Mączkę rybną wykorzystuje się w żywieniu trzody od lat, a wraz z 2003 rokiem, kiedy to zakazano w Polsce stosować mączki mięsno-kostne, stała się ona jedną z nielicznych pasz pochodzenia zwierzęcego dopuszczonych do użytku. Mączka rybna powstaje podczas przerobu całych ryb (jednego gatunku lub połączenia kilku: łososia, pstrąga, makreli, śledzia, szprot, flądry) lub z odpadów uzyskanych w wyniku przetwórstwa rybnego – głów, wnętrzności, kręgosłupów, łusek, płetw czy skór. Poddawane są one suszeniu w wysokiej temperaturze, dzięki czemu ulatnia się większość wody, a także uzyskuje się czystość mikrobiologiczną surowca. Pasza tego rodzaju zawiera ok. 45-75% białka, a jego zawartość zależy od rodzaju surowca i zastosowanej technologii produkcji. Warto podkreślić, że białko zawarte w mączce rybnej jest bardzo dobrze strawne i zawiera najważniejsze aminokwasy egzogenne, wśród których znajdziemy lizynę, treoninę, metioninę i tryptofan. Dodatkowo pasza zawiera tłuszcz, który sprawia, że cechuje się ona dużą wartością energii metabolicznej, a także substancje odżywcze takie jak związki mineralne – wapń, magnez i fosfor – oraz witaminy z grupy B i litofilne: A, D i E – niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju zwierząt.

Korzyści ze stosowania mączek rybnych

Pasza tego rodzaju, prócz tego, że dostarcza trzodzie wielu substancji odżywczych, przekłada się na wiele innych korzyści dla hodowli. Walory smakowe i zapachowe sprawiają, że zwierzęta spożywają więcej pokarmu, dzięki czemu trzoda zdecydowanie szybciej uzyskuje przyrost. Okazuje się, że stosowanie mączki rybnej  wpływa także na zachowanie świń – zawartość aminokwasów egzogennych i składników mineralnych minimalizuje agresję i ryzyko wystąpienia kanibalizmu u świń.

Na co zwrócić uwagę, stosując mączki rybne

Karmienie trzody mączką rybną ma również swoje ograniczenia. Na ok. 2-3 tygodnie przed planowanym ubojem należy zaprzestać podawania paszy tego typu zwierzętom, ponieważ tłuszcz rybny może przyczynić się do powstawania rybiego zapachu mięsa. Zwraca się również uwagę na konieczność zbilansowania ilości sodu w mieszance paszowej, bowiem zdarza się, że mączka ma za dużo tej substancji w składzie.

Najczęściej stosuje się mączkę rybną w hodowlach młodych zwierząt, ponieważ mieszanki tworzone dla takiej trzody mogą zawierać max 10% śruty sojowej oraz nie mogą zawierać śruty rzepakowej. W tym wypadku więc białka zawarte w mączce są bardzo ważnym uzupełnieniem pasz i pozwalają na prawidłowy rozwój prosiąt.

Powinno się stosować ok. 5% mączki rybnej w paszach dla prosiąt, natomiast w mieszankach dla tuczników dopuszczalne jest 10%. Produkt często tworzy się i dobiera do indywidualnych potrzeb danej hodowli.

Źródło: Bas-Pol.pl – produkcja paszy