Pomimo tego, że prezentacja multimedialna często jest traktowana wyłącznie jako element pomocniczy dla prelegenta, w niektórych sytuacjach może go zastąpić. Oczywiście pod warunkiem, że zostanie wykonana w sposób prawidłowy. Zastanawiasz się, jak to zrobić? W poniższym tekście opisujemy wskazówki, które mogą Ci się przydać!

Prezentacja multimedialna do samodzielnego odczytu – kiedy warto z niej skorzystać?

 Choć niektórym może wydać się to zaskakujące, tego typu prezentacje mają naprawdę szerokie zastosowanie. Zwłaszcza wówczas, gdy zwyczajnie brakuje czasu na to, aby zorganizować klasyczny pokaz, w trakcie którego prelegent przedstawi temat wszystkim zainteresowanym.

  • Prezentacja do samodzielnego odczytu może zastąpić klasyczne spotkanie. Jeżeli zostanie dobrze przemyślana, przekaże odbiorcy potrzebne informacje, dzięki czemu pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu. Świetnie do tego nadają się zwłaszcza tak zwane slidedocsy oraz pitch decki. Nic nie stoi na przeszkodzie również ku temu, aby wysłanie prezentacji poprzedziło spotkanie – na przykład z potencjalnym inwestorem lub partnerem handlowym. Dzięki slajdom zapozna się z on tematem jeszcze przed rozmową.
  •  W ramach niektórych spotkań warto przygotować dwie wersje prezentacji – jedną do przedstawienia zagadnienia, firmy, produktu bądź usługi i drugą do wysłania odbiorcom już po rozmowie. Głównie po to, aby mogli zawsze wrócić do omówionych zagadnień bądź sprawdzić ważne dane. W tym przypadku dobra prezentacja do czytania okaże się więc nieoceniona.
  •  Prezentacja multimedialna do czytania to świetna alternatywa dla standardowych dokumentów. Przyswojenie nawet kilku stron surowego tekstu jest przeważnie na tyle męczące, że wiele osób ogranicza się do skanowania poszczególnych akapitów, by wydobyć przynajmniej część zawartych w nich informacji. Stworzenie przejrzystej, wygodnej w obsłudze prezentacji znacząco zwiększa szansę, że dokładniej zapoznają się z tematem. Jest to ważne zwłaszcza podczas pracy nad rozbudowanymi projektami, a także przedstawiania konkretnego produktu bądź usługi.

 

Jak przygotować dobrą prezentację multimedialną do samodzielnego oglądania?

 Skoro wiadomo już, że prezentacje do czytania rzeczywiście mogą okazać się przydatne, pora wskazać kluczowe zasady, dzięki którym będziesz w stanie wykonać je dobrze.

  1. Brak prelegenta wcale nie oznacza, że slajdy mogą składać się tylko z tekstu. Naturalnie będzie go więcej, jednak musisz postarać się, by nie przytłoczyć nim odbiorcy. Najlepiej podzielić  informacje na kilka slajdów, tak aby treść dało się przyjmować partiami. Trzymaj się konkretów, żeby dobrze przedstawić temat. Ewentualne informacje dodatkowe zawsze możesz przekazać w inny sposób, na przykład podczas rozmowy telefonicznej.
  2. Nie zapominaj o grafice, która sprawi, że prezentacja multimedialna stanie się znacznie przystępniejsza. Mowa tutaj zarówno o zdjęciach i wykresach obrazujących temat, jak i o wszelkiego rodzaju dodatkach. Animacje jednak lepiej odpuścić, ponieważ w trakcie czytania mogą bardziej męczyć, niż pomagać.
  3.  Jeżeli przygotowujesz prezentację do samodzielnego odczytu, zadbaj o to, by dało się łatwo ją wydrukować. W tym celu wybierz odpowiedni format – proporcje 4:3 nadają się do tego idealnie. Ułatwią ponadto obsługę dokumentu na urządzeniach mobilnych.
  4.  Spore znaczenie ma kolorystyka, która powinna sprzyjać czytaniu. W przypadku prezentacji do samodzielnego oglądania jeden slajd wyświetlany jest przeważnie przez dłuższy czas, niż w trakcie prelekcji. Tło nie może więc męczyć wzroku. Najlepiej sprawdzają się odcienie jasne – także podczas drukowania.

Prezentacja multimedialna do czytania to dokument, który powinien w sposób przejrzysty przedstawić temat i przekazać najważniejsze informacje. Z powodzeniem może zastępować tradycyjne raporty, jednak musi zostać wykonany zgodnie z przedstawionymi zasadami. Jeśli nie czujesz się na siłach, by zrobić to na własną rękę, zgłoś się do specjalistów.

źródło: Tworzenie Prezentacji