Środowisko naturalne ulega coraz większemu zanieczyszczeniu. Jest to głównie nasza wina –  ludzi i naszego oddziaływania na przyrodę. Z roku na rok rządy państw na całym świecie dokładają wszelkich starań, aby zmniejszyć skażenie powietrza. My ze swojej strony również możemy się przyłożyć do tej „akcji ratunkowej”. Krokiem w tym kierunku jest wymiana pieca węglowego na gazowy. Jednak czy jest to możliwe w przypadku domu, który wcześniej miał już zamontowane ogrzewanie?

Piec gazowy – ekologiczne rozwiązanie dla domu

Po pierwsze – odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca. Tak, możemy zmienić sposób ogrzewania swojego domu, zastępując szkodzący środowisku piec węglowy – nowym, ekologicznym piecem gazowym.

Z każdej strony słyszymy o zagrożeniu niską emisją. Jednak o co właściwie chodzi? Najprościej ujmując, niska emisja to zanieczyszczenie powietrza spalinami samochodowymi, pochodzącymi z kotłowni domowych, czy dymem innego pochodzenia. Określenie „niska emisja” wiąże się nie z ilością zanieczyszczeń w powietrzu, ale z ulokowaniem ich źródeł. Przyjęło się, że niska emisja pochodzi z kominów o wysokości poniżej 40 m, zalicza się do tego pojęcia również emisję komunikacyjną, czyli spaliny samochodowe. A więc w dużej mierze główną przyczyną niskiej emisji są wszystkie domowe, prywatne kotłownie. To w nich najczęściej pali się węglem, a niejednokrotnie dla oszczędności – tańszym węglem zawierającym wiele szkodliwych domieszek, czy nawet substancjami nieprzeznaczonymi do spalania, a do profesjonalnej utylizacji. Dlatego też pomóżmy naszej planecie. Możemy to zrobić zamieniając stary piec węglowy na nowy piec gazowy.

Ogrzewanie propanem – czynnik ekonomiczny

Jednak korzyści dla środowiska to nie wszystko. Zmiana sposobu grzania domu, na ogrzewanie gazem propan, może nam przynieść również oszczędność oraz ogromną wygodę. Kotły kondensacyjne (stanowiące większość urządzeń dostępnych na rynku), są bardzo wygodne, niemal bezawaryjne, wysokowydajne i prawie całkowicie bezobsługowe.

W przypadku wymiany pieca na węgiel na piec na gaz propan należy jednak dokonać pewnych przeróbek. Przede wszystkim stara instalacja z pieca węglowego jest często instalacją otwartą (z naczyniem przelewowym). Natomiast kondensacyjne kotły gazowe najczęściej działają w układzie zamkniętym (z przeponowym, ciśnieniowym naczyniem wzbiorczym). Pomimo tych różnic, dokonanie przeróbek i dostosowanie instalacji jest możliwe i niedrogie.

Co więcej, istnieje kilka możliwości takich przeróbek. Można całkowicie przerobić instalację otwartą na zamkniętą, zastępując piec węglowy piecem na gaz do celów grzewczych. Można też zachować oba piece. W przypadku kiedy decydujemy się na takie rozwiązanie możemy przerobić instalację na układ zamknięty. Jak to zrobić? W instalacji tej montuje się kocioł gazowy i przyłącza się do niej kocioł węglowy, działający w niedużym układzie otwartym (z własnym naczyniem przelewowym) poprzez wymiennik ciepła. Można też odwrócić sytuację i przyłączyć kondensacyjny kocioł gazowy poprzez wymiennik ciepła do posiadanej już instalacji otwartej z kotłem węglowym.

Jak widać opcji jest kilka, a każda z nich jest dobra. W przypadku wymiany kotła nie ma potrzeby wymiany na przykład kaloryferów. Z powodzeniem będą one działały „po staremu” również wtedy, gdy przerzucimy się na ogrzewanie gazem propan. Decydując się na zmianę kotła węglowego na kocioł gazowy możemy na tym tylko zyskać. I to nie tylko my, ale i środowisko naturalne, do atmosfery którego nie wydzielamy więcej szkodliwych substancji. Dodatkowo, zyskuje również nasz portfel, gdyż gaz propan jako źródło ogrzewania jest bardziej ekonomiczny.

Jako wartość dodaną otrzymujemy również większy komfort i wygodę użytkowania. Kotłownia nie będzie już brudnym, zapylonym miejscem, ponieważ nie będzie potrzeby magazynowania węgla. Piec kondensacyjny ze względu na jego bezobsługowość programujemy raz i nie musimy w okresie grzewczym kilka razy dziennie zaglądać do kotłowni, dokładać węgla do pieca i pilnować czy nie zgasł. A dodatkowo, rano budzimy się w ciepłym, nagrzanym pomieszczeniu (zamiast w wychłodzonym domu z powodu tego, że piec węglowy w nocy wygasł). Ten ogrom korzyści przekonuje do tego, by zdecydować się na zmiany w dotychczasowym sposobie ogrzewania domu.

Źródło: LPGdirect – instalacje

pozycjonowanie stron warszawa