo nie ma żadnych ograniczeń wiekowych jeśli chodzi o nią chodzi.