To, że różne typy drukarek wymagają stosowania papieru o odmiennych parametrach, nie jest wiedzą powszechną. Można wręcz zauważyć, że ich użytkownicy na ogół kierują się jedynie jego ceną. Czy dobór odpowiedniego papieru ma więc jakiekolwiek znaczenie?

Przegląd parametrów papieru

Właściwie jakie papiery mamy do wyboru? Powszechnie znane są takie rodzaje jak papier fotograficzny czy samoprzylepny. Tu już same nazwy sugerują ich właściwości. Najpopularniejsze są papiery codziennego użytku. Tutaj największe znaczenie mają rozróżnienia odnoszące się do gramatury papieru i klasy bieli, które również najmocniej wpływają na cenę ryzy. Szczególnie istotna jest gramatura. Nie każdy użytkownik zdaje się sobie sprawę, co właściwie oznacza ten parametr, a to właśnie on decyduje o grubości papieru. Najpopularniejsza, a jednocześnie najmniejsza gramatura, pozwalająca na bezproblemowy druk dwustronny to 80g/m2. Papier o niższej gramaturze może rwać się i zacinać się w rolkach. Oczywiście, ważnym kryterium jest format papieru. Domowe i biurowe drukarki zazwyczaj obsługują format A4.

A jak dobrać papier do rodzaju drukarki?

Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się papier przeznaczony do drukarek atramentowych, laserowych i igłowych. Na rynku są dostępne następujące rodzaje papieru:

  1. Papier do druku atramentowego – jego struktura pozwala na dobre wnikanie atramentu i szybkie wysychanie. To pozwala uniknąć rozmazywania się druku. W zupełności wystarcza produkt o gramaturze 80g/m2. Taki papier jest tani i łatwo dostępny.
  2. Papier do druku laserowego – w przypadku drukarek tego typu lepiej sięgnąć po papier o nieco większej gramaturze, nawet do 120 g/m2, tutaj jednak decydujący głos powinny mieć zalecenia producenta urządzenia, na przykład drukarki HP laserowe zawsze mają w specyfikacji podany rodzaj papieru pozwalający na optymalne efekty.
  3. Papier do druku igłowego – wbrew pozorom, drukarki igłowe są w dalszym ciągu dość popularne. Papier do nich jest charakterystyczny, z perforacją na boku i układem arkusza, który umożliwia jednoczesne drukowanie oryginału i kopii dokumentu, ponieważ składa się z dwóch warstw.
  4. Papier uniwersalny – to „zwykły” papier do ksero, w zasadzie można go używać do drukarek atramentowych i laserowych, ale efekty druku będą średnie w porównaniu z papierem przeznaczonym do konkretnego typu drukarki, ponieważ druk może być lekko rozmazany.
  5. Papier termosublimacyjny – wykorzystywany w fotografii, wymaga drukarki termosublimacyjnej, daje efekt lepszy niż zwykły papier fotograficzny.

Specjalne potrzeby – specjalny papier

Jak wspomniano na wstępie, jest szereg papierów, których nazwy sugerują właściwości. Używa się ich w sytuacji gdy jest potrzeba uzyskania specjalnych efektów, np. bardzo dużej rozdzielczości wydruku, bardzo gładkiej lub chropowatej powierzchni (wtedy decydującym parametrem jest to, czy papier jest powlekany oraz jaki rodzaj powleczenia zastosowano). Przy druku takich materiałów jak wizytówki, kluczowa jest grubość i napigmentowanie papieru. W takim przypadku z pomocą przychodzą różnego typu papiery artystyczne. Ciekawym produktem jest papier termotransferowy, przeznaczony na ogół do drukarek laserowych.

Wybierając papier do drukarki, należy zawsze wziąć pod uwagę swoje potrzeby oraz parametry techniczne posiadanego urządzenia. Wbrew pozorom, rodzajów papieru jest sporo, jednak internetowy sklep papierniczy i jego łatwy do przeszukiwania katalog zdecydowanie ułatwi dokonanie wyboru.